Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ağırlıyoruz

Bu haber 06 Haziran 2018 - 3:31 'de eklendi ve 2.538 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Simidi meşhurdur.

Nedense bir standardı yok. Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı ve çevresinde üç çeşit simit satılıyor. Belki de bana öyle geliyor, ama en az iki farklı üretim var.

Birisi çocukluğumun “gevreği”, eskilerin bildiği “Muğla Simidi” tadında…

Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken’de simit üretimi yapıyor. Ama benim bildiğimi, sevdiğimi mi, hangisini üretiyor bilmiyorum.

Biraz bu işlerden anlarım. Ben de çocukluğunda simit satanlardanım. Muğla Simidi’ne lezzet veren fırına salınmak için susama bulanmadan önce içine atıldığı kaynar “pekmezdir”…

Ancak son yıllarda ucuz olması nedeniyle GDO’lu mısırdan elde edilen kanserojen fruktoz şurubu kullanılır oldu…

Yani simidin maliyetini düşürdüler! Ama Muğla Simidi pazartesi gününden beri 1 lira 25 kuruş oldu.

Bir de standardı ve “Muğla Simidi” olarak tescili olsa…

xx        xx        xx

Simit 1,25 lira olunca daha çok merak ettim.

Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken ürettiği Muğla Simidi’nde pekmez mi kullanıyor, fruktoz şurubu mu?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü neredeyse tavuğun şeyinden çıkan yumurtanın üzerine “İçinde ne var?” yazın diyecek!

Bu simidin içinde ne var neden yazılmıyor? En azından satışının yapıldığı büfenin camekanında “Burada şu fırının üretimi simit satılmaktadır. İçinde şunlar bulunmaktadır” diye yazılır.

Madem 1,25 lira veriyoruz, neye verdiğimizi bari bilelim.

Fruktoz ile yapılan simidi de “Muğla Simiti” diye sattırmayın. Halis pekmez ile üreten satsın, 1 lira 50 kuruşa satsın… Yok 1.25 lira yetiyorsa, fruktozlu 1 lira olsun.

Bir de takıldığım, eskiden simit seyyarlar tarafından satılıyordu. “Elliyorlar” diye yasaklandı. Şimdi büfelerde ellenmiyor mu?

Bir işi de doğru ve samimi yapın ya…

xx        xx        xx

Diyanet İşleri Başkanlığı Fitre miktarını 19 TL olarak belirlemiş.

Hani sudan ucuz derler ya öyle; simitten ucuz! Sanki zaman arpayla, buğdayla hesaplama zamanı. İşimize geldiği konularda modern yöntemleri kullanıyoruz, ama…

Neyse bu fitre İslam Hukuku’nda Ramazan ayı sonu Bayrama kavuşmanın sağlık ve afiyetin bedeli, ihtiyaç sahibi birine verilmesidir.

Elbette bu demek değildir ki 19 TL vereceksin… Asgari 19 TL… Bizim asgari ücret işi gibi… Biz dilediğimiz kadar yukarı verelim. Ben öyle yapıyorum.

Simit 1,25 lira olmuş, ekmek ile aynı… 19 lira fitre mi olur?

19 Lira bir kişinin bir öğün yemeği. 19×3=57{57×30=1800}[2 anne baba; 3 evlat = 5:~×1800 = 9.000 Lira. Bu hesaba göre 5 kişilik ailelerin ayda evlerine 9.000 lira giriyormuş gibi hesaplanmış.

Eeee bu miktarın altında yani işsiz veya 1600 TL asgari ücretli olanlar ne yapıp nasıl geçinsinler?

Zekat gelirinin 40’ta biri… Var mı “Ben gelirimin 40’ta birini zekat olarak veriyorum” diyen bir Müslüman? Zekat İslam’ın şartıdır, ibadettir ve farzdır…

Cenabı Allah sonumuzu hayr ve hepimiz için helalindekini, hayırlısını, sağlık ve afiyet versin inşallah…

xx        xx        xx

Seçimlere 18 gün kaldı. Partilerin adayları, ilçe yöneticileri, kadın ve gençlik kolları her sabah arı kovanlarından çıkar gibi çıkıp Sahur vakte kadar kapıları çalıyorlar. Adaylar tanıtılıyor, vaatler anlatılıyor.

Bugüne kadar hiçbir partinin adayının, sözcüsünün ağzından Muğla’ya dair bir vaat duymadık…

Liste başı M. Yavuz Demir’in Milas’ta, Bodrum’da “CHP’nin elinden Atatürk’ü de laikliği de alacağım” vaadinde bulunduğunu duyuyoruz…

Sanki adaylar Ankara’ya ellerini kaldırıp, indirmeye, milletvekili emekliliği kazanmaya gidiyorlar.

Muğla olarak bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlıyoruz.

Muğla 12 Haziran Salı günü de Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi ağırlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı da olduğuna göre, partisinin milletvekili adaylarını muhtemelen platforma alıp Muğlalılara tanıtacaktır. Bakarsınız son bir kere milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’te Cumhurbaşkanının yanında boy göstereceklerdir.

xx        xx        xx

Bugünlerde il genelinde en önemli konulardan biri Okluk Koyu…

Bu konuda kalem oynatan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazlarını Okluk Koyu’nda geçirmesinin Muğla açısından önemini anlatan tek yerel gazete Hamle olurken, Yazlık Sarayı savunan tek kalemde Hamle Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu olmuştur.

