Çiğdem Demiralp, Rana Bozkurt

Bu haber 20 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.841 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin Muğla’da bir tek kadın ilçe başkanı var.

Bunu AK Parti’yi eleştirmek için söylemiyorum. Tersine kutlamak lazım. Çünkü CHP’de bir tek kadın ilçe başkanı yok.

MHP’yi bu anlamda eleştirmiyorum, yadırgamıyorum da…

Ama CHP’nin durumu yadırgatıcıdır. Muğla gibi bir yerde CHP’de bir tek olsun kadın ilçe başkanının bulunmamasının nedenlerini araştırmakta yarar var.

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de bir tek kadın üye yok!

Sonra da kalkıp “AK Parti kadını çalışma yaşamından çekmeye çalışıyor” demenin inandırıcılığı tartışılır…

xx        xx        xx

AK Parti’nin kadın ilçe başkanı Bodrum’da ortaya çıktı: Çiğdem Demiralp

Bodrum farklı tabi… Orada kadın ilçe başkanının çıkması doğal… denildiğini duyar gibi oluyorum. Neden Bodrum’da doğal da öteki ilçelerde doğal değil…

Hadi diyelim, Bodrum’da doğal… O zaman Bodrum’da neden CHP ilçe başkanı da kadın değil?

Aslında bu soruyu AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’e sormak gerek. Kendisi geçenlerde partisinin İlçe Danışma Kurulu’nda Bodrum’un demografik yapısını, sosyolojisini ortaya koymuş. “Bodrum CHP’de neden kadın ilçe başkanı yok?” diye veya en azından “Bodrum ilçe yönetiminde kadın sayısı neden kotayı zorlamıyor?” şeklinde bir soruyu ilçenin kimyasını ortaya dökmüş birine değil de kime soracağız ki?

xx        xx        xx

Çiğdem Demiral’ın çalışmasının bir benzerini daha önce Bodrum İlçe Başkanı olan Yılmaz Algül yapmıştı. Algül’ün çalışmasını gördüğümde AK Parti’nin öteki ilçelerinde de uygulanır diye düşünmüştüm. Öyle şey olmadı… Algül’ün ilçe başkanlığı sona erdi!

Doğrusu ben AK Partililerin yeni İlçe Başkanı Çiğdem Demiral’ın Bodrum çalışmasının benzerini öteki ilçelerde yapacaklarını sanmıyorum.

Çünkü konu AK Parti içinde tartışılacağına, partinin yereldeki tek “demokrat-muhafazakâr yazarı” kadıncağıza o çalışmayı yaptığına yapacağına pişman etti. AK Partililerin Muğla’daki o münevver yazarı, Demiral’ı “Sen sosyolog musun?” diye eleştiriyordu…

Sanki önüne gelenin gazeteci olduğu şu memlekette Demiral’ın o çalışmayı yapmış olması için sosyolog olması gerekiyor!

Eğer önümüzdeki kongrelerde Muğla’nın tek kadın ilçe başkanının ilçe başkanlığı da sona ererse şaşırmamak lazım…

Oysa hangi partiden olursa olsun kadınlar yüreklendirilmeliler. Gençlerin önü açılmalı…

xx        xx        xx

Yıllar önce Muğla’dan bir kadın dönemin sol partilerinden SHP’nin Parti Meclisi’nde yer almıştı. O kadın Av. Ayla Kara idi… Ayla Kara kaç dönem de Muğla Barosu Başkanlığı yapmıştı.

CHP’nin Muğla’da bir tek kadın ilçe başkanı yok, ama Muğla CHP’nin bu yeni döneminde partinin genel merkezinde bir kadınla temsil ediliyor; Mimar Rana Bozkurt ile…

Rana Bozkurt genç bir siyasetçi kadın… CHP Muğla İl Gençlik Kolları’nda görev yaparken son kurultayda 354 oy ile CHP Parti Meclisine girmeyi başardı.

Geçmişinde Türkiye’nin ilk ve hala son kadın valisi Lale Aytaman’ın bulunduğu Muğla’nın CHP Parti Meclisi’nde genç bir kadınla temsil edilmesi bana göre Muğla için, Muğlalı kadınlar için onur verici bir durum…

xx        xx        xx

Doğrusu ben Rana Bozkurt’un Parti Meclisi’ne aday olduğunu duymamıştım. Hatta üç milletvekilimizin aday olduğundan da haberim yoktu. Sadece Nurettin Demir’in aday olduğunu biliyordum. 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda karşılaştığımızda kendisi aday olduğunu söylemişti.

