Çomakdağ koruma altına alınıyor « Hamle Gazetesi

Çomakdağ koruma altına alınıyor

Bu haber 19 Aralık 2018 - 1:01 'de eklendi ve 1.224 kez görüntülendi.

Milas Belediyesi, Mimarlar Odası Milas Temsilciliği ile işbirliği içinde, Çomakdağ mahallesinin kültürel varlıklarının korunması için hazırladığı projeyi hayata geçiriyor. Proje kapsamında ilk olarak, mülkiyeti Milas Belediyesi’ne ait taş bina restore edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunulacak. Yapılan çalışmalar sonucunda Çomakdağ Mahallesi’nin, Şirince gibi, ekonomik anlamda turizmden hak ettiği payı alması hedefleniyor.

Metin Karakoç

Milas Belediyesi, Mimarlar Odası Milas Temsilciliği ile işbirliği içinde, Çomakdağ mahallesinin kültürel varlıklarının korunması için hazırladığı projeyi hayata geçiriyor.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Çomakdağ Mahallesi’nin sahip olduğu kültürel değerleri, mimari yapısını, giyim tarzını, geleneksel düğünlerini gelecek kuşaklara aktarmak adına hazırlanan projeyi tanıtmak için, Çomakdağ Mahallesi’nde bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Çomakdağ Mahalle muhtarı, Mimarlar Odası Milas Temsilcisi Ayşegül Keskin, Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Yakup Dönmez, KUDEB birimi sorumlusu Arkeolog İ. Ernur Öztekin, Peyzaj Mimarı Ayça Savaş ve Çomakdağ Mahallesi sakinlerinin katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Yaptığımız bu çalışmaları sizlere anlatma adına burada sizlerle olmak, mahallemizin geleceği için fiili adımlar atma açısından, tarihi bir toplantıdır. Bugün bu çalışmayı beraber yaparken, bizimde bunun bir parçası olmuş olmamızdan son derece mutluyuz. Aynı zamanda Çomakdağ/Kızılağaç köyü reklamı yapılmış, bölgede ve ülkede artık ismi bilinir hale gelmiş ve bu anlamla da meraklısını çeken bir köy. Gerek mimarisi gerek otantik değerleri ve insan özellikleri ve doğası itibari ile bölgemizde çok özellikli bir değer. Çomakdağ’ın yakalamış olduğu tanınmışlık durumunu fiiliyata ve ekonomiye yansıtamıyoruz. İnsanlar Çomakdağ’ı biliyor, geliyor beğeniyor, ancak bizler bunun meyvesini alamıyoruz. Yanıbaşımızda bir Şirince örneği var. Onlar bu işi başarmış, işi ekonomiye dökmüşler. Safranbolu, kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgeydi, şimdi dünya markası. Ancak inanın ki Çomakdağ’ın sahip olduğu değerler Şirince ve Safranbolu’dan daha fazla. Bizlerde Çomakdağ mahallemizde bunu başarmayı hedefliyoruz. Bizim tek eksiğimiz bu atılımları yapmakta geç kalmış olmamızdır. Şimdi geç kaldık diye dövünmekten ziyade, bizim elimizde, avantajlı durumda olan mahallelerimizde ulusal ve uluslararası düzeyde çekim yaratmamız gerekiyor. Mahallemizi hedeflediğimiz ölçüde geliştirmek, tanıtmak, hareketlendirmek ve bunu turizme ve ekonomiye yansıtmak istiyor isek bu süreçleri geçmemiz gerekiyor. İşin teknik ve mevzuata yönelik kısmını sizlere diğer arkadaşlarımız anlatacak. Bu anlamda, biz sizlere örnek olması açısından, köy meydanında bulunan belediyemize ait tescillenmiş olan taş binayı Mimarlar Odamız ile işbirliği içerisinde, yine Mimarlarımızın gönüllü olarak hazırladığı restorasyon projesini hayata geçirerek, ziyarete gelen misafirlerimizin hizmetine sunacağız” dedi.

