Cumhuriyet Kadınları Derneği: “Cumhuriyetin kazanımlarına sonuna kadar sahip çıkacağız”

Bu haber 24 Ocak 2017 - 0:16 'de eklendi ve 540 kez görüntülendi.

 

cumhuriyet kadınları derneği (3)Cumhuriyet Kadınları Derneği, Anayasa değişikliği ile ilgili olarak bir basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Av. Didem Özbek, Anayasa değişikliğine hayır dediklerini kaydederek , “Bizler Cumhuriyet Kadınları olarak cumhuriyetin kazanlarıma sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

Sultan Kocakulak

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Anayasa değişikliği ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Av. Didem Özbek, Anayasa değişikliğine hayır dediklerini kaydederek , “Bizler Cumhuriyet Kadınları olarak cumhuriyetin kazanlarıma sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

Cumhuriyet Kadınları Dernek binasında gerçekleşen basın açıklamasına Dernek Başkanı Av. Didem Özbek ve dernek üyeleri katıldı.

Anayasa değişikliğine hayır dediklerini ifade eden Didem Özbek, “Demokrasinin vazgeçilmezi olan kuvvetler ayrılığı ilkesi bitirilmekte, tüm yetkiler bir kişi elinde toplanmaktadır” dedi. Özbek, “Biz dernek olarak, cumhuriyetin kadınları olarak, gündemdeki Anayasa değişikliğine ‘hayır’ diyoruz ve karşı çıkıyoruz. Bu, bize göre, bir Anayasa değişikliğinden öte “Tek adam” rejimi dayatmasıdır. Demokrasiden ve Cumhuriyet kazanımlarından bir vazgeçiştir.  Ülkemiz 19. Yüzyıldan bu yana, demokrasiye geçişi yaşamaktadır. Bu süreç, tüm dünyada olduğu gibi “tek adamın” yetkilerinin kısıtlanması fikriyle ortaya çıkmış, en büyük katkı milli mücadelenin muzaffer başkomutanı ve ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk tarafından yapılmış ve parlamenter sistemde bu günlere gelinmiştir. Ancak yapılmak istenen değişiklikle tam tersi bir geriye dönüşle,  parlamenter sistem alaşağı edilmektedir. Demokrasinin vazgeçilmezi olan kuvvetler ayrılığı ilkesi bitirilmekte, tüm yetkiler bir kişi elinde toplanmaktadır. Şu anda Türkiye’de acilen çözülmesi gereken terör, ekonominin kötü gidişatı, eğitimsizlik, işsizlik, yargı sistemi çarpıklıkları, kadın ve çocukların uğradığı hak ihlalleri gibi problemler varken, askerimiz hem içerde hem dışarıda her gün ölürken, ülke OHAL’de iken, Türk demokrasi tarihine ağır bir darbe niteliğindeki bu Anayasa değişikliğinin hiçbir gereği yoktur. Çok hem de çok acil çözüm bekleyen bunca önemli problemimiz varken, neden Türkiye “tek adam” dayatması ile hırpalanmaktadır. Gündemdeki Anayasa değişikliği bu sorunların hangisine çözüm getirecektir” dedi.

“Geleceğimiz, hayatımız bir kişinin beyninin içine hapsolmamalıdır” diye konuşan Didem Özbek, bu gidişatın sonunun herkes için vahim olacağını kaydetti. Özbek, “Hukuk Fakültelerine, akademisyenlere, kanaat önderlerine, sivil toplum örgütlerine, toplumun değişik kesimlerine, sanayicilere, öğrencilere, topluma danışılmadan hazırlanan Anayasa değişikliğinin, olağanüstü şartlar altında, gizli oy kuralı ihlal edilerek, yangından mal kaçırırcasına ve halka anlatılmadan gece yarıları meclisten geçirilmesi nedendir? Yüksek yargının tüm hakimlerinin, bakanların, milletvekillerinin, üst düzey yöneticilerin bir kişi tarafından atanması, meclisi feshetme, OHAL ilan etme, kararname çıkarma yetkisinin bir kişiye verildiği, gen soru denetimin olmadığı bir sistem ne kadar demokratik, ne kadar çağdaş ve akılcı olabilir? Bu sistem adeta hepimizi frensiz ve hatta el frensiz bir araba içine bindirmektedir. Bu gidişatın sonu hepimiz için vahim olabilir. Bu topraklar, bu halk, böyle yönetilmeyi hak etmemektedir. Geleceğimiz, hayatımız bir kişinin beyninin içine hapsolmamalıdır” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Av. Didem Özbek, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Anayasa’nın 6. Maddesine göre Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir ve egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Biz de bu temel maddeye aykırı tek adam dayatmasına karşı duracağız. Ülke olarak ciddi derecede kritik bir süreç yaşıyoruz. Yapılmak istenen Anayasa değişikliğini iyi anlamalı ve çevremize iyi anlatmalıyız. Gündeme ilgili olmaya gerçekten ihtiyacımız var. Bizler Cumhuriyet Kadınları olarak bu süreçte aktif rol alacağız. Vatandaşlarımızın, başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin öncelikle yapılmak istenen değişikliği iyi anlamasının sağlanmasında ve bu değişikliğe neden hayır denmesi gerektiği konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Cumhuriyetin kazanlarıma sonuna kadar sahip çıkacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.