CHP’li Yorgun Başkanlar

Bu haber 28 Ekim 2017 - 1:14 'de eklendi ve 1.352 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhuriyet 94 yaşında. Ne badireler atlattı… Gazi Mustafa Kemal Atatürk temellerini gerçekten sağlam atmış. Bizim ihmallerimize rağmen hala dimdik ayakta… 6 yıl sonra 100 yaşında olacak…

İnşallah 100 yaşında da Gazi’nin bizlere emanet bıraktığı gibi görmek nasip olur…

Cumhuriyet fazilettir, diğer bir deyişle cumhuriyet üstünlüktür. Cumhuriyet medeni ve uygar olmak ideasında olan bir toplumun vazgeçilmez ihtiyacıdır.

Cumhuriyet; Monarşi’nin, Halifeliğin, krallığın, sultanlığın üstünde olan bir yönetim biçimidir.

Cumhuriyet sayesinde insanlar özgür olurlar. Cumhuriyet, bir veya birkaç kişinin yani bir zümrenin isteklerini değil halkın ihtiyaç ve isteklerini yaptırabileceği bir yönetim biçimidir.

Cumhuriyet insanın hakkıdır. Cumhuriyet adalettir, özgürlüktür. Halkın istediklerini halkın istediği biçimde uygulayandır. Bu yüzdendir ki Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetiştirebilmek için bir gerekçedir.

Bu nedenledir ki Cumhuriyet fazilettir…

 

xx            xx            xx

Cumhuriyet yurttaşların meclisteki dilidir de…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in fazileti sayesinde Dünya’da ilk seçme ve seçilme hakkına sahip olan kadınlarımız artık parti kuruyorlar…

Yanlışım varsa düzeltin, rahmetli Behice Boran 70’li yıllarda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanlığına seçilerek, ilk kadın siyasi parti lideri olmuştur. 12 Mart 1971 Darbesi’nde TİP kapatılınca, 2. TİP hapishanede iken Boran’ın Genel Başkanlığı’nda kurulmuştur. Böylece Boran ilk Kurucu Genel Başkan sıfatını almıştır.

Yıllar sonra Tansu Çiller’in 90’lı yıllarda rahmetli Demirel’in ardından Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı olduğunu görüyoruz.

Sonra Emine Ülker Tarhan’ı gördük. CHP’den milletvekili de seçilen Tarhan, Anadolu Partisi’ni kurarak son genel seçimlere katıldı ve sonra kaybolup gitti.

Meral Akşener ise pek öyle kaybolup gidecek gibi bir isim değil… Daha önce Milletvekilliği ve Bakanlık yapmış olan AkşenerTürkiye’de Parti Kuran 2. Kadın” sıfatını bir günle kaybetti. Adını ilk defa duyduğum Zeynep Göksu, bir gün önce (24 Ekim) “Güven Adalet Ve Aydınlık Partisi”ni kurdu.

Akşener, 25 Ekim’de “İyi Parti”yi kurarak, Türkiye’nin 3. Kadın Parti Kurucusu, Lideri oldu…

Hepsi Cumhuriyet sayesinde…

Yaşasın Cumhuriyet…

 

xx            xx            xx

Bu arada Meral Akşener’in “İyi Parti”si hayırlı uğurlu olsun.

İyi Parti” umarım ülkemize, ülkümüze ve Cumhuriyet’e iyi gelir…

Muğla’daki muhalefet Belediyelerinin başarısızlığının bir sebebi de Metal Yorgunluk

İşte bunu ben demedim… Söz Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’ya ait…

AK Parti Grup Başkanvekili Akça’ya göre “Muhalefet belediyeleri” başarısız… “Neye göre başarısız?”, “Hepsimi başarısız?”… Bu soruları da muhtemelen CHP İl Başkanı Mürsel Alban ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün soracaktır. Belki de ciddiye almayacaklardır… Mesela benim yazılarımı pek ciddiye almazlar!

Ancak ben Gültekin Akça’yı ciddiye alırım…

Muğla’daki CHP’li Belediye Başkanlarının bazılarının metali, mentali bir yana “yorgun” olduklarına katılırım.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün kaç yıldır belediye başkanlığı yapıyorlar bilen var mı?

