Cinsel şiddeti tartıştılar « Hamle Gazetesi

Cinsel şiddeti tartıştılar

Bu haber 24 Kasım 2015 - 22:34 'de eklendi ve 803 kez görüntülendi.

Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Muğla Feminist Çalışma Grubu’nun ortaklaşa düzenledikleri, Cinsel Şiddeti Önleme Derneğinin ‘Cinsel Şiddeti Tartışıyoruz’ etkinliği Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Verda Kartal
Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Muğla Feminist Çalışma Grubu’nun ortaklaşa düzenledikleri, Cinsel Şiddeti Önleme Derneğinin ‘Cinsel Şiddeti Tartışıyoruz’ etkinliği Menteşe Konakaltı Kültür Merkezi, Nail Çakırhan Salonunda kadınların katılımıyla düzenlendi.
Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD; yaşam ve mücadele alanlarını daraltan ikili toplumsal cinsiyet kutuplaşmasına, zorunda bırakılan cinsiyet pratiklerine; dilde ve toplumsal bellekte tek tipleşmiş cinsel şiddet algısına karşı durma ve kadın bedenlerine, sözlerine, cinselliğe, cinsel şiddetten hayatta kalanlar olarak öfkeye, susturulmaya çalışılan seslere alan açma ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkan Dernek, ‘Cinsel Şiddeti nasıl önleyebiliriz? Cinsel Şiddet denilince akıllara ilk ne geliyor?’ gibi soruların cevaplarını tartışmak, bilgilendirmek amaçlı Muğla’da kadınlarla bir araya geldi. Etkinlikte konuşan, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) Başkanı Hilal Esmer, “Bu etkinliği yapmamızın sebebi cinsel şiddette maruz bırakılan kişilere yapılanlar aslında çoğumuz için yapılmış bir şeydir. Cinsel şiddetin birçok biçimi var ve görünür değil. Cinsel şiddet çok tabu bir şey. Konuşulmuyor, paylaşılmıyor hiçbir ortamda. Birçok insanın kendi farkındalığı bile yok cinsel şiddete maruz kişilerinde farkındalığı yok. Cinsel şiddetle ilgili çok ciddi yanlış algılamalar var. İşte cinsel şiddete maruz kalanların sadece kadınların olduğu, faillerle ilgili çok marjinalleştirilmiş algılar var” dedi.
Türkçede kullanılmayan kavramlar var diyen Esmer, “Mesela, saldırgan kullanılıyor, sapık kullanılıyor. Bunlar yanlış kavramlar. Bizim kafamızda belirli bir algıyı yerleştiren ters kavramlar. Dolayısıyla cinsel şiddetin birçok yönden tartışılması gerekiyor. Şuanda cinsel şiddetle ilgili görünürlüğün olmamasının sebebi, mağdur üzerinden sürekli bunun tartışılması, mağdurun ifşa edilmesi, mağdurun damgalanması, mağdurun detaylarının öne çıkması, bu tür şiddetin cinsellikle alakalandırılması ki değil güçle ilgili, otoriteyle ilgili bu cinsel şiddet. Bu yüzden insanlar kendi maruz kaldıkları şeyleri de açık edemiyorlar, konuşamıyorlar. Failleri de çok faklı bir şiddet uygulanılıyor. Dolayısıyla aslında bunu şiddet biçimi olarak konuşup tartışmıyoruz. Bunları kırmak için farkındalık etkinliği yapmaya çalışıyoruz, birlikte tartışıyoruz” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.