Cumhuriyet Tarihinin İlk Kadın Valisi, Melsa ile ölümsüzleşti

Bu haber 27 Mart 2015 - 1:55 'de eklendi ve 1.157 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Nezaketimi bozmaksızın ancak, “Beyefendi, herhalde bu bir dost şakası olsa gerek!” diyebildim diyor. Yazdığı ”İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl” kitabı ile.

Ülkemin İlk Kadın Valisi.

Sayın Lale Aytaman kendisine telefon açılıpta, Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi olacağı bildirildiğinde kesin bu bir dost şakasıdır diye düşünüp, karşısında telefonda olan kişiyede bunları söylüyor.

Dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Lale Hanım, hükümetimizin ilk icratı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bayan valisini atamaya karar vermiştir. Güven oylamasından hemen sonra Sayın Başbakanımız bu tarihi kararı kamuoyuna bizzat açıklayacaktır.

Hükümetimizin aldığı kararla, Atatürk Türkiye’sinde Türk kadınının konumu yeniden düzenlenecek, siyasi tarihimizde yepyeni bir sayfa açılacaktır. Uzun incelemeler ve tetkiklerden sonra adaylar arasında, sizi Türkiye’nin İlk Bayan Valisi olarak atamaya karar verdik der. Sayın Lale Hanım da bunu bir dost şakası olarak düşünür ve o klasik cümleyi söyleyiverir.

Tabikide olayın ciddiyetini öğrenince başımdan kaynar sular dökülüp, heyecanlandım der.

Kendileri bu ülkenin ilk kadın Valisi. Bu görevi kadınlarımıza rol model olmak ve onlara yol açmak için kabul ettim der.

Bu kent ayrıcalıklı bir yer. Genelde farklı ve güzel şeyler bu kentte olur. Bu kentin jeopolitik özgün bir yapısı var. İlk kadın valiyi ağırladı. Kadın yönetimini gördü. Kadın aklının icraatlarını yaşadı. Kadının da toplumsal yaşamda yönetim erklerinde görev alabileceğinin gösterildiği bir il oldu..Bu kent kentler üstü bir yapıya sahip. Her nedense farklı bambaşka bir kent burası.

Sayın Lale Hanım yazmış olduğu kitabında ”çokta kolay valilik yapmadım ”der. Siyasi amaçlarına yönelik girişimleri engellenenler, onu görevden almaya, aldırmaya uğraştıkları için görev yaptığı bu sürece iğneli koltuk demektedir,

Sayın Lale Hanım görevi bittikten sonra da Muğla’dan hiç kopmamış ve hemen hemen her davete icabet etmiştir. Hatırladığım kadarıyla en son Muğla Üniv. Kuruluşu 20. yıl etkinliklerine gelmişti. Orada bir konuşma yaptı. Muğla Üniversitesi’nde erkek ve kız öğrencilerinin sayısının biribirine yakın olduğunu öğrendiğini ve bundan memnuniyet duyduğunu belirterek “Eşitlik olmazsa ne demokrasi ne adil bir sosyal paylaşım ne de ekonomik bir gelişme olur’ dedi.

‘1991 yılında ilk kez bir kadın vali ataması yapıldı ve o şeref de bana bahşedildi diyen Sayın Aytaman, Ben bu gururu Muğlalı hemşehrilerimle yaşadığını belirtmişti.

Sayın Aytaman’ın 1991 yılında göbeği Muğla ile bağlanınca aklı hep burada.Muğla’nın gündemini sürekli takip etmekte ve zaman zaman köşe yazarları vasıtası ile gündeme katılmakta. Yorumlarını iletmekte. Mesela Özcan Özgür’ün sıkı takipçisi.

Benim yazılarımı okuduğunu bilmiyordum.

