Çıntar tezgâhlardaki yerini aldı « Hamle Gazetesi

Çıntar tezgâhlardaki yerini aldı

Bu haber 15 Ekim 2014 - 0:24 'de eklendi ve 895 kez görüntülendi.

çıntarrMuğla’nın sonbahar yağmurlarıyla buluşmasının ardından halk arasında çıntar olarak bilenen dağ mantarı pazar tezgâhlarındaki yerini almaya başladı.

Hafize Ataseven

Yüksek rakımlı ve yoğun nemli ormanlık alanlarda kendiliğinden oluşan dağ mantarı, başta Muğla olmak üzere çevre illerde de oldukça sevilen bir mantar türü olarak biliniyor. Yılanlı Dağı, Göktepe, Gökçukur ve civar köylerde sabahın erken saatlerinde toplanan çıntarlar, Muğla Kapalı Pazar yerinde tezgâhları süslemeye başladı. Yeni toplanan taze çıntar 10 liradan satılıyor.

Avcılar Köyü’nde oturan Hüseyin Çakmak, “Çıntar toplamak oldukça zor ama bir o kadar keyifli bir iş. Bu yüzden ben hemen her gün dağa gidip, çıntar arıyorum. Bulduklarımı da satarak günlük masraflarımı karşılamış oluyorum” dedi.

Halk Pazarı girişinde Akyer Köyü’nden İhsan Çimen, Avcılar Köyü’nden Aysel Özdemir ve Hüseyin Çakmak isimli köylülerin açtığı tezgâhlarla birlikte yaklaşık 10 tezgâh dolusu çıntar, meraklısının ziyaretlerini bekliyor. Gökçukur Köyü’nden Elif Çavuş Kurban Bayramından bu yana yağan yağmurlar sayesinde bu yıl bol bol çıntar çıkacağını ve bu nedenle iyi kazanç beklediklerini söyledi.

Çıntarın faydaları

Demir açısından zengin olması nedeniyle kansızlık tedavisinde kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarında etkili olan folik asitçe de zengin. Bazı türlerinde bağışıklık sistemini arttıran kimyasal bileşikler mevcut. Yağ içermediği için protein değeri yüksektir ve rejim yemeği olarak da kullanılıyor. Et tadını anımsattığı için vatandaşlar tarafından da çıntar kış aylarında tercih edilen besin türü arasında yer alıyor.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.