CHP’li Kocadon’dan Saatcı’ya Ziyaret « Hamle Gazetesi

CHP’li Kocadon’dan Saatcı’ya Ziyaret

Bu haber 11 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.308 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta içinde CHP’nin Bodrum Belediye Başkanı ve belediye başkanı adayı Mehmet Kocadon partisi MHP’den istifa eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı ziyaret etti.

Derler ya “Düğün değil, bayram değil eniştem beni neden öptü?”…

Ziyaretin basına yansıyan yanına bakılırsa, Başkan Kocadon meslektaşı Saatcı’yı tutuklu günlerinde kendisini ziyaret ettiği için teşekkürde bulunmak istemiş!

İlginç… Başkan Kocadon DP’li belediye başkanı olduğu günlerde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu ziyaretinde de “Teşekkür etmek için ziyarette bulunduk” demişti!

Yerseniz… Oysa o ziyaret, “Atama koşullu CHP üyeliği talebi” için bir ziyaretti. Öyle olduğu da görüldü.

xx        xx        xx

Fethiye Belediye Başkanı Saatcı “kişilikli” bir siyasetçi…

Başkan Saatçı gazetecilere ziyaretin sebebini açıklarken “kibarlık” veya “siyasi olgunluk” gösterip, “Bir teşekkür ziyareti” demiş.

Başkan Saatçı partisinden istifa ettiği günlerde AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk’ün kendisine yaptığı ziyareti basınla paylaşmamıştı. Gazetecilerin “AK Parti’ye mi geçiyorsunuz?” soruları karşısında “Hiçbir partiden resmen teklif yok. Kişisel görüşmeler oldu.” demekle yetinmişti.

Geçen hafta sonunda Muğla İl Merkezi’nde DP İl Kongresi yapılırken, Bodrum Belediye Başkanı Kocadon da “atama adaylığı” görüşülüp karara bağlandığı saatlerde Ankara’da iken CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk de Fethiye’deydi…

O gün CHP İl Başkanı Öztürk’ün Başkan Saatçı ile görüştüğü söyleniyor.

Ama Başkan Saatçı AK Parti İl Başkanı Öztürk ile görüşmelerinde olduğu gibi CHP İl Başkanı Öztürk ile görüşmelerinde de açık vermedi!

xx        xx        xx

Başkan Saatçı ne kadar kibarlık ve siyasi olgunluk sergilerse sergilesin, yerin kulağı var!

Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’un hafta içinde Başkan Saatçı’yı ziyaret ettiği saatlerde tüm Muğla’nın gözü kulağı Fethiye’deydi. Ankara’nın da öyle… Ki o saatlerde Kocadon gibi çiçeği burnunda CHP’li Mustafa Sarıgül’ün de Başkan Saatçı’yı arayıp “atama garantisi” verdiği fısıltı gazetesi manşetlerinde yerini almıştı…

Fethiye’de belediye başkanlığı için CHP’nin üç aday adayı var. CHP Genel Merkezi o üç isimden biri ile seçimin alınacağına inanmıyor. İlk akla gelen isim Başkan Saatçı oluyor. Bu gelişmeyi ganimet bilen CHP’nin içinde milletvekili bile olan yerel siyasileri de Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’dan kurtulmak için Başkan Saatçı’nın transferi operasyonuna omuz veriyorlar!

Ama transfer gerçekleştirilemiyor…

xx        xx        xx

CHP “kalesinde” DP’lilere, MHP’lilere muhtaç…

CHP’nin geldiği veya getirildiği hallere bakın!

Peki, CHP Başkan Saatçı’dan vazgeçer mi? CHP’nin kendi içinden seçim alabilecek bir isim çıkarsa vazgeçer. Ama bu güne kadar çıkmadı ise bundan sonra da çıkmayacaktır.

