CHP’de Neler Oluyor?

Bu haber 03 Şubat 2018 - 3:29 'de eklendi ve 2.537 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP bugün ve yarın 36. Olağan Kongresi’ni yapacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye 2019 seçimlerine giderken “güven” tazeleyebilecek, otomobilin şoför mahallinde oturmaya devam edebilecek mi? Yoksa muavinlerden biri direksiyona mı geçecek?

Yalova Milletvekili Muharrem İnce ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile birlikte (Eski İstanbul Baro Başkanı) Ümit Kocasakal’ın adaylıkları bekleniyordu. Kocasakal’ın ardından (Eski ‘YARSAV’ Başkanı) Ömer Faruk Eminağaoğlu çok sürpriz bir biçimde “Ben de varım” dedi.

Bugün bu isimlerden delegelerin bin 247’sinin (yüzde 10) imzasını alabilenin adaylığı kesinleşecek.

124 oy ne ki demeyin. Kocasakal ve Eminağaoğlu sıkıntı yaşayabilir. Hatta Eminağaoğlu kesin yaşar. Oysa sosyal demokrat bir partide herkes aday olabilmeli…

 

xx           xx           xx

Peki kongreyi kim kazanır?

CHP öyle “parti içi demokrasi”nin tavan yaptığı bir parti değil. “Parti içi demokrasinin aranır hale gelmeye başladığı parti” demek daha doğru olacaktır…

Baştan beri delege seçimlerinden büyük kongreye kadar süreç blok listelerle gerçekleşti. Oysa CHP Tüzüğüçarşaf listeye” izin veriyordu…

Çarşaf liste yerine hep blok liste uygulandı. Tek tük de olsa parti üyeleri kongre ve önseçim delegelerini; ilçe kongrelerinde delegeler il delegelerini; il kongrelerinde de il delegelerini seçerken istemediklerinin üstünü çizdiler, ama istedikleri ismi delege yazamadılar.

Şimdi Büyük Kongrede yarın Kılıçdaroğlu’nun dışında birinin genel başkan seçilme şansı yok.

Ama “çarşaf liste” uygulanmasına herkesin Parti Meclisi’ne (PM) aday olabilmesine rağmen “anahtar listeler” devreye girecek… Yarın bir iki kişi delebilse de Kılıçdaroğlu ile birlikte kendisi ve ekibinin oluşturduğu listede yer alan isimler PM’ne seçilecek…

Demokrasi seçimse, CHP bir olağan kongresinde daha parti içi demokrasiyi işletmiş olacak!

 

xx           xx           xx

Genel Başkan adaylarından partiyi “fabrika ayarlarına” döndürme iddiasında olan Ümit Kocasakal seçilmiş bir kadının adını ağzına almıyor, onun üstünden CHP‘nin Atatürk‘ten uzaklaştığını dile getiriyor.

CHP içinde ve dışında “sosyalist” olarak bilinenlerin, o günlerde Atatürkçüler ve ulusalcıların linç girişimine karşı sahip çıktığı o kadın; CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu da kongrede 172 imzayla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu‘na destek vereceklerini belirterek “Kurultayımızda örgütümün iradesini teslim değil onurla temsil edeceğim” dedi.

Dün CHP’li olmamakla suçlanan (CHP İzmir Milletvekili) Selin Sayek Böke de (CHP İstanbul Milletvekili) İlhan Cihaner ile çıkıp, “Sınıf temelli emekten yana sol siyaset” diye kurultay çağrısı yapıyor… İnsanın kafası karışıyor…

Kılıçdaroğlu ile değil de Kocasakal ile karşılaşıyor havasına sokulan Muharrem İnce içinde “Kemal beyin karşısına çıktım boyumun ölçüsünü aldım. Şimdi yeni bir anlayışla çıkıyorum. Bir başkasını destekliyorum, diyebilseydi yıldızlaşırdı.” diyenler var… Sosyal demokrat bir partiye bu yakışırdı.

Dünyadaki sosyal demokrat partilere baktığınızda bir iki seçim yenilgisi alanın koltuğunu bıraktığını görürsünüz… Kılıçdaroğlu’na baktığınızda bir değil, iki değil 8 yenilgi var… Muharrem İnce daha kaç kongre yitirdi ki… (!)

Bence kafası bu kadar karışık bir partinin kongresinden yeni bir şey çıkmaz…

 

xx           xx           xx

Ülke genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili şöyle bir algı var:

Cumhurbaşkanı Erdoğan gidecek de kim gelecek?