Geçenler de yüce gönüllük yapmış ve Kadın Dostu İl Olmak Muğla’ya yakışmaz mı dediğim köşe yazıma destek geldi Sayın Lale Aytamandan; ”Gülten Hanım, ben yazılarınızı ilgiyle okuyorum. Haklısınız! Muğla’ya kadın dostu il olmak çok yakışır. Umarım karar mekanizmalarında daha çok Muğla’lı kadın görürüz bu seçimlerde. SEVGİLER’ ‘diye yazmış köşe yazımın yorum kısmına.

Sayın Lale Aytaman çok mutlu oldum. Size çok teşekkür ederim.

Bu kentin ilk kadın valisi olarak size minnettarız.

Siz farklı biz vizyon taşıdınız Muğla ‘ya.

Kadın bakışını ve yaratıcılığını gösterdiniz.

Siz hemcinslerinizin ilerlemesini gönülden destekleyen büyük insansınız.

Sinop Valiliğine atanan Kayseri’nin Talas Kaymakamı Yasemin Özata Çetinkaya, “Mesleğe başladığımızda Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman görevdeydi. O bizim idolümüzdü” diyen 3 üncü Bayan Valiyi ilk kutlayan siz değilmisiniz. İğneli koltukta 4,5 yıl görev yaptım ve destek göremedim ama ben tüm kadınların destekçisiyim diyecek kadar yüreklisiniz.

Sizin, Muğla için yaptığınız diğer şeyleri, burada saymayacağım ve siz Muğla’da Melsa ile ölümsüzleştiniz ve özdeşleştiniz.

Siz kadınlara istihdam kapısı açmakla kalmadınız yok olmakta olan bir el sanatlarınıda sonsuzluğa kadar şaha kaldırdınız.

Siz ki tütüncülük sonrası köylerde işsiz kalan kadınları başka işlere kanalize edebiliriz deyip kolları sıvayıp araştırmaya başlayıp ve köylerde el dokumacılığının çok yaygın olduğunu öğrenip kadınlarımıza istihdam yaratmak için Melsa’yı kurmadınız mı?

Siz Yeşilyurt’ta el dokumacılığına yönelik olarak 1994’de bir kooperatif kurarak Muğlalı kadınların kaderini değiştirmediniz mi? MELSA’nın temeli de 1994 yılında kurulan bu kooperatifle atılmış iken alınan yüklü siparişler sonucunda kapasite yetersizliği ve gerekse de köylülerin birbirlerine düşmemesi için 1995 yılında Muğla Valiliği bünyesinde altı aylık bir el dokumacılığı kursu düzenleyerek ve hemen akabinde bu kursiyerlerin bilgi ve yeteneklerini hayata geçirebilmelerini teminen ”MELSA ”Muğla El Sanatları San. Tic. Ltd. Şti. Kurmadınız mı Melsay’la adınızı Muğla Tarihine yaldızlarla yazdırmış oldunuz.

Muğlalılar yüreklerinde hep sizi taşıyacaklar.

Siz tüm kadınların idolüsünüz.

Siz kocaman yüreklisiniz.

Cumhuriyet Tarihinin ilk Kadın Valisine, Muğla’dan Sevgilerimizle…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Lale Aytaman 27 Mart 2015 / 14:10

Gülten Hanım, güzel sözleriniz için size çok teşekkür ederim.
MELSA YI gerçekten çom önemsiyorum. Hem bir kadın projesi olduğu için, hem Muğla’nın birbirinden değerli el sanatlarını yaşatma projesi olduğu için hem de hem kadın istihdama hem de turizme hizmet ettiği için. En büyük temennim bu projenin geliştirilerek yaşatılmasıdır. Sevgili Muğla’lılara emanet olsun!
Elimden geldiğnce Muğla basınını izliyorum, oradan kopmam mümkün değil… Benden de Muğla’ya selam ve sevgiler…

ayşe kansak 28 Mart 2015 / 08:19

Türkiyenin her ili bunu yaşamak ister, LALE h. yazılmış bir tarihin güzel bir aynasıdır.sevgilerimle
ayşe kansak