Geçenlerde CHP Muğla İl Merkezi’nde Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in basın toplantısı vardı. Genellikle asansörü bozuk olduğu için uğramadığım CHP İl Merkezi’ne o gün asansörü çalıştığı için ilk kez gitmiştim. Toplantıya biraz zaman vardı. Sohbet ettik. İl Başkanı Mustafa Öztürk durup dururken “Muğla teşkilatından Rana Bozkurt’a 4 oy çıktı.” diyordu.

İl Başkanı Öztürk, o sözü Milletvekili Demir’in de bulunduğu ortamda neden söylemişti anlayamadım. Ben de “Teşkilatın başında siz varsınız. Bu hepinizin ayıbı.” diye karşılık verdim.

xx        xx        xx

Muğla’da üç milletvekili aday olacağına, bir milletvekili aday olsaydı en azından öteki ilçelerle pazarlıkla o milletvekili Parti Meclisi’ne girebilirdi. Demek ki Muğla’nın üç milletvekilinin birbirlerinden haberleri yok veya uyum içinde değiller.

Seçilmedikleri de iyi olmuş!

Parti Meclisi seçimlerinde Prof. Dr. Nurettin Demir 976 geçerli oydan ancak 106’sını alabilirken, Ömer Süha Aldan 83, Tolga Çandar 69 oy alabilmiş… Genç kızımız Rana Bozkurt ise 354 oy alabilmiş…

Rana Bozkurt Parti Meclisi’ne “genç kotasından” girdi. Bunu bahane edip, “E ne olmuş, genç kotasından girmiş” diyerek Bozkurt’un seçilmesini değersizleştirmeye çalışanlar da olmuyor değil… Haksızlık ediyorlar. Muğla milletvekillerinden daha çok ve geçerli oyun üçte birini almış genç biri için o sözler büyük haksızlık…

xx        xx        xx

CHP Kurultayında seçimler çarşaf yöntemi ile yapıldı. Elbette anahtar listeler yarıştı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi de vardı. Ancak o anahtar listede bir Muğla Milletvekili yoktu. Bunu, Türkiye’de en çok oy çıkaran bir ilin temsili adına milletvekillerinden birinin adının Kılıçdaroğlu listesinde yer almamasını vefasızlık olarak değerlendirebilirsiniz.

Aslında bir vefasızlık ta var hani… Ama o üç milletvekilinden biri olsun Parti Meclisi için yeterli değilse Kılıçdaroğlu ne yapsın… (!)

Eğer bu ayıpsa, Rana Bozkurt’a Muğla’dan 4 oy çıkması çok daha büyük bir ayıp. Hele Rana BozkurtGenç bir kadın olarak ben de Muğla’dan varım” dediğinde, adaylıktan çekilip Rana’nın arkasında durmayan Muğla Milletvekillerinin bencilliği çok daha büyük bir ayıp…

Siyaset meydanlarında “Gençlerimiz, kadınlarımız…” diye nutuk atacaksınız, ama onların önünü açmayacaksınız… (!)

xx        xx        xx

Nereden nereye geldik. Aslında ben bu gün AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp’in yarımada ile ilgili demografik çalışması üzerinde duracaktım. Bir başka zaman ele alırız. Ancak Demiralp’in Bodrum’daki farklılıkları ortaya koyup, din ve etnisite üzerinden siyaset yapılmasını eleştirirken, “Bu sorunları son 20 yıldır Bodrum’da iktidar olan CHP, MHP ve DP gibi ‘düzen partileri’ yarattı.” sözünü irdelemesinde yarar var. Tabi bu iddianın yanıtını ben verecek değilim. İsterlerse o partilerin il, ilçe başkanları gereken yanıtı verirler veya vermezler…

Bence de her ülkede partiler oradaki düzen içinde kurulmuş partilerdir. O düzene karşı gelenlere de “marjinal parti” derler. Üstelik iktidar partileri de düzenin koruyucusu, savunucusudurlar… (!)

Yoksa AK Parti düzeni değiştirme iddiasında olan “marjinal” bir parti mi?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Korkmaz 20 Eylül 2014 / 08:54

CHP SEYDİKEMER İLÇE BAŞKANI NALAN SERTKAYA BİLGİNİZE ÖZCAN ÖZGÜR