Çöp Kamyonu Kanunu

Bu haber 31 Ocak 2015 - 1:14 'de eklendi ve 1.378 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

Günlük hayatımızı sürdürürken pek çok alanda sık sık kötümser, kızgın, umutsuz, sevgisiz, kin ve nefret yayan kişilerle karşılarız. Çoğu zaman neden böyle davrandıklarına kafa yorar hatta bazen onlarla tartışarak ikna etmeye de çalışırsınız. Bu çabalarınız da başarılı olamadığınız gibi kaybettiğiniz zaman için hayıflanır, o günkü enerjinizi tüketip gününüzü alt üst edebilirsiniz.

Siyasi alanda da komplocu, çıkarcı, kendi düşüncesi dışında kimsenin görüşünü beğenmeyen, başkalarını küçümsemeyi doğal bir davranış kabul eden, her olaydan kötümser bir sonuç çıkaran kişilere, yazılara, gazete manşetlerine her gün muhatap oluyoruz. Bu konuları ciddiye alarak yaşam felsefenizi oluşturmaya kalktığınızda kısa zamanda farkına bile varamadan siz de bu çemberin bir parçası haline geliyorsunuz. Farklı bakış açılarıyla olaylara ve kişilere bakabilenler ise daha mutlu ve başarılı kişiler olarak yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Bu hafta içinde birlikte şahit olduğumuz bir olayı felsefe bölümünden bir hocamızla tartışırken, hoca birden “çöp kamyonu kanununu biliyor musun” dedi ve anlatmaya başladı. Doğrusu bu kanunu çok beğendim ve sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Hikâye şu;

“Kadın taksiye binmiş, havaalanına gitmek istediğini söylemişti. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önlerine çıktı. Şoför çarpmamak için sert şekilde frene bastı. Taksi kaydı, ama diğer arabaya çarpmaktan kıl payı kurtuldu. Siyah arabanın sürücüsü, camdan başını çıkarıp bağırmaya küfretmeye başladı. Taksi şoförü ise gayet sakin ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Kadın olanların şokunu yaşarken, taksi şoförünün tavrına daha da şaşırmıştı.

Sordu:

-Neden böyle davrandınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastanelik edecekti.

Taksi şoförü gülümsemeye devam ederek:

– Çöp kamyonu kanunu, dedi.

Kadın: – Çöp kamyonu kanunu mu? Diye sordu. Anlamamıştı.

Şoför açıkladı:

– Pek çok insan, çöp kamyonu gibidir. Her tarafta içleri çöp dolu olarak dolaşıp kızgınlığı, öfkeyi ve hayal kırıklıklarını biriktiriyorlar. Ancak doldukça çöpleri bırakacak yere ihtiyaç duyuyorlar. Bu bazen ben, bazen de siz olabilirsiniz. Bu tavırları kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin. Ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp iş yerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın. Başarılı insanlar, çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler. Hayat, sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa. Dolayısıyla size iyi davranan insanları sevin. İyi davranmayanlar için ise güzel temennilerde bulunun.”

Hikâyeyi dinleyince hayatımı binlerce çöp kamyonu ile heder ettiğimi düşündüm ve üzüldüm. Başkalarının çöpleriyle çoğu zaman dünyayı çekilmez kabul ettiğim olmuştur. Birilerinin içlerinde biriktirdikleri çöpleri alıp, yüklenip farkında olmadan başkalarına taşıyıp, saçtığımı düşününce üzüntüm daha da arttı.

Zaman geçmiş değil, pişmanlıklar duyarak daha fazla vakit kaybetmeyelim. Bütün çöp kamyonlarının çöplerinden kurtulmalarını; sevgi, hoşgörü ve vefa duyguları kazanmalarını temenni ederek yüreğimizi sevgiyle, hoşgörüyle, umutla dolduralım. Her sabah güne yeniden başlarken tanıdığımız, tanımadığımız kişileri selamlamalı, çevremize neşe ve mutluluk yaymalıyız. Kuşlara, ağaçlara, çiçeklere yağan yağmura, parlayan güneşe, esen rüzgâra da selam vermeli, iyi dileklerimizi uzaklara da göndermeliyiz. Sevgili, saygılı, hoşgörülü ve huzurlu haftalar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.