CHP’yi tek başına iktidara taşıyacağız

Bu haber 02 Nisan 2015 - 0:02 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi.

chppSantrallerin özelleştirilmesine karşı verilen mücadelede Yatağan barikatlarında adını tüm yurda duyuran Maden İş Sendikası Yatağan Şubesi eski başkanı Süleyman Girgin, CHP’nin Muğla’da yapılan ön seçiminde sıralamaya giremeyince işine dönerek kart bastı.

Özcan Özgür

Santrallerin özelleştirilmesine karşı verilen mücadelede Yatağan barikatlarında adını tüm yurda duyuran Maden İş Sendikası Yatağan Şubesi eski başkanı Süleyman Girgin, CHP’nin Muğla’da yapılan ön seçiminde sıralamaya giremeyince işine dönerek kart bastı.

Süleyman Girgin Yatağan ve Milas’taki maden ve enerji işçilerinin hakları korunarak özelleştirmenin gerçekleşmesinin ardından CHP’den milletvekili olmak için Sendika Şube Başkanlığı’ndan istifa edip, iş yerine dönmüş ve ardından da CHP’den Muğla Milletvekili Aday Adayı olmuştu. CHP’nin 3 milletvekili çıkardığı Muğla’da Önseçimde sandıktan 5. Sırada çıkan Süleyman Girgin, listenin ikinci sırasına kontenjan uygulanması nedeniyle 6. Sırada yer alacağından Milas-Yeniköy kömür ocaklarındaki işine dönüp, kart bastı.

İşbaşı yaptıktan sonra bir açıklama yapan Girgin, “Bir parçası olmaktan her zaman gurur duyduğum maden işçisi arkadaşlarımla birlikte bugün Milas-Yeniköy Kömür ocağında kart basarak işe başladım. Bundan sonra artık Sendika Başkanı değil Sendikalı bir işçiyim.” diyerek şunları söyledi:

“1986’da işe girdiğim Milas-Yeniköy kömür ocağından Sendika görevim nedeniyle 1999 yılında ayrılmış ve yasa gereği iş aktim askıya alınmıştı. CHP’den Milletvekili aday adayı olabilmek için Şube Başkanlığı görevinden ayrılmıştım. Toplu İş Sözleşmesi ve Yasalardan doğan izin haklarımı kullanarak önseçim sürecini tamamladım. Bugün itibariyle Milas’taki işyerimde çalışmaya başladım. 7 Hazirana kadar partimizin yapacağı çalışma programı doğrultusunda yasal izin ve benzeri haklarımı kullanarak seçim çalışmalarına katılacağım.”

Sıralamada kadın olmalı

Listenin ikinci sırasına ayrılan kontenjanın bir kadın aday için kullanılmasının isabetli olacağını belirten Süleyman Girgin, “Bu ülkede çarklar işçinin alın teri ve kanıyla dönüyor. En çok işçiler ve kadınlar öldürülüyor. Örgütlü mücadelenin içinden gelen bir Sendika Başkanı olarak Milletvekilliği sıralamasında ilk altıda yer almayı çok değerli buluyorum. Bir kadın aday adayının da ilk altının içinde olmasını da çok isterdim.” derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yıllara yayılan Yatağan direnişinde bir sıra neferiydim. Mücadelede yoğruldum. Alın terinin ve halkın temsilcisiyim. Bu mücadeleyi genişletmek ve alın teriyle ekmeğini kazanan halkımızın temsilcisi olmak için Aday oldum. Dünyaya emekten ve soldan bakan ve örgütlü mücadeleye önem veren ve bunu pratikte hayata geçirmeye çalışan, risk üstlenen, kavgasını veren bir emekçi olarak, elbette yerim ve adresim ‘emek en yüce değerdir’ ilkesini benimsemiş CHP’dir. Çok kısa zaman dilimindeki bir çalışma ile parti tabanımızın şahsımı getirdiği 5. Sırayı çok değerli buluyorum. Bu anlamda kendimi 1.sıra adayı olarak görüyorum. Partimizi iktidara taşımak için de var gücümle çalışacağım. Türkiye büyük bir sınavdan geçiyor. Ayakkabı kutularında halkımızın geleceğini çalanlara karşı yırtık ayakkabısıyla Maden İşçisi oğlunun tabutunu taşımak zorunda kalanların temsilcisi olarak, onurlu, insanca, kardeşçe özgür bir yaşam için 7 Haziran’a kadar durmadan dinlenmeden çalışacağız ve CHP’yi tek başına iktidara taşıyacağız.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.