CHP’den Başkan Gürün Açıklaması!

Bu haber 15 Eylül 2018 - 1:42 'de eklendi ve 2.610 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Herkes Büyükşehir Belediye Başkanı‘ndan yanıt beklerken, O‘nun yerine yanıt veren CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘ye “sert” çıkmış. Bu “sert” çıkışa bir “sert” yanıtta Mete‘den gelir mi bilmiyorum. Açıklamasında “Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin var gücü ile çalışmasına rağmen tatil dönüşü çöp, trafik tamamen bir çevre rezaleti ve keşmekeş yaşanmıştır. Şehrimiz çevresi, suyu, alt yapısı bu ağır yükü kaldıramamıştır.” diyen Zeybekoğlu şöyle devam etmiş:

Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın tepkisi turizmin Master planı olmamasına ve nitelikli turistin şehrimize gelmemesinedir. Çevre ve Şehircilik Bakanı ile sohbette Kurban Bayramı’nda yaşananları anlatan Belediye Başkanı’mız yer bulamayanların sahillerde, çadırlarda, ormanlık alanlarda konaklaması ile Muğla gibi yüzde 68 orman varlığı olan bir şehirde her türlü tehlikeye davetiye çıkarıldığının altını çizmiştir. Yunanistan’da yaşanılan yangın hala akıllardadır. Ayrıca orman içinde çadır veya karavan izni olmayan alanlarda konaklamak yasal olarak da mümkün değildir. Denetim mekanizması da ne yazık ki belediyelerimiz değildir. 1 milyonluk nüfusun 10 milyon olduğu ama yatırımların 1 milyona göre yapıldığı Muğla turizmde iddialı bir şehir olmasına rağmen düzenli bir turizme ihtiyaç duymaktadır.

xx           xx           xx

Ah keşke 10 milyon kişi ağırlamış olsaydık… Biri attı taşı kuyuya, çıkarabilene helal olsun… Bayramda tatilci sayısı bir milyon bile yoktu… Tabi bu durum Başkan Gürün‘ü haksız yapmaz. Yukarıdaki açıklamasına imzamı atarım. Ben metnin belediyede hazırlanıp İl Başkanı tarafından imzalandığını düşünüyorum. Ve ben sadece “Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın tepkisi turizmin Master planı olmamasına ve nitelikli turistin şehrimize gelmemesinedir.” şeklindeki ifadeye katılmıyorum.

Master plan” eksikliği tamam da, “nitelikli turist” ne demek…? Bayramda gelen beklenmedik misafirler “niteliksiz” insanlar mıydı?

Eğer bu ifade “Bayramda çok fazla turist geldi. Otel rezervasyonları olmayanları ilimize sokmayalım. Kota koyalım” diyen Başkan Gürün‘e aitse, bu ikinci yanlışı oldu… Yok grerçekten açıklama İl Başkanı Zeybekoğlu tarafından kaleme alındı ise, O da Başkan Gürün gibi “ötekileştirici” yaklaşım içinde demektir… Hoş olmamış…

xx           xx           xx

Muğla‘da bayram tatilinde konaklama tesislerini dolduran tatilciler, turizmcilerin yüzünü gerçekten güldürdü. Muğla bu bayramda “turizm tarihinde” hiç yaşanmamış bir “izdiham” yaşadı… Denizler ve ormanlar insan, yollar otomobil oldu… Beklenmedik, hesapta olmayan bir “kesim” çadırlarıyla geldi!

Sanki Muğla‘dan istilacı bir ordu geçti… Özellikle Marmaris ve Akyaka‘nın üzerinden büyük bir çekirge sürüsü geçtiğini söylemek mümkün… Ki gazetelerde abartıp şöyle yazdılar:

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin 7 gününde Muğla ve ilçelerine giriş yapan araç sayısı ve ziyaretçi sayısı Muğla tarihinin rekorunu kırdı. Bir haftalık sürede Muğla’ya giriş yapan araç sayısının 1,5 milyona, gelen yerli turist sayısının da 10 milyona ulaştığı açıklandı.