Bu yargıma konuyla ilgili görüştüğüm Fethiye’de CHP’nin yerel kurmaylarından biri şu karşılığı verdi:

Fethiye CHP’de böyle bir isim var. CHP ve SHP’de daha önce ilçe başkanlığı yapmış olan Mutafa Akgün’ün kardeşi Atabey Akgün. Kendisine çeşitli kereler gidildi. Ticari faaliyetleri nedeniyle sıcak bakmadı. Ancak partinin geldiği bu noktada sorumluluk gösterip, elini taşın altına koyacaktır.

Ya koymazsa?

O kurmay, “O zaman yapacak bir şey yok.” deyip arkasından da “Ama biz umutluyuz.” diye ekledi.

xx        xx        xx

Görünen o ki, önümüzdeki günlerde Atabey Akgün ikna edilir ve Fethiye Belediye Başkanı adayı olarak atanır. Olmadı Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ile yola devam ederler. O da olmazsa tavsiyemdir, Milletvekili Ömer Süha Aldan’ı Fethiye Belediye Başkanı adayı yapıversinler… Bu saatten sonra her şey yakışır!

Atabey Akgün ne yapar bilemem, ama bildiğim Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ne vaat edilirse edilsin CHP’ye gelmez.

Ki kendisi fısıltı gazetesi haberlerine göre, CHP’nin transfer teklifine aynen şöyle demiş:

Ben CHP’den aday olabilirim. Ama ben istifa etmek zorunda bırakılmış olmama rağmen partimdeki sorunlar ortadan kalktığında partime dönerim.

Aşağı yukarı böyle… Onurlu, kimlikli, kişilikli adam… Daha ne desin?

xx        xx        xx

Atama atama diye kuduran CHP’liler Başkan Saatcı’dan ders almalılar. Koltuk sevdalısı değil, dava adamı… Ankara’da Mansur Yavaş da öyle…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hışmına uğramış Mansur Yavaş Ankara’da, Behçet Saatcı Fethiye’de CHP’den belediye başkanı olsalar, oradan öteye ne olabilirler? Kocaman bir “hiç”!

Önümüzdeki günlerde Yavaş Ankara’da, Saatcı Fethiye’de Demokrat Parti’nin (DP) belediye başkanı adayı olacaklardır. Seçilirler mi? Seçilmeyeceklerini kendileri de biliyorlardır… Onların CHP’deki atamacılar gibi “hırsları” yok.

Demokrasiye inanıyorlar, kendilerine güveniyorlar. Günü gelir onurla MHP’ye dönerler. MHP Genel Başkanı genel başkanlık koltuğunda kazık çakacak değil ya…

xx        xx        xx

Bütün bu olup bitenlere AK Partililerin avuçlarını ovuşturduklarını düşünüyorum…

MHP, Muğla’da Behçet Saatcı krizine kadar teşkilatlarının yetersizliğine rağmen ikinci parti haline gelmişti. Tekrar üçe düştü…

Son genel seçimde CHP ile AK Parti arasında 70 bin oy farkı vardı. Bu oy girmeli çıkmalı 35 bin demektir.

En basit haliyle Bodrum’da Genel Merkezlerine kızgın CHP’liler ile Başkan Kocadon’a kızgın DP’lilerin omuz vermesiyle MHP’li Mehmet Tosun’un Bodrum’u aldığını; Milas’ta atama aday CHP’li Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a karşı AK Partili aday Rüştü Yiğitkaya’nın seçildiğini; Fethiye’de (olursa eğer) Muhsin Eryılmaz’ın veya Mustafa Toklu’nun AK Parti’den ve yine aday gösterilirse Dalaman’da Ayhan Günay’ın seçimi aldığını düşünün… Bir de üzerine il genelinde “kamikazeye” dönüşmekte olan CHP’lileri koyun Muğla’da büyükşehri kim alır?

CHP Genel Merkezi ile MHP Genel Merkezi Muğla’da AK Parti’nin şansı haline mi geliyor ne…

Bir de meraklılarına söyleyeyim, MHP’nin büyükşehir adayı Milletvekilleri Mehmet Erdoğan olur!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.