Çin’de deniz turizmini anlattı « Hamle Gazetesi

Çin’de deniz turizmini anlattı

Bu haber 27 Aralık 2017 - 23:59 'de eklendi ve 1.158 kez görüntülendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pelin Arsezen, Çin’in Qingdao kentinde Hilton Hotel’de düzenlenen 2017 ‘Huangdao Forum on Marine Development of The World Congress of Ocean’a konuşmacı olarak katıldı. Arsezen forumda, deniz endüstrisi ekonomik kalkınma modeli, mavi ekonomi, deniz turizmi stratejileri ve Endüstri 4.0 turizm ilişkisi konularındaki çalışmalarını katılımcılara anlattı.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Pelin Arsezen, Çin’in Qingdao kentinde Hilton Hotel’de düzenlenen 2017 ‘Huangdao Forum on Marine Development of The World Congress of Ocean’a konuşmacı olarak katıldı. Deniz turizmi konusunda uluslararası dergilerde bilimsel makaleleri bulunan, kalkınma ve deniz turizmi üzerine çalışan az sayıdaki akademisyenler arasında bulunan Yrd. Doç. Dr. Pelin Arsezen, deniz endüstrisi ekonomik kalkınma modeli, mavi ekonomi, deniz turizmi stratejileri ve Endüstri 4.0 turizm ilişkisi konularındaki çalışmalarını katılımcılara anlattı.

Farklı ülkelerden katılımcılar

Çin’in dokuzuncu seviye yeni gelişim bölgesi olan Qingdao kentinde Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi için stratejilerin tartışıldığı forumda Arsezen farklı ülkelerden gelen 10 konuşmacıdan biri oldu. Türkiye’den ve sosyal bilimler turizm alanından tek katılımcı olan Arsezen, forumda yaptığı konuşması ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni başarıyla temsil etti. Çin basınında genişi yer bulan forumda Arsezen’in çalışmaları hakkında anlattıkları büyük ilgi gördü.

Türk lokumu dağıttı

Pelin Arsezen, forumda yaptığı konuşmanın ardından, katılımcılara Türk lokumu dağıttı. Farklı ülkelerden Çin’in Qingdao kentinde bir araya gelen katılımcılara Türkiye ve Muğla hakkında da bilgi veren Arsezen, katılımcılara ülkemize davet etti.

Muğla’nın eylem planını hazırlamıştı

Arsezen, 2016 yılında Muğla Valiliği tarafından ‘Deniz Turizm’inden iler ki yıllarda da faydalanmak amacıyla başlatılan çalışmada Muğla’nın eylem planı hazırlayan isim olmuştu. Arsezen hazırladığı eylem planında yerel halkın Deniz Turizmi konusunda yeterince farkında olmadığını, turizmin diğer sektörlerinde veya alt sektörlerinde olduğu gibi nitelikli personel açığının da sektörün bu kolunda da yaşandığına dikkati çekerken şimdiye kadar deniz turizminin mikro destinasyon olarak yani Muğla’nın mikro destinasyonu olarak ele alındığı ancak makro olarak hiç bakılmadığını çalışmaları ile ortaya koymuştu.

‘Deniz Turizmi Kümelenmesi’ alanında araştırma projeleri, yayınları ve “Journal of Marine Tourism & Industry” isimli bir dergisi bulunan Yrd. Doç. Dr. Pelin Arsezen, aynı isimli uluslararası bir kongrenin de yürütücülüğünü yapmaktadır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.