Peki kim açıkladı? Vali açıklamadı, Büyükşehir Belediye Başkanı açıklamadı… Açıklayan, kaynak kim?

xx           xx           xx

Hala “Peki kim açıkladı?” sorusunun yanıtı yok. “Peki bu satırları ilk kim kaleme aldı?”..

Nedense şu güne kadar bu soruları soranda olmadı!

Ben sormak istedim, ama fırsat çıkmadı… Ne bayramı, ne bayramlaşmayı yazamadım. “Gündemden düştü artık” derken, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete‘nin bu konuda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘e yaptığı eleştiri konuyu, daha doğrusu sorunu güncelleştirdi.

Bana tuhaf gelen Muğla Valiliği‘nin, Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü‘nün sürece müdahale etmemiş, söz söylememiş olması oldu… Neden? Muğla‘nın bayram tatilinde gerçekten kaç kişiyi ağırladığı bayramdan sonra açıklanır diye ummuştum. Kaç gün geçti aradan, rakamlar açıklanmadığı gibi “değerlendirme” de yapılmadı. Biz dahil ağzı olan konuşuyor… Gazetelerde yer alan haberlerdern biri de şöyleydi:

Bir milyon tatilciyi ağırlayan Marmaris’te oteller yüzde 100 doldu. Otellerde yer bulamayan tatilciler ise ya sahilde çadır kurdu ya da açık havada uyudu.

Muğla 10 milyon kişiyi ağırladı ise Marmaris‘in bir milyon kişiyi ağırlamış olması yadırgatıcı olamaz. Bir milyon az bile… 100 bin yatağı olmayan Akyaka da 500 bin kişi ağırlamış olmalı… (!)

Bayramda Muğla‘ya 1.5 milyon araç girmiş olabilir mi? Bana abartılı geliyor. Keşke bu konuda Muğla Emniyetinin resmi açıklaması olsaydı.

GEKA verilerine göre, ilimizde Bakanlık belgeli 505 konaklama tesisi bulunmakta. Bakanlık belgeli tesislerin iki üç katı olduğu tahmin edilen Belediye belgeli tesis sayısı ile ilgili sağlıklı bir veri ise bulunmamakta. Bakanlık belgeli tesislerde 134 bin 551 yatak bulunmakta. 538 yat işletmesinde de 6 bin 241 yatak bulunduğu belirtiliyor. Toplam 140 bin 792 yatak eder… Yani Muğla‘da belediye belgeli tesis yatakları ve kayıt dışı pansiyonlarla toplamda il genelinde 260 bin yataktan söz edebiliriz. Hadi sığdırın bakalım 10 milyon kişiyi 260 bin yatağa!

xx           xx           xx

Muğla‘da açıklama ve değerlendirme yapması gerekenler yapmadılar, ama TÜRSAB‘ın 27 Ağustos‘ta “Bayramda 2 milyon kişi seyahat etti, 2.5 milyar liralık gelir oluştu” başlıklı açıklaması “Türkiye tarihinin en hareketli Kurban Bayramı’nda özellikle Ege ve Akdeniz sahillerinde yüksek doluluk oranlarına ulaşıldı. Antalya ve ilçeleri, Muğla, Fethiye ve Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Çeşme’den Ayvalık’a bayram öncesi turizmciler çok yoğun bir taleple karşı karşıya kalınca ‘Yerimiz kalmadı, gelmeyin’ uyarılarında bulundu.” şeklinde oldu.

Neymiş? Ülke genelinde 2 milyon kişi yola çıkmış… Hadi bunun 1.5 milyonunu Antalya-Muğla arasında paylaştıralım… Bu gazetelerimizin yazdığı gibi Muğla‘da 10 milyon kişi değil, 750 bin kişi yapar. Abartmayı seven de 1 milyon desin…

Toplamda 260 bin yatağımız var. Bırakın 1 milyonu, 750 bini de sığdıramıyoruz!