Bu soru CHP’de de şöyle soruluyor:

Kılıçdaroğlu gidecek de kim gelecek?

Bu doğru değil tabi… Koca partide başka bir aday yok diyorsanız bu çok daha kötü bir algı. Kapatın o zaman partiyi…

Emin olun çok kişi aday çıkabilir…

Sosyal demokrat bir partide “Ben bu partinin genel başkanıyım ben gidersem bir daha kimse yapamaz” denemez… Ama diyenler var.

Anlayacağınız bu kongreden çıksa çıksa “Belediye Başkanları sultası” çıkar!

Muğla’da ilçe kongreleri tamamlanıp da il kongresi de rakipsiz kazanıldıktan sonra tabanla el ele vermenin yollarını araması “küskünlükleri, hesaplaşmaları, düşmanlıkları” bir yana bırakıp, yüzünü parti dışına dönmesi gereken yerel CHP kurmayları kendilerini tamamen içe dönük mücadeleye kaptırdılar.

Temizlik yapmaya giriştiler. Başta Hüseyin Anıl olmak üzere kendilerini en çok rahatsız edenleri “kesin ihraç” talebiyle disipline sevke başladılar.

Demek ki il kongresini “kazanmaları” içlerinde yanan ateşi söndürmeye yetmemiş. Kızgınlıklarını soğutmak isteseler de içlerindeki kor sönmek bilmeyecek gibi…

Haberimiz olmadı… CHP Muğla İl Örgütü’nde ve Bodrum İlçe Örgütü’nde Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Tufan Erkan Yakar’ı da çalıştığı Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait MUTTAŞ adlı şirketten istifaya zorlayarak işine son vermişler.

Demek ki partiden ihracın yanında insanları işinden etmekte varmış…

Kurultaydan sonra içe dönük mücadele ve temizlik Muğla’da daha da artacaktır…

 

xx           xx           xx

Benim Perşembe günü Aydın Öncel’in sosyal medya paylaşımından haberim oldu. Şöyle:

Muğla Büyükşehir Belediyesinde, CHP Muğla İl Gençlik Kolları seçiminden sonra ilginç bir olay yaşanır. 2,5 yıl CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Tufan Erkan Yakar, İl başkanlığı görevi biter bitmez işten çıkarılır.Gençlere dönük bu kıyımın, öfkenin anlamı nedir.? diye araştırırken karşımıza ilginç bir neden çıkar.! Ve sorun CHP Bodrum İlçe Kongresine kadar gider.

Dönemin CHP Muğla İl Gençlik Kolu Başkanı Tufan Erkan Yakar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ve Mürsel Alban’ın desteklemediği, Bodrum İlçe Başkan adayı Tuna Isin’la birlikte hareket ettiği gerekçesiyle İl Kongresi tamamlanır tamamlanmaz işine son verilir.Bu mesajdır aslında. Tufan üzerinden bütün gençleredir.‘Biat etmezseniz kapının önüne koyarım. Acımam.’

Bu gerekçe yani gönlündeki bir adayı destekledi diye işten çıkartılmışsa sokağa çıkıp demokrasi nutukları atmayın.

 

xx           xx           xx

Sosyal demokrat bir partide bunların olmaması gerekir, ama bakalım Büyük Kongre’den sonra neler olacak?

Aslında CHP’de “Kongre Sorunu” da yok… CHPDemokrasi Sorunu” yaşıyor. Ve CHP büyük bir işgal altında… Bu işgalde Amerika’nın parmağı bile olabilir. Hatta Amerika adına FETÖ’nün de…

Yani önce CHP kurtulmalıdır. CHP kurtulmadan Türkiye’nin kurtuluşu zor olur.

Geçen Perşembe günü Aydın ÖncelBiat ne ya.?” diye sorarken, özetle şunları söylüyordu:

Biat’ı bir ideoloji olarak partinin ideolojisinin önüne geçirmeye kalkmak ve üyelerine dayatmak faşist diktatörlüğün ta kendisidir. Elinizdeki ekonomik gücü insanlar üzerinde keyfe keder, pervasızca, üstelik demokrasiyi de kullanarak, nereye kadar gideceğinizi düşünüyorsunuz.? Bu insanlar, gönlünden geçen arkadaşlarını destekleyemeyecekse CHP’ye ne gerek var..? Geleneklerimiz nerede.? Desteklemediğin arkadaşının başkanlığında, onunla omuz omuza halkın önüne çıkma kültürümüze ne oldu.? Kaleden atın kendinizi aşağı. CHP,bu oportünist kadrolardan kurtulmadan, yüzünü tarihine dönmeden iktidara gelemez.

