Çiftçilere girişimcilik kursu « Hamle Gazetesi

Çiftçilere girişimcilik kursu

Bu haber 24 Haziran 2016 - 0:55 'de eklendi ve 632 kez görüntülendi.

DOKTOB BAŞKANI OKUTUR; "BANKALARIN KREDİ DEĞERLENDİRMELERİNDE SORUN YAŞANIYOR’’Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’ (Girişimcilik Ruhunun Geliştirilmesi Kategorisinde) tüm hızıyla devam ediyor.

Haber Merkezi

2015 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde 8 il arasında başlatılan ve 2016 yılında diğer illerde de devam eden Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”  KOSGEB’in ulusal koordinasyonu ile gerçekleştirilen seçim süreci sonunda Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülleri için ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.

Muğla İl Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçilerin girişimcilik yönünü geliştirmek anlamında 2016 yılında KOSGEB ve İŞKUR İl Müdürlüğü ile görüşmeler yapılarak girişimcilik kursları açıldı. Yılın ilk 6 ayında 5 kurs Seydikemer, 1 kurs ise Milas İlçesi’nde düzenlendi. Girişimcilik kurslarından 125 çiftçi faydalandı.

Muğla İl Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından açılan girişimcilik kursları ile ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

“Girişimcilik veya diğer çiftçi kurslarımızdan sertifika alan çiftçilerimiz bakanlığımızın verdiği hibelerde öncelik sahibi olmaktadır. Girişimcilik sertifikası ile KOSGEB’den faizsiz krediler veya hibelerden faydalanarak işletme açabilme ve ürün işlemeye yönelik makine teçhizat alabilme avantajı yakalayabilmektedir. Ayrıca bu kursta çiftçilerimiz işletme muhasebesi, sermaye, finans yönetimi, proje fikri geliştirme ve işletme kurabilme yönünde eğitimler alarak çiftçiliği bir iş yönetir gibi yönetebilmeyi öğrenmektedirler. Bu eğitimlerin mevcut çiftliklerinde karlılığa ve iş performansına katkısı olacağı düşünülmektedir.

İl Müdürlüğümüz girişimcilikle beraber, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte zeytin budama, arı yetiştiriciliği, sürü yönetimi, sebze yetiştiriciliği, meyve ağaçlarında aşılama ve budama konularında ilk 6 ayda 27 kurs düzenlemiş bu kurslardan 606 çiftçimiz belge almıştır. Kurslarımız yılsonuna kadar devam edecektir. Kurslara ilgi duyan çiftçilerimiz veya tarım sektörü ile uğraşanların Tarım İlçe Müdürlüklerimize ya da Halk Eğitim Merkezlerine dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.