İşte o zaman otellerde yer bulamayan tatilciler ya sahilde çadır kurdu ya da açık havada uyudu…

Oysa sektör temsilcileri bayramdan önce “Doluyuz, gelmeyin, bayramdan sonra gelin” uyarısı yaptılar. Ancak buna rağmen çadırları ile geldiler…

Bu bir “afetti”… Allah’tan değil; eğitimsiz, görgüsüz kullardan gelen bir afetti… İşte bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Rezervasyonu olmayan gelmesin” der mi der…

xx           xx           xx

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete geçen hafta sonu yapılan Genişletilmiş Danışma Meclisi‘nde bu konuda Başkan Gürün‘e yüklenirken, O’nun “Rezervasyonu olmayan gelmesin” sözü ile ilgili “hani AK Parti’nin turizme yeteri kadar hizmet etmediğini söyleyen, zaman zaman şikayet eden turizmci dostlarımın dikkatine sunuyorum” diyordu ya, bakın, Getob Güneyege sosyal medya hesabından ise 20 Ağustos‘ta, saat 12.00‘de “Gelmeyin dostlar. Kurban Bayramı’nda Güney Ege’ye gidemedik diye üzülmeyin. Bayramdan sonra bekliyoruz.” diye paylaşım yapılmıştı!

Aynı Getob Güneyege 27 Ağustos‘ta saat 15.37‘de “Bunlar tatilci modunda doğa düşmanı düşüncesiz kişiler. Yapanları nefretle kınıyoruz” diye bir gönderiyi paylaşmış. Gönderi’de İnlice Kumsalı‘nda ağaçların altına, neredeyse denizin içine kurulmuş kucak kucağa çadırlardan ve çöp dağlarından görüntüler yer alıyor… Görüntülerin altında da “İnlice plajı bu sabah saat 7.00… Plaja çöp, pislik, kemik ve kılçık parçaları atanlar, duşlarda şampuanla keselenenler uyarınca dayılananlar, tuvaletin bile önüne arkasına kakasını yapanlar… Artık gidin…” yazılıydı…

xx           xx           xx

Gittiler… Geride sadece çöplerini, dışkılarını değil, bir de tartışma bıraktılar…

Osman Gürün‘ü “Rezervasyonu olmayanlar gelmesin” dedirten manzara ortada… Haksız da değil, ama bir belediye başkanının edeceği laf ta değil bu… Ki Akyaka‘da Ula yoktu, hatta orada bayramdan sonra aralarında CHP Milletvekili Burak Erbay‘ın da olduğu “Kör Olası Çöpçüler” ve “Muğla Genmç İş Adamları Derneği” gurupları temizlik yaptı, ama Bodrum, Fethiye, Marmaris Belediyeleri temizlik timleri kurup, çöpü anında toplama yoluna gittiler… Bayramda çöp Akyaka, İnnice örneğinde olduğu gibi ormanlık alanlarda, çoğu MUÇEV elindeki sahillerdeydi… Çadırlarda oralardaydı… Keşke Valilik te görevini yapsaydı… Onları oralara sokmasaydı. Çok şükür yangın çıkmadıKeşke Başkan Gürün de “ayrımcılık” yapmadan, gelecek bayram tatilleri için ormanlık alanlarda yeni “çadırlı kamp, karavan alanı” açılmasını önerseydi…

—————————————-                                                                   —————————————

GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı telefonmuş. Karşı taraf aptal olunca, telefon akıllı olsa bile işe yaramıyor.

ÇİVİ

Mahalle muhtarlarına yönelik sosyal ve fiziki şartların iyileştirilmesi, muhtarlığı cazip hale getirince 2019 yerel seçimleri öncesinde Dalaman’ın merkez Altıntaş Mahallesinde muhtar aday adayı sayısı 16’ya çıkmış. Eski milletvekilleri de muhtar adayı olur mu diye soranlar olmaya başladı.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 15 Eylül 2018 / 13:18

Özellikle Marmaris ve Akyaka‘nın üzerinden büyük bir çekirge sürüsü geçtiğini söylemek mümkün…Gocuman; Yazınızı severek okudum. En can alıcı nokta başta paylaşmış olduğum cümle . sevgi ve saygı