Çiçek’ten Yerinde Tespitler

Bu haber 26 Temmuz 2015 - 19:03 'de eklendi ve 970 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

Muğla valisi Amir Çiçek, göreve başladığı süreçten bu yana birçok kez basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaklaşık bir seneye yakın süreçte, zaman zaman gelişmelerin seyri içerisinde fikir alış verişinde bulundu.

Bu kez Bozüyük Pınarbaşı’nda gerçekleştirilen birliktelikte, önce basın mensuplarını görüşlerini alan vali Çiçek, ardında kişisel görüşlerini aksettirmişti.

Hem de değişik konularda.

Ancak bu kez basın camiasıyla bir araya gelmesi daha kapsamlı oldu.

Daha ziyade, görev yaptığı süre içerisinde Muğla izlenimlerini aktarmak yanında, özellikle turizm başta olmak üzere birçok alanda nasıl hareket edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

***

Vali Amir Çiçek’in Muğla turizmi adına tespit ettiği en önemli ayrıntı, turizmde çeşitlilik..

İlişkin olarak diyor ki, turizmi sadece deniz, kum ve güneş olarak biliyoruz. Oysa asıl yapılması gereken turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymaktır.

Eko turizmi, spor, sağlık ve bisiklet turizmi gibi çeşitlilik katmalıyız.

Şüphe yok ki turizm adına olması gereken valinin belirttiği çeşitliliktir.

Zira tüm dünyada turizme bakışı artık değişmiştir. Dolayısıyla asıl olan, çeşitli etkinlikler sergileyerek turizmi sürdürülebilir ve daha kalıcı hale getirmektir.

***

Vali Çiçek, bu kez bir başka önemli konuyu dile getiriyor.

İlimizde sürdürülebilir turizm için kaliteli hizmete ve güvenliğe önem verilmelidir.

Turizmdeki olumsuzlukları en az düzeye indirmek ve doğru adımlar atmak için sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumları ile birlikte senkronize hareke edilmelidir.

Turizmin olmazsa olmaz koşullarından biri güvenliğin tesis edilmesi olduğuna göre belirtilen ayrıntıların yerine getirilmesi kaçınılmazdır.

Siz ne zaman bu bağlamda güven tesis ettiniz. Turistler Türkiye’nin güvenilir bir ülke olduğunda birleşti.

Bu bağlamda artık sorun yok demektir.

Yok eğer tersi olursa, ne kadar çabalasanız ve dil dökseniz de faydası yoktur.

Bu yüzden vali Çiçek’in altını çizdiği güvenlik hususu, turizmin daha bir ivme kazanmasında öncelik alır.

***

Turizmin olmazsa olmaz kriterlerinden birinin, gıda kontrol ve denetim hizmetleri olduğuna şüphe yoktur.

Bu bağlamda vali Çiçek diyor ki;

Bu yıl ilk kez turizmin yoğun olduğu ilçelerimizde gıda kontrol ve denetim hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, farklı ilçe müdürlüklerimizde çalışan gıda kontrol görevlilerinin katılımı ile çapraz gıda denetimleri planlanmıştır.

Turizmin olmazsa olmaz kriterlerden birinin, sunulan gıdalar olduğu düşünülürse, denetimlerin titizlikle yerine getirilmesinin temel koşul olduğu bir gerçektir.

Bu kez alternatif turizmden dem vuran vali Amir Çiçek, Muğla’nın bu bağlamda ne denli avantajlı olduğunun altını çiziyor.

İlimizde iklim, tarih ve doğa güzelliklerinin alternatif turizm türlerine çok uygun olması nedeniyle, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler ve turizm sektörü işbirliğiyle, kültürel ve doğal güzellikleri içine alan birçok yürüyüş rotası çalışması yapılmış ve yapılmaktadır.

Bir ülkenin olmazsa olmaz faaliyetlerinden birinin turizm olduğu gerçeğini yadsımak mümkün olmadığına göre, layıkıyla yerine getirmek için işbirliğinin şart olduğu da bir gerçektir.

Sürdürülebilir turizm adına en önemli ayrıntılardan birinin, kişi, kurum ve kuruluşlar bazında herkesin taşın altına elini koyması gerektiğidir.

Siz ne zaman bu tür birliktelik sağladınız.

Büyük oranda sorunla karşılaşmazsınız.

Yok eğer tersi olursa, yani konunun muhatabı ilgili ve yetkililer var. Bize gerek yok! noktasından bakılırsa, turizm bir yönüyle eksik yapılıyor demektir.

Bu yüzden önemli olan, herkesin turizm bilinci içerisinde hareket etmesidir.

***

Muğla valisi Amir Çiçek, açıklamalarının sonunda il genelinde konuşlanan ve de geçmişten günümüze bize miras bırakılan eserlerin mutlak korunması gerektiğini vurguluyor.

Her kim olursa olsun aynı eserlere mutlak surette sahip çıkılmalıdır diyerek, aynı zamanda bir sorumluluk yüklüyor.

Açıklamalarının sonunda yer alan MUĞLA-TEKNOPARK projesi ise başlı başına önemli bir nokta.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğüne yapılan başvurunun 10 Temmuz 2015 tarihinde onaylandığını dikkat çeken Vali Çiçek;

64310,17 M2 yüzölçümlü alana sahip olan taşınmaz, bölge alanı olarak değerlendirilecek ve MUĞLA-TEKNOPARK’ın biran önce hizmete geçirilmesi gerekir.

1484 KM’lik sahil şeridi, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve tarihsel birikimiyle turizmin gözbebeği olan ilimizin daha da gelişmesi, ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın refah düzeyinin artması ve ekonomik kalkınma için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Sonuçta Vali Amir Çiçek’in turizm adına tespitleri, tartışma götürmeyecek kadar yerli yerindeydi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.