CHP’lilerde Mi Şerefsiz?

Bu haber 07 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.522 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Şimdi bu soru nerden çıktı değil mi?

7 Haziran Genel Seçimi sürecinde, Mayıs 2015’de Isparta’da yaptığı konuşmada “Erdoğan’a şeref nedir diye sorsak, ‘ilk kez duyuyorum, nerede satılır, hangi villada bulunur’ diye cevap verir.” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye göre 7 Haziran Genel Seçimi’nde HDP’ye oy verenlerin bir kısmı “şerefsiz”…

CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de hafta sonunda Datça’da “HDP’yi Destek Stratejik Hataydı” diyor.

Umarım buradan yola çıkıp, “Demek ki CHP, HDP’yi desteklemiş. Bunlarda şerefsiz.” demeye kalkanlar olmaz!

xx        xx        xx

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler…” sözleriyle başlayan tartışma öyle görünüyor ki bir zaman sürecek. Ki tartışma Sayın Bahçeli’nin Başdanışmanı Metin Özkan’ın “Elimde 3 bin kişilik liste var.” demesiyle daha da alevlenmiş bulunuyor. MHP yönetiminden Özkan’ın sözlerine ilişkin “MHP’nin elinde böyle bir liste yok. Bu sözler partimizi değil, Özkan’ın kendisini bağlar” açıklaması geldi. Ancak ortada bir liste var ve Özkan’ın o listeyi ne yapacağı merak ediliyor!

Akıl alır gibi değil ve akıllara olmadık şeyler getiriyor…

Bu arada HDP çevrelerinden bir biri ardına MHP Lideri Bahçeli ile Danışmanı Özkan ile ilgili “nefret suçu” işlendiği iddiasıyla suç duyuruları da gelmeye başladı.

Ayağa kalkmaya çalışan demokrasimiz açısından talihsiz bir durum…

Niye seçim yapıyoruz?

xx        xx        xx

Boğaz sakinlerinden, yaşam tarzlarından haz almam; “tuzu kuruluklarının” rahatlığı içinde “demokrasi, özgürlük, insan hakları vs.” söylemlerinden tiksinirim… Ama onlardan nefret etmem…

Herkesin yaşamı, söylemi, tercihi kendine…

Sayın Bahçeli de HDP’ye oy verenlere kızabilir. HDP’lilerin de çıkıp MHP’ye oy verenleri alkışladıkları yok. Burada mesele hedeftekinin seçmen ve seçmenlere “şerefsiz” deniliyor, bir bölümüne de olsa seçmene hakaret ediliyor olması…

Hangi partiyi seçerse seçsin; seçmenin, milli iradenin tercihine saygı göstermek bütün siyasetçilerin boynunun borcu olmalıdır.

Belki de Sayın Bahçeli “Milliyetçiliği” AK Parti’ye kaptırmamak için böyle yapıyor, PKK ve HDP ile ilgili söylemini daha da sertleştiriyor olabilir.

Ancak siyasi liderlerin üslubu çok önemli… Ötekileştirici, nefret uyandırıcı, kutuplaştırıcı söylemden uzak durulmalı…

Ülkenin geleceği partilerin oylarını arttırıp arttıramayacaklarından çok daha önemli!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Datça’da “HDP’yi Destek Stratejik Hataydı” şeklinde yaptığı açıklamayı 04.08.2015 tarihli yazımda ele almıştım.

Zaman zaman bazı yazılarımın internet ortamında 3 bin, 7 bin tıklandığı oldu.

Uzun zamandır da 400-500 tıklanıyor. “HDP’yi Destek Stratejik Hataydı” başlıklı yazım ise yayınlandığı gün çok okunan yazlarım arasında yerini aldı. Tıklanma sayısı 800’ü geçti… Nedense bu tür yazılar ilgi görüyor!

