Cumhurbaşkanı’nın müdahilliği kabul edildi

Bu haber 13 Mart 2017 - 10:56 'de eklendi ve 468 kez görüntülendi.

Muğla’da 3 haftadan bu yana devam eden Cumhurbaşkanına suikast davasında ara karar verildi. Muğla 2.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada ifadeleri alınan 44 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 28 kişi ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı’nda davaya müdahil olma talepleri kabul edildi. 24 Nisan tarihinde yeniden görülmeye başlayacak davada Muğla Valisi Amir Çiçek ve Muğla Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, tanık olarak ifade verecek.

Kadir Tamer

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 15 Temmuz gecesinde Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi davasında ara karar çıktı. Mahkeme başkanı tutuklu sanıkların tamamını tutukluğunun devamına karar verdi.
Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 Şubat’ta başlayan duruşma 13 celse ile devam etti. 44’ü tutuklu, 47 sanığın yargılandığı Cumhurbaşkanına suikast davasında duruşma salonunda sanıklar Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Binbaşı Şükrü Seymen ve Binbaşı Taner Berber’in sohbeti dikkat çekti. Bu sırada sanıklardan birisinin elinde bulunun ve ‘Suikast Timi’ şemasının yer aldığı kağıt üzerinde sanıklar uzun süre müzakere etti. Neşeli tavırları ile dikkat çeken sanıklar daha sonra kendilerine ayrılan sandalyelere geri döndü.
Fetullah Gülen istendi
Mahkeme Başkanı 40 maddelik ara kararda, Sanıklar Fetullah Gülen, Burkay Karatepe ve Özcan Karacan haklarındaki yakalama emirlerinin devamına, infazlarının beklenmesine, sanıklar Burkay Karatepe ve Özcan Karacan haklarındaki kırmızı bülten sonuçlarının beklenmesine, sanık Fetullah Gülen’in iadesi için gerekli evrakların hazırlanarak Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne gönderilmesine karar verdi.
ByLock kayıtları istendi
Ara kararda ayrıca, telefonlarında ByLock tespit edilen sanık Ramazan Elmas ve sanık Ali Sarıbey’in olay tarihinde kullanımında olduğu belirtilen ByLock mesaj içeriklerinin Muğla İl Emniyet Müdürlüğünden istenilmesine karar verildi. Ayrıca iddianamede isimleri geçen ve daha sonra kimliklerini açıkladıkları anlaşılan gizli tanıklar Kuzgun ve Şapka’nın soruşturma ve kovuşturma ifadelerinin İzmir 2.Ağır Ceza Mahkemesinden istendi.
Vali ve Alay Komutanı tanık olarak dinlenecek
Mahkemenin ara kararında ifadeler esnasında isimleri geçen ve tanık olarak dinlenmeleri talep edilen Muğla Valisi Amir Çiçek ile Muğla İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan’ın 25 Nisan 2017 günü yapılacak duruşmada hazır bulunmaları istendi.
Maaş hesaplarındaki tedbir kalktı
Sanıkların ve sanık müdafilerinin sanıklara ait tüm taşınmazlar ile kara, deniz ve hava ulaşım araçlarına, Oyak ve benzeri yardımlaşma kurum ve sandıklarındaki alacaklarına konulan tedbirlerin kaldırılması yönündeki taleplerini ayrı ayrı reddederken, bunların dışında kalan maaş hesapları, SGK alacakları ve banka hesapları üzerine Muğla 1. ve 2.Sulh Ceza Hakimliklerinin değişik iş kararları ile konulan tüm tedbirlerin Kaldırılmasına karar verildi.
Cumhurbaşkanının müdahilliği kabul edildi
Mahkemenin ara kararında ayrıca, suçtan zarar görme ihtimallerine binaen usul ve yasaya uygun talepler doğrultusunda müştekiler Recep Tayyip Erdoğan, Canan Zorgelmez, Nihat Eker, Güzel Eker, Sevgi Çetin, Yusuf Emir Çetin, Sümeyye Çetin, Yazıcı Turizm A.Ş., Ramazan Yıldırım, Can Gülsever, Burak Güzel, Ersin Yağdıran, Sebahattin Barış Kurt, Ekber Karadağ, Ergün Gürleyik, Muhammet Doğan, Serdal Aktaş, Ahmet Çelik, Ertuğrul Kurtulan, Aysel Kalay, Sezer Başkurt, Ahmet Alf Ulusoy, Cafer Özalan, Osman Özcan, Orkun Binici, Nihat Öztürk, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün CMK 234 ve devamı maddeleri uyarınca kamu davalarına katılmalarına karar verdi.
Tutukluluklarının devamına karar verildi
Mahkeme Başkanı, mağdur sanıkların üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, olay tutanakları, otopsi raporları, kriminal raporlar, yakalama ve el koyma tutanakları, görüntü kayıtları, radar kayıtları ve tüm soruşturma dosyası kapsamı ile sanık savunmaları kapsamından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin mevcut oluşu, tanıkların henüz dinlenmemiş ve delillerin tamamen toplanmamış olması, bu kapsamda tanıklar üzerinde baskı kurulması ve delillerin karartılma ihtimalinin mevcut oluşu, sanıklara atılı suçlara ilgili yasa maddelerinde ön görülen ceza miktarlarına göre sanıkların kaçma şüphesi altında bulunmaları ve bu itibarla adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacak oluşu ve tutuklamanın ölçülü bir tedbir olması göz önünde bulundurularak CMK 108 maddesi uyarınca tüm sanıkların ve sanık müdafilerinin tahliye taleplerinin ayrı ayrı reddi ile adı geçen tüm sanıkların ayrı ayrı tutukluluk hallerinin devamına, tutukluluk hallerinin devamına ilişkin karara Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesine 7 gün içinde itiraz hakkı bulunduğunun sanıklara bildirilmesine karar verdi.

