Çocuklar yaşasın diye meydanlara çıktılar

Bu haber 09 Temmuz 2018 - 2:14 'de eklendi ve 348 kez görüntülendi.

Muğlalı bir grup kadın Menteşe ilçesinde bulunan Sınırsızlık Meydanından çocuk istismarlarını protesto etmek amacıyla bir araya geldi.

Muhittin Direk

Muğlalı bir grup kadın Menteşe ilçesinde bulunan Sınırsızlık Meydanından çocuk istismarlarını protesto etmek amacıyla bir araya geldi.

Sınırsızlık meydanında gerçekleşen etkinliğe çocuklarıyla beraber katılan kadınlar adına açıklama yapan Filiz Çelen, “Bugün burada toplumsal farkındalığı artırmak adına sosyal medya üzerinden paylaşımlar yaparak kadına yönelik şiddet, çocuk istismarları ve ölümlerini konuşabilmek için toplandık. Gün geçmiyor ki bir çocuğa cinsel istismar vakası ölümü yada çocuk kayıpları yaşanmasın. Son 10 yılda bu olaylar artmış olup sadece, 2017 yılında 409 kadın cinayeti, 387 çocuk istismarı yaşanmıştır bunlar sadece resmi rakamlar birde susturulan tehdit edilip korkutulup ya da öldürülüp bulunamayanların sayısı bilinemiyor” dedi.

Çelen sözlerine şöyle devam etti:

“Bizler çocuklarımıza bakmaya doyamazken tenleri solmasın diye öpmeye kıyamazken pedefoli hastası sapkın caniler tacizde bulunup öldürüyorlar. Toplumda kız çocuklarına ayıp günah büyüterek erkek çocuklarına da sen erkeksin her şeyi yapabilirsin diye ayrım yaparak büyütürsek erkek kendini kadından üstün görüp her şeyi yapabilirim mantığıyla yaklaşır. Bizler anne, baba olarak çocuklarımıza bedenlerinin kendine ait olduğunu öğretelim hiç bir kadına mini etek giydi diye tacize uğramasın. Çocuklarımızın ve ailelerinin güvenlik kaygısı hissetmeden canları yanmadan hayatlarına devam edebilmeleri tüm yetişkinlerin boynunun borcudur. Her yetişkin bu borcu ödemekle mükelleftir. Hepimiz tarifsiz acılara travmalara boğan, çocuklarımıza yönelen vahşete istismara karşı bir mücadele alanı oluşturamazsak, bu durum insanlığımızı çürüten bir kabul edişe dönüşecektir. As olan çocuklar kadınlar tacize tecavüze istismara uğramadan güvenlikli bir yaşam sürebilmek için önleyici düzenlemelerdir. Cezayı müeyyidelerin artırılması. Bu konunun tekrar Meclis gündemine getirilmesini halkımızın ve ülkeyi yönetenlerin dikkatlerine sunar. O nedenle diyoruz ki taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerin de çeşitli nedenlerle indirimler uygulanmamalıdır. Türk Ceza Yasa’sının ilgili hükümleri yeniden gözden geçirilmeli ve gerekli düzeltmeler yapılmalıdır. Çocuk istismarında rıza olmaz, sesiz kalmayalım suça ortak olmayalım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.