Yazıma başlarken, “Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün açıklaması muhtemelen bu haftanın tartışılan konularından biri olacaktır.” demiştim. Öyle de oldu…

Galiba Mersedes makam aracında yaşananlar bu olayda da yaşanacak. Başkan Gürün Datça’daki sözlerine bir açıklık getirmediği gibi yalanlamada da bulunmadı.

Ancak CHP İl Başkanı Mürsel Alban, Başkan Gürün’ün HDP’ye destek verildiği yönünde bir söylemde bulunmadığını belirterek, “Sayın Başkan ‘diğer partilere’ verilen destekten söz etti.” demiş. Keşke konu ile ilgili kendi düşüncesini açıklasaymış… Umarım dememiştir de. Yoksa “CHP’nin destek verdiği diğer partiler hangileri?” diye sorulur… (!)

xx        xx        xx

Bu köşede 04.08.2015 tarihinde “HDP’yi Destek Stratejik Hataydı” başlığı ile çıkan yazıma çok sayıda okurumuzdan da yorum geldi. Mustafa Kemal adındaki okurumuzun yorumu benim yazı kadar olmuş. Özetle paylaşalım:

Cumhuriyet Halk Partisi hayır kurumu mu? Hiç aklımdan gitmez. Cumhuriyet Gazetesi’nin her şeyi olan İlhan Selçuk MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesi sonucu kapıdan çıkarken ‘MHP baraj altında kalmamalı, MHP ye oy verilmelidir’ Buna benzer bir açıklamada bulundu. CHP içerisindeki Cumhuriyet Gazetesi çizgisinde olanlar bu mesajı yerine getirdiler.

Vaktiyle Cumhuriyet Gazetesi okuyanlar Ülkücü Gençler tarafından dövülürdü. Milliyetçi Cephe Hükumetlerinde sürgüne yollanırdı. Biz Cumhuriyet Gazetesiyle büyüdük sayılır. Rahmetli Selçuk’un bu açıklamasından sonra bir daha Cumhuriyet almadım. Halada almam. O günden bu yana CHP’nin iki yakası da bir araya gelemedi.

CHP Genel Başkanlarından hiç iktidar olacağız diye bir şey duyan var mı? Ecevit gibi iktidarı hedefleyen söz söyleyen oldu mu? Hedef % 25 sınırına çekildi. % 30 bile değil. Şimdide AKP etrafında dört dönüyoruz. ‘Ne olur bizi koalisyona al’ diye.

Hadi AKP’ye karşı ve HDP’nin barajı geçmesi için desteği anladık ta MHP’ye verilen desteği hala bir türlü anlayamadık.

Türkiye’nin çıkış yolu Sosyal Demokrasidedir. 1970 yıllarda nasıl Ecevit umut olmuşsa, umudumuz Sosyal Demokrasidedir. Ki, Osman bey parti içi dengeleri çok iyi bilir, kolay kolay taraf olmaz. Gelinen bu duruma Osman bey bile isyan ediyorsa durum çok ciddi demektir. CHP nin içinde yer aldığı Koalisyon kurulmazsa CHP’yi zor günler bekliyor demektir. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanının yaktığı meşale Türkiye’yi saracaktır.”

xx        xx        xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu, “Sayın Dr. Osman Gürün doğru söylemiş. Bu sözlerinden de anlaşılacağı gibi yanlışları söylemeye başlamış. Bu sevindirici. Ümit edelim ki bundan böyle zamanında Muğla Belediye başkanıyken yapılan yanlışları da dile getirsin ve özeleştiri yapsın. Başımızın üstünde taç olsun.” yorumunda bulunmuş.

