Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı: “Ortak savunma stratejisi oluşturmuşlar”

Bu haber 22 Şubat 2017 - 23:54 'de eklendi ve 731 kez görüntülendi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde suikast timi davasına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Pazartesi günü başlayan duruşma sürecini değerlendirdi. Hüseyin Aydın, “Kendi özellerinde, kendi eylemlerinde bir kısım farklılıklar ifade ediyorlar. Ancak biz son üç gündür dinlediğimiz sanıkların ortak bir savunma stratejilerinin olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

Kadir Tamer

Duruşma salonun önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukat Hüseyin Aydın, sanıkların ifadelerinde bir takım farklılıklar olduğuna dikkati çekti.

Aydın şunları söyledi:

“Kendi özellerinde, kendi eylemlerinde bir kısım farklılıklar ifade ediyorlar. Ancak biz son üç gündür dinlediğimiz sanıkların ortak bir savunma stratejilerinin olduğunu değerlendiriyoruz. Şimdi FETÖ’nün yurt dışında, özellikle içeride de, içeride imkan dahilinde, yurt dışında yaygın bir şekilde bu darbenin Fetullahçı Terör Örgütü tarafından yapılmadığı şeklinde bir propagandaları var. Burada da sanıkların hatta ByLock’cu olan sanıklar da dahil olmak üzere sistemli bir şekilde FETÖ ile ilgili olmadıklarını söylüyorlar. Buna çok özel bir önem atfettiklerini gözlemliyoruz. Dolayısı ile burada, sadece kendileri ile ilgili değil, dünkü duruşmada dinlenen sanık Taner Berber oradaki sanıkların tamamını tanımadığını, sadece timdeki askerleri tanıdığını söylemiş olmasına rağmen, sanıkların tamamının Fetullahçı Terör Örgütü mensubu olmadığını ifade etti. O düzeyde tanımadıkları kişilerin bile, sanıkların bile Fetullahçı olmadığı yönünde açık kefaletleri söz konusu. Biz bunu örgütü darbeden aklamaya yönelik çaba olarak değerlendiriyoruz.”

İfadeleri dikkatle takip ettiklerini kaydeden Aydın, “Sanıklar asker oldukları için emir komuta zinciri içinde ilk aşamada bunun olduğunu ve bunu bu şekilde değerlendirdiklerini söylüyorlar. Dolayısı ile ‘biz amirlerimizden, üstlerimizden aldığımız emirleri yerine getirdik. O nedenle bir sorumluluk söz konusu olmaz’ diye bir savunmaları var. Diğer bir kısım sanıklarda işte ilk aşamada darbenin emir komuta zinciri içinde yapıldığı konusunda bir inançları olduğunu, öyle inandıklarını, ancak daha sonraki aşamalarda komutanlarının kendilerine destek vermediklerini veya pozisyon değiştirdiklerini söylüyorlar. Özellikle Sönmezateş’in beyanları oldu. Israrla bunların içinde olup olmadığını sordum ama kendisi bu aşamada konuşmamayı tercih etti. Bunu da biz özellikle not ettik” diye konuştu.

Sanıklardan SAT mensubu Ali Sarıbey’in ifadesi ile ilgili konuşan Avukat Hüseyin Aydın, “Sanık ısrarlı bir şekilde Sat mensubu özel olarak eğitilmiş, çok önemli operasyonlara katıldığın söylüyor. Çok cesur, vatansever ve kahraman bir subay olduğunu söylüyor. Bu vurgular üzerine ben bir soru sorma ihtiyacı hissettim. Bugün dinlenen sanık darbeyi Çiğli’de öğrendiğini söylüyor. Ona rağmen darbeye katılıyor. Darbe bir suç ve suç teşkil eden bir emri yerine getirdiğini biliyor. Oradaki ortam nedeniyle özellikle Sönmezateş’in Hava Kuvvetleri Komutanı direndi, ancak direnmesi nedeniyle yaralandı beyanı üzerine mecburen katıldığını söyledi. Ben de bunu üzerine o gece bunun üzerine o gece onbinlerce yüz binlerce belki Türkiye genelinde milyonlarca insan herhangi bir eğitiminin olmamasına, herhangi bir teçhizatının olmamasına rağmen darbeye karşı direndiler, o cesareti gösterdiler, o vatanseverliği gösterdiler, ama siz çok özel eğitimli bir subay olmanıza rağmen, kendi beyanınıza göre vatansever ve cesur birisi olmanıza rağmen böyle bir tehditle boyun eğerek darbeye iştirak ettiniz. Bunu nasıl izah edersiniz diye sordum. O da daha önceki beyanları mecburdum kendimi korumak şeklinde cevap verdi” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.