CHP’den İsrail protestosu « Hamle Gazetesi

CHP’den İsrail protestosu

Bu haber 17 Mayıs 2018 - 1:30 'de eklendi ve 458 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Teşkilatı, İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırıların ardından Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda protesto eylemi düzenledi.

Muhittin Direk

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Teşkilatı, İsrail’in Filistin’de yaptığı saldırıların ardından Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda protesto eylemi düzenledi.

Eylemde Konuşan CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramı olduğunu, binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetlediklerini belirtti. Düzenlenen eyleme İl ve ilçe teşkilatının yanı sıra Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve milletvekili aday adayları katıldı.

Zeybekoğlu, Gazze’de yaşanan dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumu olduğuna dikkati çekerek açıklamasında şunları söyledi:

Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’ da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkânsızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin Başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’ nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP Genel Başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.