Çocukların Bahattin Amcası

Bu haber 04 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.422 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e Muğlalılar isim takmadı. Böyle bir şey oldu ise de şu ana kadar kulağımıza gelmedi.

O’ndan önceki Belediye Başkanı Orhan Çakır için “Çim Orhan” yakıştırması yapılmıştı. Yakışmıştı. Bu bir övgüydü… Muğlalı doğal yeşilliğin dışında “yeşil alan” ile O’nun döneminde tanışmıştı. Bir ara “Beton Orhan” denildiği de olmuştu. Bir anda Muğla’nın her yanı, Asar’dan Orhaniye Mahallesi’ne, oradan Akyol’da Bahçeli Evlere kadar betonla kaplanınca söylenmişti. İşte bu övgümüydü, yergimiydi anlaşılamadı!

CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’e yakıştırılmış bir lakap henüz olmadı. Bunun için erken de ama kendisine köy çocukları “Bahattin Amca” diyorlarmış…

xx        xx        xx

BAHATTİN AMCA…

Menteşe Belediyesi bu gün artık mahalle olan ve Belediye tarafından güzel bir tanımlama ile “kırsal mahalleler” diye anılan köylerimizin çocuklarını Muğla’ya taşıyıp, sinema ile tanıştırmış, şehir merkezinde bir güzel gün geçirmelerini sağlamış.

Şimdi Belediye Başkanı Bahattin Gümüş o kırsal mahallelere gittiğinde köy çocuklarımız tarafından “Bahattin amca” diye karşılanıyorlarmış.

Belediye Başkanı köy çocuğu olunca böyle güzel işler oluyor işte…

Bunu geçen hafta Belediye Başkanı Gümüş ile kurmaylarının Muğla Basını ile Bağlarbaşı Restoran’da tanışmasında öğrendik. Keyifli bir buluşma oldu. Yeniasır temsilcisi arkadaşımız Adem Ülker’in şiir okuması için başarılı olunamadı, ama Devrim Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Süleyman Akbulut kulaklarımızın pasını sildi. Yoğun ısrarlar sonucu mikrofonu eline alan Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nejat AltınsoyNadir amca mavralarını” anlatırken hepimizi kırdı geçirdi.

Nadir amca ile birlikte Gürsel Eren’i de rahmetle andık.

xx        xx        xx

100 BİN NÜFUS…

O akşam bir yılın hesabını veren Başkan Gümüş, “Geçen bir yılda neler oldu?” deyip anlatırken, Menteşe’nin şehir merkezi ve kırsalı ile nüfusunun 100 bini geçtiğini ve 4 büyük ilçeden biri olduğumuzu söyledi. Yerel seçimden önce nüfusumuzun 99 bin olduğunu anımsatan Başkan Gümüş, “31 Aralık 2014’te nüfusumuz 102 bin 424 olara açıklandı. Eğer yerel seçimden önce nüfusumuz 2 bin 424 daha fazla olsaydı bugün 31 meclis üyemiz olacaktı ve Büyükşehir’de 5 değil, 6 meclis üyesi ile temsil edilecektik.” diyordu.

O akşam Başkan Gümüş, hem benim, hem de Muğlalıların merak ettikleri pek çok konuda samimi yanıtlar verdi… Menteşe için fikir alışverişinde bulunduk. Keyifli oldu… Ama kendisine “Menteşe adından memnun musunuz?” diye sormayı unuttum. Üzgünüm…

xx        xx        xx

ŞENLİKLER KENTİ MENTEŞE…

Yeni baba olan CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün çocukları çok sevdiğini gözlemledim. Onlar için ciddi projeleri var. Ben bu anlamda öncelikle kendisini Yerkesik’te “Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği”ni sürdürdüğü için kutluyorum. Bir zamanlar Yeşilyurt’ta yapılan geleneksel Rahvan At Yarışlarını da canlandıracaklarını söyleyince sevindim. Yeşilyurt’ta alan sorunu varmış, çözülür…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Drama Topluluğu ile önümüzdeki aylarda geniş kapsamlı bir şenlik yapmayı planladıkları söylerken, “Muğla il merkezi şenlikler kenti oluyor galiba” dedim. Neden olmasın?

