CHP´DE NELER OLUYOR?

Bu haber 14 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 819 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçenlerde bir okurum, “Her gün yazacak konuyu nereden buluyorsun?” diye sordu. Güldüm. Yazacak o kadar çok konu var ki, çoğu görmez. Kimi görür, görmezden gelir. Kimi de benim gibi hangisini ele alacağını bilemez. Ha bu gün ha yarın derken konu gündemden düşer. Burası Türkiye. Konu çok… Biz Muğla’dan yazıyoruz. Oturup, “Bu gün ne yazsam” diye düşünene gülerim.
 
xx     xx     xx
AK Parti Milletvekili Yüksel Özden’in Öğretmen Evi’nde yaptığı konuşmalar, yine Özden’in hafta başında “Muğla Gazeteciler Platformu” ile kahvaltı buluşmasında ortaya koyduğu projeler.. Özellikle TOKİ, Adli Tıp Merkezi, Organize Sanayi Bölgesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Ortaöğretim Kampusu gibi günlerce ele alınabilecek konular. Keyiflisi var. Keyifsizi var… Ele alınmayı bekliyorlar. Büyük Şehir Belediyesi ile değişikliğe uğrayan idari yapı da ele alınmayı bekliyor.
Muğla Üniversitesi’nin son günlerde ardı ardına gelen başarılarını keyifle okuyorum. Her biri ayrı ele alınabilir. Hele geçen Perşembe günü üniversitede bin 200 gencimizin kollarını kartal kanadı açıp, toprağa diz vurmaları… O gün İzmir’deydim. O tarihi anı izleyemedim. Üzgünüm.
Üniversite ile ilgili bir keyifli haber de “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi” adının TBMM Meclis Komisyonu’nda kabul edilmiş olması oldu. Sevindik.
Ama yazacağım… Hepsini…
 
xx     xx     xx
Kaç gündür siyasi partilerde kongreleri ele alıyorum. AK Parti, MHP derken, geldik CHP’ye. CHP’nin kongre tarihi 10 Haziran olarak belirlendi. Hala ortada bir il başkanı adayı yok. Aday çok…
Osman Gürün&Salih Erbay ekibi tarafından Ula’da kongre sonucuna tepki gösterip partiden istifa eden Ümit Karaaslan’ı döndürüp il başkanı adayı yapmak için yoğun çaba gösteriliyormuş. Hatta kendisine Orhaniye Mahallesi’nden ikamet çıkarılmış. CHP Ula Yönetimi kendisini partiye kaydetmez diyedir belki…
Ümit Karaaslan olmazsa, Erol Kutlay olur diyenler az değil… Tabi Mustafa Öztürk veya Dr. Ali Arslan aday olursa, bu cenah aday göstermeye gerek duymaz, rahatlar diyenler de çok.
 
xx     xx     xx
Bu anlamda geçen hafta CHP’de hareketli günler yaşandı. Ortaya yeni, ilginç isimler atıldı: Tufan Doğu, Orhan Çakır, Musa Gökbel… Neden Sami Gökmen’i düşünen çıkmıyor anlamıyorum! Oldu olacak bir isim de ben atayım ortaya; Ünal Türkeş…
 
xx     xx     xx
Doğrusu şu anda CHP’de olup bitenler “mişli, mışlı”…  Mehmet Kocagöz ile Gazeteci-Yazar Nejat Altınsoy görüşmüş. Kahvesi sade, muhabbeti şekerli olmuş. O muhabbeti sizlerle olduğu gibi paylaşacağım. Çünkü oldukça ilginç bir söyleşi olmuş. Kocagöz orada Nejat’ın CHP’nin sorunları ile ilgili sorusuna “Bu iş beni aşar. Bu Kocagöz’ün yiyeceği nane değil. Bu parti Baykal fobisinden kurtulmalı. Baykalcılar kiminle konuştu, ne yaptı fobisinden vazgeçmeli. İlk iş o.” diye yanıt verirken il başkanı adayı ile ilgili de şöyle deyivermiş:
“Cumhuriyet Halk Partililer; işi gücü bırakıp Tufan Doğu’nun evinin önüne çadır kursunlar. Gerçek anlamda toparlanmayı sadece Tufan Doğu yapabilir. Onu il başkanlığına ikna etmek için ne gerekiyorsa yapsınlar, gerekirse yalvarsınlar, kapısının önünden ayrılmasınlar. Tufan Doğu ikna edilecek. Yoksa işimiz çok zor. Tufan Doğu il başkanı olur, ‘gel Kocagöz’ der! Bende giderim. Gitmeme şansım var mı?. Tufan Doğu’nun il başkanlığı ve altında partinin kanaat önderleri! Gör o zaman bu partiyi! Bunun için yapılacak tek şey Tufan abimizi ikna etmek”…
 
xx     xx     xx
Duydum ki Tufan abimiz ikna edilememiş! Doğu, “Bu saatten sonra beni yormayın, gidin Orhan Çakır’ı yapın.” demiş.
Ben bu söylentileri duyduğum günün akşamı Yayla’da Bodrum’dan arkadaşlarla oldum. Yaylaya gitmek üzere evden çıkarken Nejat’ın ertesi gün çıkacak “sohbeti şekerli” yazısını okumuştum. Evden çıktım, Doğu’nun Çakır’ı önerdiği haberi geldi. Yaylaya vardım, masada Musa Gökbel’in adaylığı konuşuluyordu!
Bu trafiğe can dayanmaz. Nejat, Kacagözle görüşüp yazısını kaleme alıyor, yazı yayınlanmadan isimler değişiyor…
CHP bu enerjisini bir de iktidar mücadelesinde harcayabilse!…
 
xx     xx     xx
Gökbel, “CHP’yi toparlayabilmek için birilerinin karşısında dik duruş sergileyip, sözünü esirgemeyecek birini bulmalısınız.” demiş. Karşısında dik durulacak olanın Başkan Gürün olduğunu ima edenler var. Dik durabilecek olarak da Mehmet Kocagöz ve Orhan Çakır gösteriliyor…
Düne kadar güçlü isim haline gelen Mustafa Öztürk ile ilgili adeta bir “güven bunalımı” yaşanıyor. Bu arada Dr. Ali Arslan ismi yeniden gündeme getirilmiş. O da “Tek aday olursam olur” demiş. İlginçtir Marmaris Belediye  Başkanı Ali Acar’ın da Gürün&Erbay ekibi karşıtı ekipte yer aldığı söylenir oldu!
Ama CHP’de Osman Gürün&Salih Erbay ekibinin dışında tek aday isteyen yok gibi. Karşı taraf “Kozlar paylaşılmalı.” diyor. Karşı taraf güçlü… Biraz da şımarıklar mı ne?.. Hala bir ortak aday belirleyemediler. Bu gidişle havalarını da alabilirler… Ama…
Galiba il başkanlığı yarışında giderek Orhan Çakır ile Erol Kutlay karşı karşıya gelecekler.
Bana garip ve üzücü gelen ise, bunca ismin içinde bir tek “gence” rastlanmaması… Ne oldu bu partiye? Kim, kimler bu hale getirdi?!!
Neyse CHP bu, her an her şey olabilir…
(14.05.2012) 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.