Çoban Ateşi Sönmedi Mi?

Bu haber 29 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.645 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de adayların ön seçim ile belirleneceği beklentisi Muğla’da erken seçim havasına girilmesine neden olmuştu. Sanki Muğla’da CHP’den başka parti yoktu. 30 Mart’ta CHP’liler yarışacaktı!..

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un CHP’nin “atama adayı” olmaya başlaması ile birlikte balon hava kaçırmaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin Muğla’ya bir daha hangi yüzle gelir bilmiyorum, ama Osman Gürün’ün Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak atanması ile birlikte ön seçim balonu söndü.

Çoban ateşi sönmedi mi?” diye de sorulacaktır. Hayır… O ateş CHP’de parti içi demokrasinin sağlanması, adayların ön seçimle belirlenmesi için yakılmıştı. Önümüzde Genel Seçim ve dolayısıyla milletvekili adaylarının belirlenmesi var…

Ne demişler, “Hukuk herkese lazım”… Demokrasi ve ön seçim de öyle!

xx        xx        xx

CHP’de ön seçim balonunun sönmesi ile birlikte Muğla’da seçim havası adeta ortadan kalkmıştı. AK Parti’de ilçe belediye başkanı adaylarının gündeme gelmesi ile birlikte Muğla’da siyaset yeniden hareketlenmeye başladı.

Muğla’da 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimde yarışacak partilerin büyük şehir belediye başkanı adayları ile birlikte ilçe belediye başkanı adayları, AK Parti’nin de adaylarını ilan etmesiyle birlikte üç aşağı beş yukarı belli oldu.

Öyle görünüyor ki bütün partilerde belediye meclisi üyesi adaylarının belirlenmesi siyasi tansiyonu olmasa da siyasi harareti yükseltecek.

xx        xx        xx

Belediye Meclisi Üyeliği her zaman önemlidir. Ancak Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne geçişi meclis üyeliğini çok daha önemli ve “değerli” hale getirdi. İşi bilenler “Bu belediye meclisi üyeliği değil, yerel milletvekilliği” diyorlar!

Bu günlerde işin meraklılarının bütün gayretleri partisinin belediye meclisi listesinin ilk sıralarında yer alıp, oradan Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi rozetini yakasına takmak.

Özellikle belediye başkanı adayına şans vermeyen belediye meclisi üyesi aday adayları “İlk ikiden biri, en kötü ihtimalle üç…” deyip başka bir şey demiyorlar!

xx        xx        xx

Konuyu biraz daha açarsak, şu anda Muğla il merkezinde yeni adıyla Menteşe Belediyesi’nde 25 belediye meclisi üyesi bulunmakta. Bunlardan 17’si CHP’li, 5’i MHP’li, 3’ü de AK Partili.

Büyükşehir statüsü ile birlikte bu sayının değişip değişmeyeceğini bilmiyorum.

30 Mart seçimi ile beklenen Muğla il merkezi nüfusu 100 bini geçmediği için 25 meclis üyesi sayısının ancak 31’e çıkması. Bu sayının içinde doğrudan Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi de olacak Menteşe Belediye Başkanı ile kendisinin belirleyeceği 3 de kontenjan üye de bulunmakta.

Bu durumda bu günkü tablo ile bakarsak meclisi dağılımı 20 CHP, 10 da AK Parti ve MHP olurdu.

Varsayalım 30 Mart’ta böyle bir sonuç çıktı.

İşte bu durumda mevcut Belediye Meclisi tablosuna göre, 3 CHP, 1 AK Parti, 1 MHP veya 2 CHP, 2 MHP ve 1 AK Parti şeklinde dağılım olur. Buna belediye başkanı da eklenince Menteşe Belediyesi Büyükşehir Meclisi’ne 6 üye gönderir.

Hal böyle olunca meclis üyeliği için kıyamet kopar… Hele bir de gönüllerde “İmar Komisyonu” filan varsa!

xx        xx        xx

CHP hafta sonunda meclis üyeleri için sandık başına gitti. Sanırsınız belediye başkanı adayı yeniden belirleniyor. 2 bin 400 üyeden, bin 597’si oy kullanmaya gelmiş. Büyük bir çekişme vardı. Anahtar listeler uçuşuyordu. Daha önce belediye başkanı aday adayı olarak yarışanların bazıları meclise ekibinden isim sokabilmek için çaba gösteriyordu. Belediye Başkanı Adayı Bahattin Gümüş’ün ekibinde de en az 4 anahtar liste yarışıyordu.

Meclis Üyeliği için 91 kişi başvuru yapmıştı. Onlardan İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Şimşek ön seçim yapılmaması nedeniyle sistem açıklanınca adaylıktan istifa etmişti. Kalan 90 kişinin 50’si oylamaya katılmak için dilekçe verirken, 40’da atanmayı tercih etmişti. Oylama günü de protesto edip 5 kişi daha istifa etti. Böylece 45 kişi yarıştı.

