CHP’li Aldan’dan koylar için önerge

Bu haber 31 Mart 2015 - 0:53 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.

suhaaldannnDalaman koyları MHP Muğla Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Erdoğan ve CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in ardından CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan tarafından da meclise taşındı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Aldan, “Bugüne kadar buraları işleten ve büyük yatırımlar yapan ailelerin mağduriyeti nasıl giderilecek?” diye sordu.

Özcan Özgür

Dalaman koyları MHP Muğla Milletvekili ve MYK Üyesi Mehmet Erdoğan ve CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in ardından CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan tarafından da meclise taşındı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Aldan, “Bugüne kadar buraları işleten ve büyük yatırımlar yapan ailelerin mağduriyeti nasıl giderilecek?” diye sordu.

Geçtiğimiz hafta Orman ve Su Bakanlığı tarafından ihaleleri gerçekleştirilen ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin başvurusu sonucu bunlardan Bedri Rahmu ile ilgili Muğla 2. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilen Göbün, Bedri Rahmi (Taşyaka), Manastır (Akbük) ve Küçük Sarsala koyları ile ilgili verilen soru önergeleri üçe çıktı.

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Fethiye Körfezi’nde günlük tur tekneleri ve yatçıların en önemli uğrak noktaları arasında olan Göbün, Bedri Rahmi (Taşyaka), Manastır (Akbük) ve Küçük Sarsala koylarının, yaklaşık 30 yıldır, yöre halkı tarafından işletildiğini anımsatarak şu soruları sordu:

“Büyükşehir Yasasıyla, Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi gereken bu yerler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na devredildi. Şimdi ise ihaleyle işletmeye açılmak isteniyor.

Göcek Koyları diye anılan Bedri Rahmi, Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koylarının özelleştirilmesinin gerekçesi nedir? Bugüne kadar buraları işleten ve büyük yatırımlar yapan ailelerin mağduriyeti nasıl giderilecek? Bugüne kadar doğal haliyle korunan bu koyların özel sektöre açılmasıyla yeni tesisler kurulacağı ve doğal yapısının bozulacağı yönünde yapılan eleştirileri gidermek için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz? İhale için belirlenen bedellerin yüksek olduğu için (Akbük için 110 bin, Taşyaka (Bedri Rahmi) için 90 bin, Göbün için 120 bin ve Küçük Sarsala için de 80 bin) ‘Bu koyların kimlere verileceği önceden belirlenmiş’ şeklinde iddialar ortaya atılmaktadır. Bu söylentilerin son bulması için ne gibi önlemler alınmıştır?”

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.