‘Çıntar Festivali’ne büyük ilgi « Hamle Gazetesi

‘Çıntar Festivali’ne büyük ilgi

Bu haber 13 Aralık 2018 - 0:48 'de eklendi ve 1.050 kez görüntülendi.

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çıntar Festivali’ne ilgi büyük oldu. Festival kapsamında yaklaşık 250 kilo çıntarın pidesi, ekşilemesi yapılırken bir kısmı da mangalda pişirilerek vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Muhittin Direk
Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Çıntar Festivali’ne ilgi büyük oldu. Festival kapsamında yaklaşık 250 kilo çıntarın pidesi, ekşilemesi yapılırken bir kısmı da mangalda pişirilerek vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

Perşembe günü kurulan Halk Pazarı girişinde gerçekleşen festivale Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile vatandaşlar katıldı. Festivalde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, çıntar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Festivalde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Kırsal kesimde oturan vatandaşlarımız aileleriyle birlikte çıntar toplayarak ekonomik gelir elde ederler. Çıntarın çeşitli türlerini yemekleriyle, çeşitli kullanım şekilleriyle de tanıtıp daha çok tüketilmesini, köylümüzün daha çok gelir elde etmesini sağlamak için bu festivalin önemi büyük” dedi.

Çıntar Festivali’nin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini kaydeden Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Çıntar, bölge halkımız tarafından da sevilerek tüketilen bir mantar türü. Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız, ormanlık alandan topladıkları çıntarları satarak aile ekonomilerine katkı sağlıyor. Menteşe’mizin güzelliklerinden birisi olan bu nimeti Muğla halkı çok iyi biliyor ama dışarıdan gelenler ‘mantar’ deyince biraz tereddütle yaklaşıyor. Biz de belediye olarak, çıntarı tanıtmak, ekonomik girdisini artırmak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz festivalimize hepiniz hoş geldiniz” diye konuştu.

Çıntar farklı isimlerle tanınıyor

Daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Allı, çıntar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Çıntarın başka bölgelerde ‘melki’, ‘kanlıca’ ve ‘kilmik’ gibi isimlerle anıldığını kaydeden Hakan Allı, “Mantarlar; dünyada yaygın olarak, özellikle de Çin ve Uzakdoğu ülkelerinde çok fazla kullanılmaktadır. Hatta Çinliler uzun yaşamalarının sırrını mantar tüketimine bağlamaktadırlar. Ülkemizde de mantarların önemi ve tüketimi son yıllarda giderek artmaya başlamıştır. Ülkemizde farklı bölgelerde kanlıca, melki, tirmit gibi isimlerle tanınan çıntar; Muğla ve civarında yaygın olarak toplanmakta ve sevilerek tüketilmektedir. Severek yememize rağmen besin değerini çok fazla bilmediğimiz adına festival düzenlediğimiz ve bu sene 2. sini gerçekleştirdiğimiz bu festivalin çok yararlı olacağı kanaatindeyim. Bu sebepten başkana ve ekibine çok teşekkür ederim. Muğlalılar için çıntar farklı, mantar farklıdır. Çünkü çıntar yenir, mantar yenmez, zehirlidir inanışları sonuçları bakımından doğru, ama bilimsel olarak yanlış bir inanıştır. Mantarların bazıları yenir, bazıları yenmez, bazıları da zehirli iken, Çıntar yenen ve çok lezzetli bir mantar çeşididir. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki çıntara benzeyen öldürücü zehirli bir mantar türü Muğla pazarlarında satılmamaktadır. Bu sebepten gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Sadece mantarı kestiğinizde, ya da kopardığınızda sütü beyaz ise; bu mantarı yemeyin çünkü zehirli olabilir. Sütü turuncu ya da şarap kırmızısı ise herhangi bir problem yoktur tüketebilirsiniz. Ayrıca pazarlarda satılan çıntarın üzeri zamanla yeşile dönmektedir. Bunun sebebi; mantarın sütünün hava ile temas edince okside olmasından kaynaklanmaktadır. Yoksa bu mantarın bozulduğunu göstermemektedir. Mantar deyip geçmemek lazım, gerçekten de hem yöremiz, hem de ülkemiz için çok büyük bir ekonomik getirisi bulunmaktadır. Özellikle kırsal bölgede yaşayan birçok aile; çıntar ve kuzugöbeği gibi mantarları toplayıp satarak, geçimlerini sağlamaktadırlar. Bu arada her mantar toplayıcısının bir ocağı vardır ve bu ocağı kimse ile paylaşmaz, hatta eşler bile birbirlerine söylemezler” dedi.

Başkanlar mangalın başına geçti

Konuşmaların ardından Menteşe Belediyesi tarafından pidesi, ekşimesi yapılan ayrıca ve mangal üzerinde pişirilen çıntarlar vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı. Festivalde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Osman Gürün, mangal başına geçerek sıraya giren vatandaşlara çıntar ikram etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.