Cumhuriyet tarihinin ilk kadın müsteşarı…

Bu haber 04 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.335 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Yerküre üzerinde her iki cinsiyet de yaşam sürmekte.
Fakat, kadının ve erkeğin sahip olduğu ve sunulan statüler eşit değil. Eşitsizlik başlı başına, bir sorun.
Bu sorunu gören ülkeler ise, cinsiyet ayrımcılığı, yoksullukla mücadele ve kadının statüsünün iyileştirilmesine yönelik çalışmalarına  hız verilmekteler…
Dünya da kadın ve erkek eşitsizliğinin getirdiği sorunlar çok eski tarihlerde görülmüş ve bununla ilgili çalışmalar ve sözleşmeler yapılmıştır…
Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, 1945 de: kadın erkek eşitliğini temel insan hakkı olarak tanımlayan ilk uluslararası sözleşmedir.
Türkiye, antlaşmayı Milletlerarası Adalet Divani statüsüyle birlikte 15 Ağustos 1945’te onaylamıştır. 4801 Sayılı Onay Kanunu 24 Ağustos 1945 gün ve 6902 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.
Böylece ülkemiz kadın ve erkek eşitliğini kabul etmiştir…
Kadınların ‘sağlığı’ dahil, diğer bütün sorun ve konularında önemli bir mekanizma olan BM- Kadının Statüsü Komisyonu’nun kuruluş belgesini imzalayan 15 kişiden biri Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden olan ‘Mihri İffet Pektaş’tır.
Bu gurur verici bir durum değil mi?..
1945 yılında kurulan Kadın Statüsü Komisyonu, günümüze dek, “Kadının erkek eşitliği, kadının güçlendirilmesi, kadının insan hakları” konularının tüm dünyada savunulması ve uygulanması konusunda son derece önemli aktiviteleri başlatmıştır…
Birleşmiş Milletler 1945 Sözleşmesi sonrasında da kadın erkek eşitliği konusunda stratejiler, standartlar, programlar geliştirmiştir. BM tarafından kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik olarak sürdürülen çabalar, dört ayaktan oluşmaktadır;
– Tüm Dünya’da yasal düzenlemelerin teşvik edilmesi;
– Kamuoyunun aydınlatılması ve uluslararası önlemler alınmasının teşvik edilmesi;
– Eğitim ve araştırmaların (cinsiyet bazlı istatistiklerin toplanması dahil) teşviki;
– En korunmasız grupların doğrudan desteklenmesi.
Ve  BM 1975 yılını Uluslararası Kadın Yılı olarak deklare etmiştir.
İlk uluslararası kadın konferansı Mexico city’ de yapıldı..
1976-1985 yılları arası BM-Kadın On Yılı olarak ilan edildi ve bu 10 yılın en büyük kazanımı olan CEDAW yani, “kadınlara karşı her türlü ayırımcılığın önlenmesi sözleşmesi” hazırlandı ve kabul edildi.
Türkiye, uluslararası yasa niteliğinde olan CEDAW’ı, 1985 yılında imzaladı ve bu sözleşme 1986 yılında TBMM tarafından onaylandı.
Birleşmiş Milletler Sözleşmesi 1945 de, kadın erkek eşitliğini temel insan hakkı olarak tanımlayan ilk uluslararası sözleşmesini imzalayan ülkemizin, aradan yarım asır geçtikten sonraki durum nedir ? Düşünmek, görmek ve öyle yorum yapmak lazım!!
Kadın statüsü açısından, gerçekçi ve eşitlikçi  bakış açısı içinde değerlendirmek lazım…
Devlet Personel Dairesi Başkanlığı verilerine göre;
Üst düzey yönetici koltuklarının yüzde 93’ünde erkekler, yüzde 7’sinde de kadınlar oturuyor. 20 müsteşarın tümünün erkek olduğu kamuda, 79 müsteşar yardımcısının sadece ikisi kadın. Bakanlıklarda 96 genel müdür koltuğunun 91’inde erkekler bulunuyor, buna karşılık sadece dört kadın genel müdür vardı, fakat son sevindirici  olayda  ilk bayan Müsteşarın Milli Eğitim Bakanlığına  atanmasıdır..
Bu büyük adımı da, bir kadın bakanımız attı..
Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesini imza atan ülke olarak, kadın statüsünün yükseltilmesi ve kadınlarımıza eşit şartların sunulması gereklidir..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.