Çocukları Kim Koruyacak

Bu haber 28 Ocak 2016 - 23:07 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Arkadaşım Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi.

Kariyerinde son basamakta.

Memleketim Antalya’da sıklıkla görüşüp, sohbet ederiz. Karşılıklı algısı yüksek olan sohbetlerle kendi çapımızda, olgu ve olaylar için yorumlarda bulunuruz.

Güncel veya geçmiş.

Felsefi veya sosyolojik.

Kimi zaman politik.

Ve bu kez sohbetimizde başka bir konuya parmak basıyor.

Yaşadığımız çağın bozulduğunu anlatıyor.

İnsanlık kavramlarının dejenere olduğundan dem vuruyor.

‘Ortam gerçekten kötü ’ diyor.

İnsan olma bilinci ve sorumluluğu gibi kavramların yok edildiğini ve özellikle, para ve seks üzerine kurulmuş düzenden bahsediyor.

Şimdilerde kimin eli kimin cebinde?

Değerler dejenere. Değerler tuzla buz.

İnternette okuduğu haberi bana aktarıyor. Ben kaçırmışım.

Küçük bir çocuk babasına, Kur-an öğrenmek için gittiği yerde, ‘hoca arkadaşlarıma kötü şeyler yapıyor’ diyor. Babanın verdiği yanıt ise ‘Sen o arkadaşlarından uzak dur ’ demek oluyor. Çocuk devam ediyor ‘ Baba bana da aynı şeyleri yapıyor ’ demesiyle birlikte babanın harekete geçtiğini belirtiyor. Ahlak anlayışımız bu. Bize dokunmasında, her kime, ne yapılıyorsa yapılsın.

Çocuklar bazen sıkıntılarını direkt söyleyemezler, endirekt anlatırlar. Bazen de yansıtma yaparlar. Lütfen çocuklarımızı anlayama çalışalım. Onları hep gözlemleyelim.

Çocuklarımızı nadide bir çiçek gibi korumalıyız.

Çocuklar üzerine cinsel saldırı çok fazla.

İnternette o kadar yürek burkan haber var ki anlatamam.

7 çocuk babası bir kişinin, Kur-an öğretmek için evine götürdüğü erkek çocuğa 3 yıl boyunca tehdit ile tecavüz etmesini mi!

Öğretmenin tecavüzünü mü!

Öz babanın kızına yaptıklarını mı!

Öz babasından bebek doğuran çocukları mı!

Bakıyorsun çocuklara en yakın yerlerde pedofililer, sapıklar var.

Çocukların en yakınında olup, çocuklara yaptığı istismar soruşturmalarının kapatılmaları var. Pedofili olup da öğretmenlik yapanlarımı, neler neler var ve hepsi de yürek burkuyor. En son Rize’de İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı 56 yaşındaki pedofili, küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel

istismarda bulunduğu için tutuklandı. Bu pedofili aynı zamanda, din kültürü öğretmeni. Ve geçmişte bir sürü kapatılan cinsel istismar soruşturmaları var.

Sapıklar sokakta.

Yakında İstanbul Bağdat Caddesinde bir genç kıza tecavüz edildi. Tecavüzcü okul servis şoförü ve geçmişten de bu konuda sabıkalı.

Okul servis şoförleri çok sıkı denetlenecek ve sabıkası olanlar bu sektöre girmeyecekti. Ne oldu? Kurtlara kuzuları teslim ediyorsunuz.

Sapıklar yakınınızda. Çocuklarımızın yanında.

Son zamanlarda gündem de olan ancak öncesinde görmezden gelinen çocuk istismarları gerçekten arttı. Konuya dikkat çekmek lazım.

Sorumluluk ona, buna, şuna, yani sorumluluk hepimize. Tüm topluma.

Toplumsal duyarlılık oluşturmak lazım. Çocuk istismarları ve özellikle cinsel istismarla ilgili projeler üretmek lazım. Çocuklarımıza iyi dokunma, kötü dokunma gibi kavramları öğretmeliyiz.

Bu konuda proje üreten ve önderlik yapan, tüm toplumu örgütleyen kurumlar gerekli.

Çocuk istismarlarını önlemede farkındalık gerekli. Fakat kim yapacak bunları?

Çocukları kim koruyacak!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.