Çirkin koalisyonlar

Bu haber 27 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 766 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Seneler içinde raydan çıkmış bir toplum mu olduk nedir?
Çabucak tepkiler veriyoruz. Anlamadan, dinlemeden. Hep birbirimizi yargılıyoruz.
Sürekli birbirimize kızıyoruz.
Sanki piş piş yapılıp, büyütülen bir öfke zinciri hakim gibi ülkemde. Günlük siyasilerin dilleri bile buram buram öfke kokuyor. Uzlaşının ve sevginin dili nicedir yok sayılıyor.
Ülkemde öfkenin dili kırılmalı, kırılmaz ise kutuplaşmanın “Siz ve Biz” olmanın en önemli argümanı haline gelecek.
Bu toplumda fiziksel ve sözlü şiddete uğrayan ‘KADINLARIN’ sayısı ne yazık ki azımsanamıyacak kadar yüksek.
Şiddet görmezden gelinemeyecek, ötelenecek bir konu değil.
İnsanın içi acıyor gazete sayfalarında okurken, TV’ler de seyrederken.
Kadına yönelik şiddet hat safhada iken son günlerde sağlık çalışanlarına da sözlü olduğu kadar fiziksel şiddet eylemleri var.
İnsanın içinden sormak ve deşmek geliyor. Neden böyle olduk. Nedir bizi bu kadar acımasız yapan. Bizi birbirimize karşı boğan kin ve nefret nedir diye?
Niçin hep ‘ÖTEKİNİ’ bir yudum suda boğma isteği var. İnsanın dimağına sonsuz sayıda sorular gelmekte ve bilmektesin ki bu soruların yanıtları yok.
Bu komik gezegenin insanlarını anlamak ve anlamlı bir tahlil ortaya koymak çok zor. Biliriz ki “GÜÇ ve PARA” arasında çirkin bir koalisyon vardır. Başka konular arasında da koalisyonlar var.
Bende ‘CEHALET ve ŞİDDET’ arasında da bir koalisyon var diyeceğim ama şiddet, güya okumuş denilen ve toplumda o sıfatla yer edinmiş kişilerde de var.
Meseleye ülkemde ideolojiler üstü bir hassasiyetle, insan olmanın erdemliliği ile bakıp, daha fazla hoşgörü ve uzlaşı kültürünü içimize sindirmemiz, içselleştirmemiz gerekli.
Bir de, yazılı ve görsel medya olarak aynı zamanda topyekün insanlık olarak, şiddeti kınamak ve şiddet sever uygulayıcılara karşı oluşturulan toplumsal duyarlılık duvarının bir beton gibi çarpmasını sağlamak gerekli.
Cehalet ve Şiddet çok yakında bize bir utanç kaynağı olarak gösteride bulundu ve bir doktor öldürüldü. Cehalet perver tarafından, 80 yaşında kanser hastası dedesinin ölümü yüzünden, masum ve masum olduğu kadar bu ülkenin değeri olan genç bir hekim katledildi.
Gerçekten bizlerin içine gömüldüğü utanç duvarları hızla büyümekte ve artık bu utanç duvarlarının yaratılmaması için geç kalmadan topyekün elbirliği ile bir şeyler yapmalıyız.
XXX
Birkaç haftalığına baharın müjdecisi kabul edilen erguvanlar Muğla da açtı. Yine bizleri ve sevdiklerimiz selamlıyor ve selamlarken ruhumuzu sonsuz bir şefkatle okşuyor.
Gelin etrafımızda açmış erguvanların bizi selamlamasını görelim ve içimizde var olan şiddet halkalarının eriyip yok olması için benliğimizi sonsuz bir şefkatle dolduralım.
Sevgi ve Saygılarımla…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.