Mimarlar, KUDEB birimi sorumlusu, İmar ve Şehircilik müdürü ile birlikte, köyde bir teknik gezi gerçekleştirdiklerini belirten Mimarlar Odası Milas Temsilcisi Ayşegül Keskin, “Gezi öncesinde buradaki tescilli binalar ile ilgili bilgiler elimizde vardı. 300 haneli mahallemizde 74 adet tescilli bina bulunmakta. Bu bir mahalle için ciddi bir oranı teşkil etmektedir. Aslında bu, köyün ne kadar zengin olduğunun, sadece mimari yapıların tescili açısından değil, sizin kültürel yapınızın da tescili. Doğal çevresine de bakıldığı zaman Çomakdağ mahallemiz çok özel bir bölge. Bu anlamda çok şanslısınız. Bu anlamda hazırladığımız proje ve yapacağımız uygulamalar ile de bu şansınız daha da artacak, gözle görülür duruma gelecek ve sizlere ekonomik yönden katkı koyacak. Birinci olarak bu bölgede olmak olsa da, bence ikinci şansınızda Milas Belediyesi’dir. Milas Belediyemizin mimari anlamda bu duyarlılığı, bizleride gururlandırdı. Böyle tescilli binaların korunmasında gösterdikleri duyarlılık adına Mimarlar Odamız olarak Başkanımız Muhammet Tokat’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren ilas Belediyesi KUDEB birim sorumlusu Arkeolog Ernur Öztekin de, “2 aydır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Muhtarımız ve dernek başkanımızla devamlı iletişim halindeyiz. Öncelikle Mimarlar Odamızla birlikte sadece Milas ölçeğinde değil, Muğla ve Bodrum’da olmak üzere ön incelemelerimizi yaptık. Daha sonra ne tür projeler üretebiliriz, insanlarımızın kafalarındaki korku ve kaygıları bilgilerimizle nasıl aydınlatabilir, nasıl ileriye taşıyabilirizi, kendi aramızda konuştuk. Öncelikle Milas Belediyemizde KUDEB birimimizi kurduk. Milas ilçemizde de yaşadığımız gibi, ‘tescil’ denildiğinde hemen ‘baş belası’ olarak adlandırılıyor. Çomakdağ mahallemizde de bu korku var. Kültür varlıklarımız çok önemli ve değerli. Ama bunları lehimize kullanmadığımız, haklarımızı bilmediğimizde maalesef aleyhimize işliyor. İyi şeyler yapmak istesekte yasalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Öncelikle bunlarla ilgili olarak kaygıları ortadan kaldırmayı istiyoruz. Çomakdağ 600 yıllık kültürüne sahip çıkan, kendi içerisinde marka olmuş bir mahalle. Gittiğimiz her yerde Çomakdağ adını duyuyoruz. Değerler gün geçtikçe kaybediliyor. Bu anlamda bizler sadece mimari yapıyı koruma açısından değerlendiriyoruz. Bu değerlerimize sahip çıkıp, gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Çomakdağ, kıyafetinden geleneksel düğünlerine, tarımından hayvancılığına kadar bir çok değeri olsa da, sanat değeri olarak da taş evleri var. Bunların her biri sanat eseri olarak adlandırılıyor. Muğla koruma kurulu bu konuyla ilgili bir çalışma yaptı. Tescil çalışması sonucu 73 evimizi ve bir de türbeyi bölge içerisinde tescilledi. Tescil, öncelikle kültürel ve geleneksel özelliklerini korumuş tarihi eserdir. Koruma kuruluda bu eserleri korunması gereken kültür varlığı olarak tapuya kaydını yaptırıyor. Bu şu anlama geliyor. Yapılabilecek her türlü onarım ve değişikliklerde, koruma kurulu kararıyla yapılması şartını getiriyor. Bunun dezavantajı olduğu kadar avantajları da var. Dezavantaj olarak, yapacağımız onarımlarda ne yapacağımızı bilmez isek, o yapıya zarar veririz. Bu anlamda bizlerde, biz bu binaları nasıl orijinal koruyup ekonomiye nasıl kazandıracağımızı konuşacağız” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısı mahalle sakinlerinin soru ve görüşlerinin dinlenmesinin ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.