CHP’de Yeni Tur, Yeni Şans! « Hamle Gazetesi

CHP’de Yeni Tur, Yeni Şans!

Bu haber 09 Mayıs 2018 - 3:13 'de eklendi ve 3.038 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Fransa eski cumhurbaşkanı azılı İslam düşmanı Sarkozy dahil 300 Fransız yazar/siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iftirasıyla Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını istemişler.

İsterler tabi… Tevrat’ta, İncil’de tahrifat yapanlardan daha ne beklenebilir?!

Kur’an-ı Kerim’i peygamberimiz Hazreti Muhammed‘e (s.a.v.) vahyedip onun elçiliği ile insanlara tebliğ ettiren Yüce Allah’ın; kıyamete kadar Kur’an-ı koruyacak olan olduğunu nereden bilsinler…

… Allah’ın kelimelerini değiştirebilecek bir güç de yoktur…’ (En’am,6/34) ‘Rabbinin kelimesi (Kur’an) doğruluk ve adalet bakımından tamdır. Onun kelimelerini değiştirebilecek yoktur. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.’(En’am,6/115)…

Yapacak bir şey yok Fransız kardeşler… Sizi kınamanın da bir faydası yok. Küfredip, hakaret etsek ne olacak ki…

Cahilliğinize veriyor, yüce Allah’a havale ediyoruz… Müstehakınızı versin…

xx        xx        xx

CHP’de adaylık başvuruları önceki gün tamamlandı.

Başvurular devam ederken bu köşenin takipçilerinden biri “Yeni turda yeni şans deneyenler var mı?” diye sordu. Anlayamadım, anlattı. “Son yıllarda milletvekili adayı çıkmıyor. Şansını deneyenler çıkıyor. Bunlar AK Parti’de çok çıkıyordu, CHP’de de çıkmaya başladı” dedi.

Anladım…

Hangi partide olursa olsun eskiden adaylar için “yakışıyor”, “hak ediyor” derdik. Bizde olmayan özelliklerinin, farklılıklarının olduğunu görürdük. Şimdi her aday için diyemiyoruz. Şaşırıyoruz. Onlara şöyle bir baktığımda “Bunun bende olmayan neleri var?”  diye sormadan, sorgulamadan edemiyorum.

Kızamıyorum da… Birbirlerine bakıp, benim bundan neyim eksik deyip rahatladıklarını düşünüyorum… Yoksa ne yiyip içiyorlar diyeceğim… (!)

AK Parti’de, CHP’de mülakatlarda aday adaylarının neler anlattıklarını, “Neden adaysınız?” diye sorulduğunda ne yanıt verdiklerini çok merak ediyorum.

xx        xx        xx

AK Parti’de adaylık için 54 kişi başvuruda bulundu. Bu bir rekor… Cumhuriyet Halk Partisi’nde 31 kişi başvuruda bulunmuş. İktidarda olmayan bir parti için hiç de az değil…

Ancak CHP yerelde iktidar… Pekala daire başkanlarından, başkan yardımcılarından milletvekili adayları çıkabilirdi. Örneğin Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Dursun Kaplan’ın aday olması bekleniyordu. Kesinleşen başvuru listesinde adını göremedim. “Neden?” diye sordum, yanıtı şöyle oldu:

Marmaris’in seyir tepesine çıkıp şöyle bir baktım. Burayı nasıl bırakıp gidebilirim, dedim. Cennet Marmaris’i hiç kimse bırakıp gidemez. Kastettiğim sadece bu değil. Marmaris kırsalda hizmet bekliyor. Marmaris’e hizmet borcumuz var. Sırtımı dönemedim.

Kapanan İl Genel Meclisi’ndeki deneyimlerini şimdi Marmaris Belediyesi’nde kullanan Dursun Kaplan milletvekili de olacak adam… Hizmet adamı… Ama milletvekili olmak için başvurmamış…

Buna karşılık 2 dönem atama Milletvekilliğinde Muğla’yı tanıyamayan Ömer Süha Aldan 3. Dönem Milletvekilliği için başvurmuş!

xx        xx        xx

Sadece Ömer Süha Aldan değil, beni Fevzi Topuz da şaşırttı… Elbette Nurettin Demir de… Fahrettin Üstün de öyle…

Bırakın biraz da yapmayanlar yapsın… Erman Şahin’in, Tufan Doğu’nun, Fikret Uzunhasan’ın, Zeki Çakıroğlu’nun, Sami Gökmen’in sizden eksiği ne? Sakın “yaş” demeyin,  Sami Gökmen hepinizi cebinden çıkarır…

31 başvuru sahibinin içinde yeni isimlerde var. Yeni oldukları kadar genç… Keşke birde tanınır olsalardı… (!)

Yaşlanıyoruz, diyeceğim ama aday adaylarının çoğunu meslektaşlarımın yaşlısı genci tanımıyor!

Devrim Deniz Öztürk, Av. Emine Yenilmez Aydemir, Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır, Emel Çakaloğlu, Suat Özcan, Salih Nazmi Büyükdöğerlioğlu, Turabi Bülent Emre.. elbette ilçelerinde tanınıyorlardır. Ya il genelinde?

