Çıntar mevsimi başladı « Hamle Gazetesi

Çıntar mevsimi başladı

Bu haber 08 Kasım 2015 - 23:21 'de eklendi ve 649 kez görüntülendi.

ÇINTAR MEVSİMİ BAŞLADI EGE VE AKDENİZ YÖRESİNDE SONBAHAR AYLARINDA YAĞIŞIN BOL OLDUĞU VE NEMLİ ALANLARDA YETİŞEN ÇINTAR ÜRÜNÜ MEVSİMİ BAŞLADI.Ege ve Akdeniz yöresinde sonbahar aylarında yağışın bol olduğu ve nemli alanlarda yetişen çıntar ürünü mevsimi başladı.

Sonbahar döneminde genellikle çamlık alanlarda doğal olarak yetişen Çıntar ürünü Muğla’da pazara indi. Ege ve Akdeniz civarında dağlarda, nemli yerlerde çıkan, şapkasının altı tırtırlı, tadı ve yemesi güzel bir mantar çeşidi olan Çıntar, kış mevsiminin yaklaştığı Ekim, Kasım ve Aralık aylarında vatandaşların ilgisini çekiyor.
Muğla’nın Menteşe ilçesinde kırsal alanda yetişen Çıntar ürününün kilosu 8 liradan alıcı buluyor. Yağışın iyi olduğu yıllarda kilosu 1 liraya kadar düşen Çıntar, Kasım ayı başında kırsal kesimdeki vatandaşlar tarafından dağlık alanlardan toplanarak pazarda kilosu 8 liradan alıcı buluyor. Kavurması ve közde kızartması en bilinen pişirme yöntemi Çıntar bazı vatandaşlar tarafından kış döneminde yenilmek üzere derin dondurucuya da konuluyor. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.