Okluk Koyu’nun Devlet Konuk Evi olarak kullanılmasını savunmakla birlikte, ağaç katliamına dikkat çeken tek yerel köşe yazarı da Can Pulak’ın dışında Hamle’de ben olmuştum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne kadar bu konuda hiç ağzını açmadı. Bugün bir şeyler söyleyecektir diye umuyorum.

Göcek Tüneli de malum. Muğla’nın “Deli Dumrul Tüneli”…

Devlet’in yaptığı ikinci tünelin ücretsiz hizmete girmesi umuldu. Orada “Yap-işlet-devret” bir tünel çalışırken, Devlet’in yanına ücretsiz tünel açmasını beklemek saflık olurdu. Ancak ikinci tünel ile ilgili bu konuda resmi bir açıklama olmayınca kamuoyunda “ücretsiz geçiş” beklentisi yükseldi.

Gel gör ki AK Parti açısından seçimi sabote edercesine, ikinci tünelde “ücretli” olarak hizmete girdi. Oysa bu seçimden sonra yapılabilirdi. Ne AK Parti Milletvekilleri ne de parti teşkilatları bu konuda Ankara’nın kapısını “Ne yapıyorsunuz?” diye çalmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda da açıklamada bulunabilir…

xx        xx        xx

Doğrusu ben Eğitim Araştırma Hastanesi’nin resmi açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapar diye çok bekledim. Elimize böyle bir program ulaşmadı.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hastanemiz için bugün “Muğla’ya hayırlı olsun” dileğinde bulunacaktır.

Bilgi verilmedi ise hastanenin hala Kardiyoloji ve Onkoloji ile ilgili eksikleri olduğunu, unutulan “J Blok”un hala tamamlanamadığını nereden bilsin…

Bilgi verildi ise eksiklerin giderilmesi ve çalışmaların hızlandırılması talimatı verip, Menteşe Devlet Hastanesi açılışının da 2018 yılı içinde gerçekleştirileceği müjdesi verecektir.

Siyasetten soran olmadı. Sorulsaydı Muğla’nın beklentilerini, tepkilerini paylaşırdık!

Bizim işimiz Muğla, gücümüz Muğla

xx        xx        xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HABERTÜRK TV’nin Muğla’dan canlı yayınladığı “Seçim Özel” programını izlemiş midir acaba? İzlemediyse, programda Ankara’nın Muğla’dan aldıklarının karşılığını vermediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün, “Muğla’nın içinde bulunduğu büyük bir eksiklik var. Altyapı ile ilgili kanalizasyon arıtma su yol, yolun büyük bir kısmını bitirdik 4 yıl içinde bunların tamamlanması gerekiyor. En az 5 milyar lira yatırım gerekli kanalizasyon arıtma ve su için yani 5 katrilyon. Bunun normal bütçelerle giderilmesi mümkün değil. Suyla ilgili önümüzdeki yaz, bu yaz ve önümüzdeki yıllarda büyük sorunlar yaşayabiliriz. Onun için bu gerçeği görüp parlamentonun ve Cumhurbaşkanının bakanları sayesinde Muğla’nın bu açığını mutlak surette gidermesi gerekir.” şeklindeki sözleri kendisine iletilmiş olabilir mi?

İletildiyse, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunları yapmayacaktın madem neden başkanlığa talip oldun? Yapamıyorsan, 2019’da görevi bize devredersin, biz yaparız.” der mi der… Tabi iletildiyse…

Bakarsınız DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Sandras’tan il merkezine getirilecek su ile ilgili çalışmaların hızlandığını, bu yıl içinde çeşmelerimizden kaynak suyu akacağı müjdesini verir…

İnşallah yeni TOKİ sözü vermez, “Muğla’nın yeni yurt binalarına ihtiyacı olduğunu biliyorum.” der…

Kulağımız Cumhurbaşkanı Erdoğan’da…

——————————                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ; Adam akademisyen de olsa hafifse, kitabının ağırlığı kifayetsiz kalıyor.

ÇİVİ

Yörük Obaları Derneği Yılanlı Ormanı’ndan çıkarıldı, onlarda Büyükşehir’e gitti. Ormanspor’da Orman Bölge Müdürlüğü’nden çıkarıldı, nereye gidecekleri soruluyor.

Beni Bi Gülmek Alıyor:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 06 Haziran 2018 / 07:19

Cumhurbaşkanimizin da akademinin sorunlarina eğilmesi çok iyi olacaktır özellikle liyakat usulü gözetilerek bölümlerin akademisyen dağılımlarının yapilmasi büyük ölçüde bahsettiğiniz hafifliği ortadan kaldıracaktır yine nacizane önerim 22 yıl calişmis Muğla Üniversitesinin kuruluşunda yer almış emektar bir hoca olarak önerim budur. Cumhurbaşkanımıza hoş geldiniz safalar getirdiniz demek düşer Şiir İkliminde Bir Reis-i Cumhur kitabımin yazari olarak bana. Kişileri kötüleyenler üzerinden değil kendimiz tanımak için çaba sarfetmeliyiz bir de naçizane önerim budur. O zaman hafif ağir kantarini sağlikli yapabilirsiniz bir naçizane önerim de budur.