Cumhur Uzun, güven tazeledi

Bu haber 09 Ekim 2018 - 2:48 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.

Muğla Barosunun olağan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimde mevcut Başkan Avukat Cumhur Uzun güven tazeledi.

Muhittin Direk

Muğla Barosunun olağan genel kurulunda tek liste ile gidilen seçimde mevcut Başkan Avukat Cumhur Uzun güven tazeledi.

Muğla Barosu Başkanı Avukat Uzun, genel kurul öncesi yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

Baromuzun 2016 – 2018 dönemine ait çalışmalarının değerlendirileceği genel kurul toplantımıza hoş geldiniz derken hepinizi ayrı ayrı saygıyla selamlıyorum. Avukat hak arayıcısıdır. Verilmeyen hakların alıcısı, yaşatılan haksızlıkların itirazcısı, hakların savunucusudur avukat. Hak aramak için, hakkı savunmak için, haktan yana durmak için, önce ülken olmalı ve o ülke hukuk ülkesi, hukuk devleti olmalı.

Bir ülkenin hukuk devleti olması için ise, evvela kuvvetler birbirinden ayrı ve bu kuvvetlerin birbirleri ile astlık üstlük ilişkisi hiç olmamalı, kuvvetler yan yana ama birbiriyle uyumlu güçler şeklinde var olmalıdır.”

Başkan Uzun, konuşmasına şöyle devam etti:

16 Nisan 2017 tarihinde yeni bir Anayasa kabul ettik. Ancak bu yeni Anayasa ile ülkemiz yeni bir yönetim biçimine, Cumhurbaşkanlığı yönetim şekline geçmekle kalmadı, evrensel normlarla değerlendirildiğinde kuvvetler ayrılığı ilkesinden uzaklaşıp, adeta kuvvetler birliği esasına yöneldi. Güçlü bir yürütme arzusu, tek yönetici başkan modeli, yasama ve yargıyı yürütmenin kontrol ve denetimine bağladı. Türkiye Cumhuriyetini kuran milli iradenin temsilcisi meclis, etkinsizleştirilerek, yürütmenin başı başkanın, kanun yapıcı sekreteryası halini aldı. Meclis çoğunluğunu, aynı günde yapılan seçim ile bir siyasi partinin genel başkanı olan başkan belirlediği gibi, bu meclisten rızası dışında olası bir yasa çıkması halinde de, neredeyse mutlak sayılacak bir veto yetkisi ile meclis kontrolünü, yürütme, sürekli olarak eline geçirdi. Yürütmenin yasama üzerindeki bu vesayetinin son halkasını da, başkana verilen meclisi fesih etme yetkisi oluşturdu. Bu yapıdaki meclisten, başkana rağmen bir yasa çıkma olasılığı hiç olmadığı gibi, meclis yasama çalışmalarının, ancak başkanın arzusu doğrultusunda çıkarılan yasalardan oluşacağı önümüzdeki günlerde çok açık görülecektir.

Bugün 120.000 avukat var. Beş yıl sonra 200.000 olacak. Bu ülkenin ihtiyacı olan avukat sayısı yaklaşık 80.000. Şimdi bile bu sayının çok üstündeyiz. Bu kontrolsüz çoğalmanın hemen şimdi ve derhal önüne geçmemiz gerekiyor. Avukatlığı, hiçbir şey olamazsam avukat olurum anlayışından kurtarmamız gerekiyor. Avukatlık, hiçbir şey olamadığınız zaman yapılacak bir meslek değil, çok şey yapabileceğiniz halde seçtiğiniz bir meslek olmak zorundadır. Son olarak; Ülkemizde hukuka, adalete olan güven azalmamış, artık bitme noktasına gelmiştir. Durum bu denli vahim haldeyken günümüzde bir de af konusu konuşulmaktadır. Her bir af, hukuka olan güvenin azalma sebepleri arasında ve belki de en can alıcı noktasındadır. Bizim, oturup, hukuka olan güven azalımın da, bu güne kadar çıkarılan af yasalarının ne kadar etkisi var diye değerlendirmeler yapmamız gerekirken, yeniden affı konuşuyor olmamız; Bundan böyle adaleti öldürdük, bizi de Allah affetsin dememiz anlamına gelecektir. Af yanlıştır ve affederek suçluyu ıslah edemediğiniz gibi toplumsal barışı da sağlayamazsınız. Bu duygu ve düşüncelerle genel kurulumuzun sizlere, baromuza, hukukumuza ve adalete katkılar sunmasını diliyor, hepinize bir kez daha en içten saygılarımı sunuyorum.”

Seçimlerde 11 kişilik yönetim kurulunda Başkanlığa Cumhur Uzun, yönetim kurulu üyeliklerine ise ; “Avukatlar Mehmet Karaarslan, Demet Cem Tanış, Levent Akgün, Ayşe Mine Çetinkaya, Tolga Turp, Mihriban Moran Nalbant, Süleyman Yalçın, Enise Bakırkaya, Rasim Mıstık ve Ergin Çelik” seçildi.

Seçim sonrası Başkan Cumhur Uzun, üçüncü dönem için yönetim kuruluna ve kendisine görev veren meslektaşlarına teşekkür etti.

Olağan Genel Kurula kendisi de avukat olan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’da katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.