Çıntar Festivali

Bu haber 05 Aralık 2017 - 1:21 'de eklendi ve 952 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 

Ben, çıntarı çocukluğumdan beri bilirim. Bozdağların Gediz Ovası yamaçlarındaki köyümde, çocukluğumda az çıntar toplamadık. Hem közlemesini hem de tavada kavurmasını çok sevdiğim çıntar ile arama 20 yıllık bir mesafe girmişti. 1976’da Anakara’ya gitmiş ve 1994 Nisan ayında Muğla’ya gelmiştim. Çıntarla tekrar karşılaşmam 1994 Kasım ayında oldu. O gün bu gündür mevsimi geldiğinde ve toprak da bereketliyse, Ekim, Kasım, Aralık aylarında çıntar toplamaya çıkarım. Zevk olsun diye ve tabii ki, bu zevkin arkasında da çıntarın lezzeti var. (Biraz da çocukluğuma dönüşün sevinci ve hüznü de mi var ne?…)

1976 ilâ 1994 yılları arasında yaşadığım Anrkara ve Elazığ’da çıntar bilinmiyor; veya biliniyor da ben karşılaşmadım. 1994’te Muğla’ya gelince, ilk karşılaştığım yiyecek, tilkişen (sarmaşık) idi; Ekim sonunda ise çıntar idi.

Kırmızı çıntar en lezzetlisidir; ak ve mor çıntar da iyidir ama bunlar pek lezzetli kabul edilmez. (Laf aramızda, pişirirken ak ve mor çıntarın lezzetini arttıracak malzemeler eklerseniz onlar da harika olur.)

Üniversite kampüse taşındıktan sonra, o alanda çıntar olduğu düşüncesi hep aklımda vardı. Kampüsteki ağaçların altında çıntar aramayı ilk defa 2004 yılında akıl ettik ve o zaman bizim fakültede çalışan Fatma Mersin ile toplamaya çıktık ve bir sürü de topladık. Tabii en fazla Fatma hanım topladı. O, çıntarın nerede olduğunu seziyor ve bir sürü buluyordu. Çıntarın közlemesini, yemeğini yaptırdık; sonra pidesini ve tatlısını da yaptı Fatma hanım. Çıntarlı kekin tadına da doyamadık.

Yaz ve güz yağışları iyi olduğu için 18 Ekim 2005 Ekim günü, çıntar toplamaya çıktık kampüste. Önceden arkadaşlarımızı haberdar ettik ve öğleyin mütevazı bir kalabalıkla, Muğla’da ve belki de dünyada ilk defa bir “Çıntar Festivali” gerçekleştirdik. Şaka da olsa, ilk defa “Çıntar Festivali” kavramını o gün kullandık. Yaptığımız video kayıtlarına baktım da, hayli neşeli bir festival olmuş.

18 Ekim 2005 günü gerçekleştirdiğimiz “gayr-ı resmî” çıntar festivalinden sonra, birkaç defa daha küçük çapta çıntar festivali gerçekleştirdik. Bu arada 30 kadar çıntar manisi yazdım ve bunları geçen yıllarda Hamle’de yayınladım. Birkaçını bir daha yayımlayalım:

Çıntar yedim köz üste

Sözüm yoktur söz üste

Benim yârim pek gözel

Hilal kaşlı göz üste

 

Çıntar çıktı göz oldu

Ateş yaktım köz oldu

Herkes sever birini

Ben yar sevdim söz oldu

 

Pürçük eştim çıntara

Selam söylen o yara

Yar yanıma gelmezse

Ben girerim mezara

Ege Bölgesi için önemli bir gıda olan çıntarla ilgili olarak ilk resmî “festival”, 29 Kasım Perşembe günü Menteşe Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Yöresel zenginlik için bu muhteşem bir teşebbüstür. Açılışta Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanımız Sayın Bahattin Gümüş kısa birer konuşma yaptılar; sevgili kardeşim Yrd. Doç. Dr. Hakan Allı da çıntar hakkında kısa bir bilgi verdi.

İnşallah bu festival bir haftalık bir süreye yayılır; çeşitli etkinliklerle daha da zenginleştirilerek devam eder ve Muğla’ya bir marka değeri katar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.