Akıl alır gibi değil…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden aday çıkmamış olması da şaşırtıcı. Oysa Daire Başkanlarından çıkabilirdi. Mesela Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa yerinde ben olsam aday olurdum. Muğla’nın özel toplu taşıma araçlarını, taksicilerini Ankara’ya yığar liste başı olurdum. Kolukısa aday olsa da toplu taşıma araçları, taksiler Ankara’ya çıkartma yaparlardı, ama protesto amaçlı… Adam hem CHP’li değil, hem sürücülerle geçimsiz…

AK Parti’den aday olan bürokratlar öyle mi? Asıl amaçları ne olursa olsun hepsi de AK Partili

xx        xx        xx

CHP aday adayları içinde beni şaşırtan başka isimlerde oldu. Eski il başkanlarından Mustafa Öztürk gibi… Beni asıl şaşırtan kadın aday sayısı oldu. 31 aday adayından 7’si kadın… Hiçbir zaman bu kadar olmamıştı. Adayların önseçimle değil de atama yöntemiyle belirlenecek olması herkesi coşturmuş olabilir mi bilemiyorum…

Ankara’dan arayan bir dostum, “İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır’da aday” dedi. Şaşırmış gibi bir hali vardı. Beklemiyormuş… Bende beklemiyordum. İl Başkanı Mürsel Alban aday adayı olabiliyorsa, İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır neden aday olmasın ki? Alban’dan eksiği yok fazlası var… Herkes bilmez Başarır, Çevre Mühendisi’dir…

Çiğdem Başarır ile birlikte öteki kadın aday adayları şöyle:

Av. Ayla Kara (Muğla Barosu eski başkanı, eski SHP Parti Meclisi Üyesi), Emel Çakaloğlu (Bodrum Kadın Kolları Başkanı), Av. Emine Yenilmez Aydemir (Bodrum’da avukat), Neşe Gökbel (Restoratör Y. Mimar, Eski Belediye Meclis Üyesi, Turizmci, Profesyonel Rehber), Nazmiye Halvaşi (Parti Meclisi eski üyesi, Datça’da gazeteci) Mintaha Mine Üzen. 

xx        xx        xx

Milletvekilliği aday adaylığı için başvuran diğer isimler ise şöyle:

Milas’tan; Akın Üstündağ (Milletvekili/Hukukçu), Fevzi Topuz (Eski Belediye Başkanı, Eski Milletvekili/Harita Mühendisi), Fahrettin Üstün (Eski Milletvekili/Vet. Hekim), Suat Özcan (Milas eski ilçe başkanı), Kazım Turan (Son Ören Belediye Başkanı/Orman Mühendisi).

Yatağan’dan; Süleyman Girgin (Eski sendikacı), Mustafa Öztürk (Eski il başkanı/Mali Müşavir), Ali Irgat (Mali Müşavir)

Menteşe’den; Av. Ayla Kara ve Çiğdem Başarır ile birlikte Süleyman Uslu (Eski il başkanı Harita Mühendisi), Bilgi Taşkıran (Öğretim Görevlisi/sendikacı), Av. Burak Erbay (ADD eski başkanı/Avukat), Mürsel Alban (Müteahhit).

Fethiye’den; Nurettin Demir (Milletvekili/Akademisyen), Emrah Doğu (Turizmci), Devrim Deniz Öztürk (İlçe yön. kur. üyesi), Aydın Tilkici (Avukat), İbrahim Ertürk (Devrim Deniz Öztürk’ün yeğeni/Eczacı), Yusuf Ziya Hıra (Eski ilçe başkanı), Salim Nazmi Büyükdöğerli, Necati Ocak (Vet. Hekim).

Marmaris’ten; Yamaç Kaya (Eski ilçe başkanı/Avukat). Datça’dan Nazmiye Halvaşi.

Bodrum’dan; Neşe Gökbel, Av. Emine Yenilmez Aydemir ve Emel Çakaloğlu ile birlikte Kerim Cangır (Eski ilçe başkanı/Doktor), Durmuş Ali Öztürk (Eski ilçe başkanı).

Aday adaylarından Mintaha Mine Üzen ile ilgili bilgilere henüz sahip değiliz. Milletvekili/hukukçu Ömer Süha Aldan’ı ise hangi ilçeye koyacağımı bilemedim…

xx        xx        xx

Bu dönem CHP listesinde çok sayıda kadın aday adayı görmek güzel… Umarız kesin listede de en az iki kadın yer alır. Bize ulaşan önerilere bakılırsa CHP tabanı dışarıdan isim kabul etmiyor, “Atama ile hakları yenenEmrah Doğu ve Burak Erbay’ı liste başında görmek istiyor. 7 kişilik liste “Akın Üstündağ, Ayla Kara, Kerim Cangır, Süleyman Uslu ve Kazım Turan” şeklinde tamamlanıyor.

Bakalım CHP Genel Merkezi’nden ne çıkar. Dünkü yazımda vurguladım. Seçmen 24 Haziran’da sandık başına gittiğinde “ideolojik aidiyetiniCumhurbaşkanı adayına verdiği oyla gösterecek, siyasi tercihini yaparken partilerden çok adaylarına bakacak. En azından Muğla’da böyle olacak görünüyor…

——————————                                                           ———————————

GÜNÜN SÖZÜ: Miskin Adem oğlanı, nefse zebun olmuştur. Hayvan canavar gibi, otlamağa kalmıştır. (Yunus Emre)

ÇİVİ

Bir arkadaşım Platon’un “Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha yeteneksiz olanlar tarafından yönetilmektir” sözünü anımsattı.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————–

Yazıya yapılan yorumların sorumluluğu yorumcuya aittir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.