Çiftliklerin muhasebe veri ağı oluşturuluyor

Bu haber 03 Şubat 2013 - 17:07 'de eklendi ve 968 kez görüntülendi.

Tarımsal işletmelerin detaylı finansal ve mali bilgilerini toplayarak tarımda gelir ve maliyet seviyesini ölçmek için Muğla’da 20 işletmede gönüllülük ve gizlilik esasına göre Çiftlik Muhasebe Veri Ağı çalışmalarına başlandı.
Haber Merkezi
Çiftliklerin Muhasebe Veri Ağı (ÇMVA) çalışması Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü tarafından gönüllük esasına 20 çiftlikte başlatıldı. Çalışmanın amacı, çiftçilerin karşılaştırma yapabilmesi ve karlılıklarını arttırabilmesi için önemli bilgiler sağlaması bekleniyor.
Toplanan verilere göre çiftçi kendi işletmesinin ekonomik durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yapabilecek ayrıca kendi işletmesini bölgemizdeki benzer diğer işletmelerle kıyaslayabilecektir. Sisteme kayıtlı olan çiftçiler, işletmesinin karlılığını arttırmak için uygulamalarını değerlendirebilecek ve gübre kullanımı, kimyasal ilaç uygulaması, işletmede yetiştirilen ürünler gibi konularda maliyetleri izleyebilecek, böylece işletmenin gelecekteki faaliyetlerini daha iyi planlayabilecek.
ÇMVA sisteme katılan çiftçiye sağladığı faydaların yanı sıra, kayıtlı verilerin araştırmalarda ve tarım politikalarının belirlenmesinde kullanılabilecek. ÇMVA sistemine dahil olan çiftçilere 2013 yılı için 375 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.