Üç gün süren Kültür Sanat Şenliği’nin yanında, “Yerel Tohum Takas Şenliği”, “Karabağlar Şenliği”, “Güvercin Festivali”, “Yörük Obaları Şenliği”, “Muğla Karadenizliler Derneği Hamsi Şenliği”… Ayrıca Boğa Güreşleri, Rahvan At Yarışları, “Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği” ve bakarsınız ileride “Uluslararası Şiir Günleri” eklenir… Şahidi Eren Külliyesi’nin hayata geçirilmesi sonucu Muğla il merkezinin Yaz-Bahar Aylarında bir anda İnanç Turizm, Kültür Sanat Turizmi Merkezi haline geldiğini görüveririz…

Keşke Asar’daki iki Rum Kilisesi’nden hiç değilse biri geçen yıllarda restore edilebilmiş olsaydı…

xx        xx        xx

DOĞAL YAŞAM KÖYLERİ PROJESİ…

Başkan Gümüş, pek çok projelerinden biri olan “Doğal Yaşam Köylerini” anlatırken gerçekten heyecanlandım. “Şenlikler Kenti Menteşe”ye inandım. Şirince’den eksiğimiz değil, pek çok fazlamız var!

Başkan Gümüş şöyle anlattı:

Karabağlar Yaylasında yapılması planlanan projemizde hedef; yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekip, burada köy yaşantısını yaşamalarını sağlamak. Buraya gelecek olan turistler bir yandan tatil yapıp, bir yandan da kendileri üretip tüketecekler. Böylelikle kırsal turizmin adımlarını atmaya başlayacağız.

xx        xx        xx

ÇOCUK BİLİM PARKI…

Dedim ya Başkan Gümüş çocukları çok seviyor. Bu projeyi anlatırken gözlerinin içi ışıldıyordu. “Benim de çok önem verdiğim bir proje. Bilim merkezi çocuklarımızın ve gençlerimizin bilim ve teknolojiye ilgisini çekmek, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde bilimsel konuları sunmak amacıyla inşa ediliyor.” diyerek şöyle anlattı:

Bilim Merkezi, Uğur Mumcu Bulvarı üzerindeki 300 m2 kapalı alan, 180 m2 açık alan olmak üzere 480 m2’lik bir alana inşa edilecek. Merkezde farklı alanlarda deney düzenekleri bulunacak. 6-14 ve 14-18 yaşları arasında öğrenciler başta olmak üzere, 7’den 70’e toplumun her kesimi hedef kitlemiz. Burada amacımız Muğla Bilim Merkezi gelişimini sürdürebilir hale getirmek, toplumumuzun bilim toplumu haline dönüşmesine ve geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlamak istiyoruz. Bunu da bilime dokunarak, yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğretmek istiyoruz.

Uğur Mumcu Bulvarı’na AVM’ler ne kadar yakıştı bilemem, ama Bilim Merkezi çok yakışacaktır…

xx        xx        xx

ÇOCUK SOKAKLARI…

Başkan Gümüş seçimden sonra bir yıla neleri sığdırdıklarını, önümüzdeki aylarda, yıllarda neler yapmayı hedeflediklerini anlattıktan sonra hep birlikte eğlenmenin yanında sohbet etme olanağını da yakaladık.

Kendisine çocukluğumuzdaki oyunların tam anlamıyla olmasa da hala şehrimizin kırsal mahallelerindeki çocuklarımız tarafından “sokaklarda” oynanabildiğini, ancak şehir merkezinde motorlu araç trafiğinin buna izin vermediğini belirterek, “Şehir merkezinde bazı sokakları çocuklarımız için motorlu araç trafiğine kapatabilir misiniz?” diye sordum.

Sıcak karşıladı…

Önümüzdeki aylarda Düğerek’te Kötekli’de, Menteşe’de, Akyol’da, Bahçeli Evler’de, 112 Evler’de, Stadyum Altında ve benzeri yerlerde birer küçük sokağın birer basket potası ile motorlu araç trafiğine kapandığını görürsek, şaşırmayıp seviniriz.

O sokaklarda çocuklarımız, futbol, 9 kiremit, kızıştı, bilya (meşin), beş taş, çember, çizgi, yakan top, ip atlama, kızıştı ve benzeri oyunları aileleri merak etmeden oynayabilirler…

xx        xx        xx

SORULAR…

Eski Garaj Alanı ne olacak? Perşembe Pazarı kaldırılacak mı? Doğalgaz da durum ne?

Menteşe’de engeller nasıl kalkacak?

Badanalı evler, Saburhane Meydanı restorasyonu ve daha pek çok konu… Bunların yanında merak ettiklerinizin yanıtlarını Başkan Gümüş’ten o kısa zaman diliminde alabildim. Hepsini paylaşacağız. Yarın Eski Garaj Alanı ile başlayalım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.