BİRAY” rumuzlu okurumuz “Sayın Osman Gürün bu tarz bir konuşma içine girdiğine göre olası erken genel seçimde milletvekili adayıdır. İstanbul milletvekili ve il başkanı varken topu taca atmayıp bu konuşmayı gerçekleştirdiğine göre, büyük şehir belediye başkanlığındaki bana göre başarısızlığını hep büyük şehir yasasına bağlayarak topu taca atmaya başlamıştır…” derken, sevgili Reşat Öztepe şöyle demiş:

Gocuman; Yazınızı okudum. Haberi duyduydum. inanamamış idim. Şimdi inandım. Doğru lafa ne denir. Ne de olsa Başkanımızın bir ucu Ula’lıdır. Belki Halası Halise Akıncı teyzem ile konuşmuştur. Erken ya da tekrar seçim de yanlışlık olmaz inşallah. Sevgi ve saygı.

günaydın” rumuzlu okurumuzun yorumu da şöyle:

Bu yorum çok doğru ancak CHP gerçek CHP olursa oy almak adına her kesimden her düşünceden adamların adamlarını aday yapmazsa CHP’liler de başka alternatif düşünmeden partilerine oy verirler.

xx        xx        xx

Sadece bu yorum sahiplerinin değil, hemen herkesin aklında erken seçim ve bu seçimde Başkan Gürün’ün milletvekili adayı olabileceği ihtimali, görüşü var.

Öyle ki Başkan Gürün’ün Milletvekili, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un Büyükşehir Belediye Başkanı olabileceği de yaygın bir söylenti haline geldi.

Neden olmasın?

Bir duayenimizin öne sürdüğü gibi 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin önümüzdeki il kongresinde CHP Muğla İl Başkanı olursa, Başkan Gürün Milletvekili, Başkan Kocadon Büyükşehir Başkanı oluveri gari…

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mustafa kahya 07 Ağustos 2015 / 11:15

“Şeref” meselesiyle ilgili Yılmaz Özdil Sözcü Gazetesinde yer alan (05.Ağustos.2015 tarihli) Şeref Meselesi” başlıklı yazısında HDP li Milletvekillerinin çok ağır sözlerini sıraladıktan sonra bunlar hakkında ses edilmemesini eleştirerek MHP nin “Şerefsizler” sözünden niye bu kadar alınganlık gösterildiğinden bahsetti. Devlet Bahçeli’nin bu sözünün CHP içerisinde destekçileri olduğunu unutmayalım. Ve hatta ballandıra ballandıra savunanlar bulunmakta. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün HDP ye olan tepkiyi, Devlet Bahçeli gibi değil, “HDP ye destek stratejik hataydı” diye daha kibar bir tepki vermiştir. CHP İl Başkanı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanının sözlerini düzeltmeye çalışsa da sözün sahibinden itiraz yada düzeltme gelmediğinden geçerliliğini korumaktadır. Gerçi yağcılığı abartanlar yok değil. Osmanlı İmparatorluğundan yada Osman Oğullarından söz edildi mi hemen dikkat kesilenler az değil. Acaba bizim Osman Beye dil mi uzatıyorlar diye öküz altında buzağı arıyorlar. Bu meseleyi bilenler Osman Oğullarından söz edecekleri zaman Cumhuriyet öncesi diye söze girmek zorunda kalıyorlar. Söz konusu yağcılık oldu mu sınır tanımayız. “Kraldan çok kralcı” kesiliriz. Osman Bey akıllı insandır. Büyükşehir gibi bir imparatorluğu bırakıp ta hayatta Milletvekili olmaz. Belediye Başkanları (13 İlçe) Başkanlığını, elindeki meclisi, bütçeyi, onlarca şirketi v.s hem Ege hem Akdenize açılan uluslar arası pencereyi bırakıp Ankara’ya niye gitsin. CHP Genel Başkanlığı olursa gider. Düz Milletvekilliği için kesin Büyükşehir Belediye Başkanlığını bırakıp gitmez. Ancak süresi dolar ve ikinci dönem aday gösterilmez o zaman gidebilir. Kendilerinin görüşünü bilemeyiz bu sadece düz vatandaş yorumu. Saygılarımızla.