Çiftçiler yerel tohumlara yöneliyor

Bu haber 12 Temmuz 2018 - 2:37 'de eklendi ve 419 kez görüntülendi.

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde 12 dekarlık alana geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Siyez Buğdayı ekimi gerçekleştirildi. Muğla Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada deneme ekiminden 200 kilogram verim elde edildiği kaydedildi.

Nazife Taşdelen

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde 12 dekarlık alana geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Siyez Buğdayı ekimi gerçekleştirildi.

Muğla Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Seydikemer İlçesi’nde gerçekleşen deneme ekimi ile ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:
“Geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan ve ‘Hitit Buğdayı’ olarak bilinen Siyez Buğdayı, günümüz buğdayının atası kabul edilmektedir. Durum ve ekmeklik buğdaylarından farklı, kavuzlu bir yapıda olan Siyez Buğdayına İlçemizdeki duyarlı çiftçilerimiz sağlıklı ve güvenli beslenme, doğal ve yerel tarım ürünlerine ve üretimine yönlenme açısında ilgi gösterdi. Bu bağlamda yerel buğday çeşidi olan Siyez Buğdayının; Seydikemer İlçemizde önder bir çiftçimizin isteği üzerine 12 dekarlık alanında Müdürlüğümüz teknik elemanlarının destek ve gözetiminde, diğer çiftçilerimize örnek teşkil edecek şekilde deneme ekimi gerçekleştirildi. Şubat ayı sonunda mibzerle yapılan ekimde dekara 20 kg tohum, 18 kg DAP taban gübresi uygulandı. Nisan ayı sonunda dekara 15 kg % 21 Amonyum Sülfat boy gübresi takviyesi yapıldı. Temmuz ayının ilk haftası biçerdöverle yapılan hasatta kuru şartlarda 200 kg/da verim elde edildi. Örnek çiftçi ilk üretimi sonrasında; Siyez Buğdayı ile ilgili pazarlama sorunu yaşamadığını daha buğdayını hasat etmeden, çevredeki çiftçiler tarafından tohum olarak kullanılmak üzere sipariş aldığını belirtti. Seydikemer İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, Siyez Buğdayı gibi gizli tat ve unutulmuş lezzetin bölgemizde üretiminin yaygınlaştırılması ile ekonomik getirisi olan önemli ürünlerin üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalara devam edecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.