Çocuklardan daha çok eğlendiler

Bu haber 25 Mayıs 2014 - 23:16 'de eklendi ve 905 kez görüntülendi.

cocuklardacokeglendilerMuğla Metinbilim Enstitüsü tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği renkli görüntülere ev sahipliği yaptı. Hafta sonunda gerçekleşen şenlikte Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve beraberindeki protokol üyeleri ile kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarını oynayarak çocuklar gibi eğlendiler.

İlkay Yıldız
Muğla’nın Menteşe ilçesi Yerkesik Mahallesinde Metinbilim Enstitüsü tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği’ renkli görüntüler ile başladı. Hafta sonunda gerçekleşen etkinliğe Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Akkuzu, Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar ve vatandaşlar ile çocuklar katıldı.

Yerkesi Mahallesi’nde bulunan Yerkesik İlkokulu bahçesinde gerçekleştirilen şenliklere katılan Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile beraberindeki protokol üyeleri çocuklarla birlikte çember çevirip, ip atladılar. Şenlikte kaybolmaya yüz tutmuş oyunlar olan yakar top, beş taş, ip atlama, topaç çevirme, çelik-çomak, mendil kapmaca, dokuztaş, bilye gibi oyunlar oynadı.
Şenlikte konuşan Metin Bilim Enstitüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ümral Deveci, “Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Yerkesik Otantik Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Şenliği bu yılda tüm hızı ile devam ediyor. Şenliğimizin il gününe Valimiz, Kaymakamımız, Belediye Başkanımız katıldılar. Onlarda çocuklar ile beraber ip atladılar, çember çevirdiler, bu anlamda mutluyuz istediğimizi yakaladık. Çocuklar yaşıtlarıyla, aileleri ile buradalar hep beraber oynuyorlar. Zaten amacımız çocukları evlerinde dışarıya çıkarmak, tabiatla buluşturmak, kendi oyuncaklarını kendilerinin yapmalarını, sosyalleşmelerini ve kendilerini geliştirmeleri sağlamaktı. Amacımıza ulaşmış görünüyoruz” dedi.
Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer  ise, “Her şeyden önce fikir muhteşem. Ama ulusalda kalmaması gereken, uluslararasına taşınması gereken bir şenlik için son derece mütevazı. Çocukluk çağının izlerini, onu çok çok daha canlı yaşamaya, çocukluk çağının gereklerini gündelik hayata yansıtmaya ve büyüklere de zaman zaman bu gerçekleri hatırlatmaya ihtiyacımız var. Geçmişte oynanan oyunlar, Türk gelenek ve göreneklerinin gelecek nesillere aktarılması açısından çok önemli. Bu organizasyon geleceğimiz olan çocuklarımızın babalarının, dedelerinin geçmişte oynadığı oyunları unutmamaları açısından önemli” diye konuştu. Şenlik çeşitli oyunların oynanması ile devam etti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.