 

xx            xx            xx

Sadece belediye başkanları mı?

Şöyle bir belediye meclis üyelerine bakın bakalım, her biri kaç yıllık, kaç dönemlik?

AK Parti Grup Başkanvekili Akça her nedense belediye meclis üyelerinin yorgunluğundan söz etmemiş.

Belediye Başkanları “metal yorgunu” oluyorlar da “meclis üyeleri” olmuyor mu?

Herkes kendi ilçesine baksın. Ben il merkezi Menteşe İlçesi’nden örnek vereyim; CHP’li Menteşe Belediye Meclisi Üyeleri Celal Orhan ve Nevzat Sarıçoban

Bilen var mı kaç yıldır o sıralarda oturuyorlar? Neredeyse unutuldular…

Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri için sigorta yatırılsa şimdiye kadar kaçı emekli oludu bilemiyorum!

Cumhuriyetin faziletleri arasında öyle koltuğa yapışıp kalmak var mı?

 

xx            xx            xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça, Muğla’daki muhalefet belediyelerinin başarısızlığının bir sebebinin de metal yorgunluk olduğunu ifade ederken şöyle demiş:

Türk siyasetinde, söylem ve tespitleri ile her zaman dikkat çeken, gündem oluşturan sayın Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti teşkilatları, belediyeleri için dile getirilen metal yorgunluk esasen tüm siyasi partilerin teşkilat ve belediyeleri açısından da geçerli olan bir tespittir

Açık açık ifade etmemiş, ama Sayın Akça, sanki “Öteki partilerde AK Parti’nin yaptığı gibi yapsa iyi olur” der gibi geldi bana…

Ben buna katılamıyorum, demeyeceğim. Çünkü Sayın AkçaBen öyle demedim” veya “Demek istemedim” diyebilir.

O yüzden ben, başta İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları olmak üzere AK Partili belediye başkanlarının görevden alınmış olmalarını doğru bulmuyorum…

 

xx            xx            xx

O AK Partili Belediye Başkanları gerçekten yoruldularsa, son seçimde aday yapılmamalıydılar.

Eğer o zaman yorgunlukları fark edilmedi de şimdi fark edildi ise önümüzdeki seçimde aday gösterilmezler ve olur biterdi…

Eğer başka bir şeyse o zaman İçişleri Bakanlığı gereğini yapmalıydı.

Hem o belediye başkanları yorulurken, hiç belediye meclis üyelerinden yorulan olmamış mı?

İnsanın kafası karışıyor, ama AK Parti Grup Başkanvekili Av. Akça’ya bir konuda katılıyorum. Yukarıda da vurguladığım gibi, CHP’de gerçekten “yorgun” belediye başkanları var.

CHP bunları ve hatta yorgun belediye başkanlarını aday göstermemeli. Zaten CHP’de üyelerle önseçim yapılsa, üyeler onları kesinlikle dinlendirecektir…

Hem başka türlüsü Cumhuriyet’in faziletine de uygun düşmez…

 

xx            xx            xx

Ben bu yazıyı kaleme alırken, bir açıklamada AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık’tan gelmiş. Canlı yayında AK Parti‘de değişim ve istifalarla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çalık, “İstifalar bir son değildir, yeni bir başlangıç olabilir. İstifa eden belediye başkanlarımız, partimizde alınan kararları yerine getirmişlerdir. Bunların siyasi, hukuk, sosyal olarak sorunları varsa gereği yerine getirilecektir. Bizim aldığımız kararlar neticesindeki istifaların kabulü bizim için yeniden bir yenilenme hareketidir. Biz hep bir değişimin adresi olduğunu söyledik.” demiş.

Ardından “Cumhurbaşkanımızın genel başkan olmasıyla birlikte partideki yenileşme hareketimize hız verdik. Partinin yönetim kademesinde MKYK başta olmak üzere, teşkilatlarımızda bugün 22 il başkanımız değişti…” diye kaydetmiş.

Miş, mış” diyorum, çünkü Öznur Çalık’ı izlemedim. Beni bir okurumuz aradı. Açıklamanın haberini okumuş. “Bizim MKYK Üyemiz Bülent Karakuş değişir mi?” diye soruyor. Üzülerek mi, sevinerek mi sordu anlayamadım, ama ben “Değişmez” dedim.