Mahkeme sonunda ara kararı değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Halit Çokan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu davanın resmi tarafı olduğunu belirterek,
“Sayın mahkemenin bu kararı nihai bir karar değildir, ara karardır” dedi.
Avukat Çokan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Biraz önce sayın mahkememiz yargılamanın bu aşaması itibari ile dava ile ilgili ara kararını vermiş bulunuyor. Özellikle altını çizmek istediğimiz husus şudur. Sayın mahkemenin bu kararı nihai bir karar değildir, ara karardır. Davamız 24 Nisan 2017 tarihinde kaldığı yerden devam edecektir. Bu aşama itibari ile bizim, sanık tarafının ve savcılığın bazı talepleri oldu. Bu talepler ile ilgili sayın mahkeme karar vermiş durumdadır. Delilleri toplama aşamasındayız. En önemli husus Sayın Cumhurbaşkanımızın bu davaya katılma talebi bugün kabul edilmiş vaziyettedir mahkemede. Sayın Cumhurbaşkanımız bu davanın resmi tarafıdır. Tüm müştekilerin katılma talebini kabul etmiş vaziyettedir mahkeme. Bazı tanıkların dinlenmesine karar verdi sayın mahkeme. Ege Ordu Komutanı’nın İzmir’de dinlenmesine, Kuzgun ve Şapka adlı gizli tanıkların hem ifadelerinin celbi, hem de deşifre olan bu şahsiyetlerin kendilerinin dinlenmesi için mahkemeye celbine karar verdi. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Dalaman ve Çiğli’de o geceye ait bazı kamera kayıtlarının celbine, yine bir sanığın odaya giriş ve çıkışları ile ilgili kamera kayıtlarının incelenmesine karar verdi. Keşif kararı ile ilgili talepler vardı. Bunun daha sonra değerlendirilmesine kara verildi. Ayrıca ByLock çözümü ile ilgili bazı sanıkların bu çözüm içeriğini talep etti. Yine Muğla Valisi Amir Çiçek ve İl Jandarma Komutanı Yavuz Özfidan’ın dinlenmesi ile ilgili ara karar verildi. Bazı sanıkların HTS kayıtları ile ilgili karar oldu. Sanıkların mal varlıklarına olan tedbirlerin kaldırılması ile ilgili taleplerini reddetti. Ancak SGK, maaş ve banka hesapları üzerinde tedbirin kaldırılmasına karar verdi. Kararlar özet olarak bunlar. 40 maddelik bir karar. Uzun bir karar ama altı çizilmesi gereken kararlar bunlar. Yani esas itibari ile denilebilir ki, 24 Nisan’da bu ara kararların gereği olarak gelen kanıtların dosyaya intikali değerlendirilecek. Ayrıca bazı tanıkların dinlenmesine kara verilecek. Yani esas itibari ile denilebilir ki 24 Nisan tanıkların dinlenmesinin öz ağırlıkta olacağı bir duruşma olacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.