Cinayet davası yeniden görülecek « Hamle Gazetesi

Cinayet davası yeniden görülecek

Bu haber 05 Aralık 2017 - 1:16 'de eklendi ve 1.010 kez görüntülendi.

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde 8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen ve tekne kaptanının hayatını kaybettiği silahlı saldırı ile ilgili olarak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin aralarında katil zanlısında bulunduğu üç sanığa verdiği kararı bozdu. Önümüzdeki günlerde yeniden görülecek davayla ilgili olarak olay yerinde keşif yapıldı.

Kadir Tamer

Muğla’nın Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde 8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen ve tekne kaptanının hayatını kaybettiği silahlı saldırı ile ilgili olarak İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üç sanığa verdiği kararı bozdu.

Ula İlçesi’ne bağlı Akyaka Mahallesi’nde Akyaka’da tur teknelerinin bulunduğu alanda 8 Ağustos 2016 tarihinde T.B. ile A.A. ve B.Y. arasında yol verme tartışması yaşandı. Bir gün sonra gece saatlerinde 48 DE 388 plakalı araçla iskeleye gelen A.A. ve B.Y., ve Y.T Beyaz Ada-1 teknesinin önünden geçtiler ve bir süre sonra aynı yere geri geldiler. Araçtan inen A.A., teknede T.B.’nin oturduğu alana av tüfeği ile 4 el ateş etti. Kendisini yapılan saldırıyı fark eden T.B. teknenin motor bölümüne kaçarak saldırıdan yara almadan kurtulurken arkadaş ümraniye olay esnasında teknede bulunan Salih Ateş, ağır şekilde yaralandı. Olayın ardından katil zanlısı A.A. ile yanında bulunan B.Y. kaçarken, av tüfeğinden çıkan saçmalara hedef olan ve ağır yaralanan tekne kaptanı Salih Ateş, ambulans ile Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Ateş, hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

77 gün sonra yakalanmıştı

Silahlı saldırının ardından kaçan zanlıların yakalanması için jandarma tarafından çalışma başlatılmıştı. Cinayetin ardından Y.T. ve B.Y. yakalanırken katil zanlısı A.A. ise olaydan 77 gün sonra yakalanabilmişti. Olayın ardından katil zanlısı A.A. ile yanında bulunan arkadaşları Y.T. ve B.Y. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı.

Tekne kaptanının öldürülmesi ile ilgili Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava 6 Haziran 2017 tarihinde karara bağlandı. Kararda katil zanlısı A.A.’ya kasten öldürme suçundan müebbet hapis, Y.T.’ye kasten adam öldürme suçuna katılmadan ve tartıştıkları kişiyi tehdit etme suçlarından 14 yıl, araç sürücüsü B.Y.’ de de kasten adam öldürme suçuna katılmadan 8 yıl 8 ay, tehdit suçuna katılmadan 4 bin 800 lira para cezası verildi.

Bölge Mahkemesi kararı bozdu

Sanıkların itiraz hakkını kullanmasının ardından Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararı bozma gerekçesinde, “Mahallinde keşif yapılmış ve bilirkişi raporu alınmış ise de, özellikle sanık A.A.’nın ilk atışın başladığı sırada ve devamında, hangi pozisyonda oldukları, gerektiğinde manken olarak canlandırma yapılıp fotoğraflanmadığı, yine her bir tanığa bu işlemin yaptırılarak fotoğraflanmadığı ve bilirkişiden atışlar başladığı sırada tarafların pozisyonunun ve birbirlerine uzaklıklarının, birbirlerini görüp görmediklerinin tespit ettirilmediği, sanıklardan suça sürüklenen eylemin kasten adam öldürmeye teşebbüs suçunu oluşturup oluşturmayacağının tartışmasız bırakıldığı” belirtilerek  kararın bozulmasına gerekçe gösterildi.

Bu kararın ardından 8 Ağustos 2016 tarihinde gerçekleşen ve bir kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının olduğu bölgede keşif yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren keşifte tanıklar tekrar dinlendi ve olay yerinde olay tekrar canlandırılarak fotoğrafları çekildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi’nin kararı bozmasının ardından yeniden görülecek olan cinayet davasının önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.