Belli ki okuduğunu anlayamamış. Karakuş o göreve ilk “değişimde” geldi.

Belediye başkanlarının başına gelenin MKYK Üyelerinin başına geleceğini sanmıyorum. Tabi AK Parti bu… Öteki partilere benzemez…

Ben bir de “Yaşasın Cumhuriyet” demeyi de sevmiyorum. Kendi kendine nasıl yaşasın?

Cumhuriyet’i faziletleri ile yaşatalım.

Pazartesi günü devam ederiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 28 Ekim 2017 / 17:46

Osman Başkan ve bazı daire başkanlarının uğraşmadığı CHP’li kalmadı. CHP’liler Osman Başkana oy vermekten başka ne yapmış ki bu kadar çok uğraşıyor. Kabak tadı verdi artık. En son Kafaca eski belediye başkanı ile uğraşmaya başlamış. Kafaca halkı isyan ediyor. Halk otobüs seferleri ile ilgili Büyükşehire tepki göstermiş. Halkın tepkisini Murat Başkana çıkarmış. Murat Başkanı Kafaca halkı başta olmak üzere Muğla halkı kimseye yedirmez. Murat Başkan Mülga 48 belde belediye başkanı içinde çalışkanlığı, mütevaziliği, dürüstlüğü vb. ile örnek gösterilen Belediye Başkanlarından biri idi. CHP İl Başkanı bugüne kadar hiçbir CHP’liye sahip çıkmadın. Seçimlere az zaman kaldı. Lütfen CHP’lilere sahip çıksan iyi olur.

Nabide Kılınç 29 Ekim 2017 / 19:58

Cumhuriyet mutlu ve bahtiyar insanların yaşadığı bir yönetim şekli elbette olmalı. Tüm Muğla halkının Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Belediye başkanlarına gelince; AKP için değişim ve etkileşim her zaman iyidir. Aslında Belediye Başkanları için kriter getirmelidir. En çok iki dönem çalışmalıdır. Değişiklik şevk ve heyecan getirir. Muğla belediye başkanları isimlerini saydıklarınız uzun dönem yapıyor olabilir. Halk böyle takdir etmiştir. Ancak bir gerçek var. Partilerin getirdiği adaylar halka dayatılıyor. Demokrasi , Cumhuriyet bu değildir. Parti üyelerinin özgür seçimi ile belirlenmelidir. Evet meclisleri için aynı kanıdayım . Salih Demir’in yazdığı yorum için de Murat bey insanların gönlünde yer etmiş bir arkadaşımızdır. Muğla ve çevresindeki başkanlar bugüne dek Muğla ve çevresinin toplumun huzuru barışına, sevgiye ve hizmete katkıda bulunmuş başkanlar olarak görevlerinin daima bilincinde idiler. Ancak başkanlar Meclis’ler kriterler dedim ya genel politikalarda değişmelidir. Siyasi açıdan Muğla’ya bakmıyorum. Muğla ve çevresine dediğim eksenlerde katkıda bulunmayı başta siyasiler olmak üzere halk ve yönetenler aynı duygularla bakmalıdır .Muğla’yı birlik beraberlik etkileyecek geliştirecektir. Sizin de Cumhuriyet Bayramınızı kutlarım.

salihdemir 30 Ekim 2017 / 18:03

Sayın Nabide Kılınç Muğla çevresindeki başkanlar içinde Murat Başkan’ın gerek parti gerekse halk nezdinde çok çok ayrı bir yeri vardır. Belediye başkanlığı yaptığı dönemde belediyenin iş makinası ve kamyonu ile devamlı çalıştığını herkes bilir. Sağlık Müdürü İskender Beyin görevden alınacağını öğrenen Yeşilyurt halkı otobüsler ile Ankara’ya yola çıkmak ister. Ancak İskender Beyin tayini durdurulur. Kafaca halkı da Yeşilyurt halkının yaptığı gibi birlik ve beraber olup, Murat Başkanla niçin uğraşıldığını toplu olarak gelerek CHP İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanına sorması gerekir.