Benim hala aklımın almadığı CHP gibi bir partide meclis üyesi adaylarından kendisini partisinin üyelerine değil de, sezimin kurmaylarının atamasına teslim eder? Parti üyelerine mi yoksa kendilerinin partililiğine mi güvenmiyorlar?

xx        xx        xx

Buna ne kadar ön seçim denir siz karar verin. Zaten CHP kurmayları da “fermuar sistemi” diyorlar. Sisteme göre fermuarın çift rakamlarını parti üyeleri oy kullanarak belirlerken, tek rakamları da belediye başkanı adayı ilçe yönetimi ile birlikte belirliyor. Tabi Büyükşehir Adayı Osman Gürün’ün ağırlığı da gözden uzak tutulmamalı.

Hafta sonunda yapılan oylamada ilk 10’un sıralaması Barış Baykara, Şahin Kırkan, Ulaş Dural, Mustafa Yörük, Nail Kızıl, Celal Orhan, Necla Özkan, Özgür Ekiz, Hayri Bozyer, Cumhur Bişen şeklinde oldu. Bu ilk 10 CHP’nin Menteşe’de ilk 10’u da değil!

Kadın kotası, gençlik kotası diye kaydırma olmaz ise bunların ancak ilk 7-8’i fermuarlı aday listesinde seçilebilir yerde yer alır. Barış Baykaraçift rakama” göre ikinci sıradan Büyükşehir Belediye Meclisi’ne şimdiden gitmiş bulunuyor.

xx        xx        xx

CHP Belediye Meclisi Asil Aday Listesi’nin “1, 3, 5, 7..” şeklinde seçilebilir yerinde 9 veya 10 isim de atama ile gelecek. Atama yoluyla 1 ve 3 olarak gelenler de şimdiden Büyükşehir Meclis Üyesi… Peki, onlar kim olur? Üç kontenjanın Ünal Türkeş ve Muğla İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay ile Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Burak Erbay’ın olacağı söyleniyor. Bu durumda 1 ve 3 belde belediye başkanlarının olur.

Ancak CHP’li 3 belde belediye başkanı var! Bakalım hangisi gözden çıkarılır?

xx        xx        xx

CHP öyle ya da böyle meclis üyelerini yaralı bereli belirlemiş olacak. Peki, MHP ve AK Parti? Onlarda da sıkıntı, gerilim CHP’de yaşananlardan az olmayacaktır. Olmaya başladı bile… Özellikle AK Parti’nin işi zor. Bu günkü durumda Büyükşehir Meclisi’ne AK Parti’den bir kişi gideceği için herkes liste başı olmak istiyor; Yavuz Ercan, Eray Çiçek, Yusuf Kayacık, Ziya Ercan, Yelda Gökcan… Bakarsınız yüksek siyaset ikna eder, Yerkesik Belediye Başkanı Mehmet Demirci liste başı olur. Zor, ama olursa kıyamet kopar herhalde…

MHP’de de durum çok farklı değil. Allah AK Parti Adayı Mestan Yayman ile MHP Adayı Osman Can Yenice’ye kolaylık versin.

Onların yerinde olsam, “Kardeşim siz bizim seçimi alacağımıza inanmıyor musunuz? İlk sıra için niye tepişiyorsunuz?” diye sorardım.

xx        xx        xx

Tabi asıl sorulacak soru şu;

CHP bu fermuara neden ihtiyaç duydu? Nereden, neden bulup geldi?

Büyükşehir için 6 aday adayı ile 13 ilçe için onlarca aday adayı, belediye meclisi üyelikleri için yüzlerce aday adayı neden yarıştırıldı? Taraflar yaratılıp, partililer partililere kırdırıldı?

CHP’nin sandıktan çıkan 9 meclis üyesi adayı hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet DOĞAN 29 Ocak 2014 / 15:25

sayın özcan şu bi gerçek bu seçimde ak partinin türkiye genelin de oylarını artıracak bir kaç ilden biri muğla..neden aday seçimleri çok güzel menteşe Mestan milas Rüştü marmaris Doğan.. daha ne olabilirdi. chp nin hali belli kendi kavgası bitmez.. mhp ne diyebilecek sormazlarmı insanı behçeti naptınız diye.. ak pati de sıra kavgası olmaz 3
belediye meclis üyesi büyük şehire gider. bunlar eray olmuş ziya olmuş yusuf olmuş önemli değil .. liste başı olmak önemli. en çok hak edenin olcaktır eskisi gibi değil artık muğlada ak parti . seçimide ak parti mestanla alacaktır…