 

xx           xx           xx

Büyük Kongre’den önce geçtiğimiz günlerde Gençlik Kolları Genel Merkez Kongresi yapıldı.

Tufan Erkan Yakar’ı işten çıkaran ve buna seyirci olanların desteklediği isim kongreyi kaybederken, Muğla’da kongreyi kaybeden gençlerin desteklediği Emre Yılmaz CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı seçildi.

Yönetiminde delegesi en çok illerden olan İzmir’den yönetimine tek isim almazken, kendisine oy verecek tek delegesi olmayan Muğla’nın Bodrum’undan il kongresini kaybeden Emrah Kaplan ile Marmaris’ten Özdemir İnce’yi yönetimine almış.

İlkeli olmak böyle bir şey… Büyükler gençlerden ders almalı… Görüldüğü gibi CHP Gençlik Kolları Genel Yönetimi’nde Muğla’dan iki genç var. Bakalım CHP Parti Meclisi’nde bir tek Muğlalı olacak mı?

————————————————————————————-

Günün Sözü: Bir toz zerresi bile olmadığımız bu devasa ve sonsuz evren(ler) içinde kendimizi bir halt sanmıyor muyuz, işte en çok da buna ifrit oluyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
salihdemir 03 Şubat 2018 / 19:12

Bodrum Belediye Başkanı sayın Mehmet Kocadon’un Muğla’da yaptığı Muhtarlar toplantısına İl Genelinde Muhtarların katılmaması için Biatçı İl yönetimi ile biatçı İlçe yönetimleri, biatçı Belediye başkanları tüm muhtarları telefon ederek toplantıya katılmamalarını söylemiş. Muhtarlara Ak Partiden toplantıya katılmayın diye hiçbir telefon edilmemiş. Aynı partili belediye başkanının yaptığı toplantıya katılmayın demek Muğla CHP’de herkes bir kişiye ve onun baş biatçılarına biat edecek demektir. CHP’liler ve CHP’ye oy vermiş kişiler hiçbir kişiye biat etmek zorunda değildir. Atatürk’çü CHP’liler biatçılığı kabul etmez. Biatçılar kendi kendilerine biat etmeye devam etsinler. Yok olup gidecekleri günler yakındır.

salihdemir 03 Şubat 2018 / 19:30

Hüseyin Anıl CHP’de kimi rahatsız etmiş. Gerçekleri söylemek bu partide ne zaman suç oldu. Hüseyin Anıl 2015 yılında yapılan İl kongresinde Fetonun pislik gazetesi zamanın birkaç gazetesi ile kürsüye çıktı. Söylediği özetle şöyleydi Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılında milli ve dini bayramlarda zaman gazetesini ilanlar verildiğini söyledi. Daha sonra Hüseyin Anıl’ın açıkladığına göre 2015 yılında ilan giderleri olarak 47.020.-TL ödendiğini açıkladı. Gerçekleri açıklamak bu partide ne zamandan beri suç oldu. İnşallah kongreden sonra Muğla CHP’nin mevcut yönetimlerin yerlerine yeni atamalar yapıp, partimiz ve partiye oy verenler rahat bir nefes alır. Başka çıkış yolu kalmadı.

Emre 03 Şubat 2018 / 21:54

Sayın Özcan Tufan YAKAR hakkında son günlerde yapılan yorumlara bir başka boyut getirmek gerektiğini düşünüyorum. kendisi işten atılınca mağdur edebiyatına giriyor,elbet birgün gercekler ortaya çıkacak ben bir partili ve Bodrum ilçe CHP seçimi öncesinde yapılan pazarlığı bilen birisi olarak kendisine birgecede nasıl saf değiştirdiğiniz sorulmasını istiyorum. Göründüğü kadar masum olmadığını biliyoruz.

salihdemir 04 Şubat 2018 / 23:14

CHP Gençlik Kolları başkanlığı yapmış Tufan Yakar’ı Büyükşehirde nasıl işe almışlar. Büyükşehir Başkanı ve ekibi Tufan Yakar’ın çalıştığı sürece uykuları kaçmıştır. İşten atmışlar bundan sonra rahat uyusunlar. Bu kişinin işe alındığı dönemde CHP karşıtı işçi bulmuşlardır. Ancak buldukları kişiyi partiden istifa için ya Noter bulamadılar yada kayıtlı olduğu parti yönetimi istifasını kabul etmediği gerekçeleriyle Tufan Yakar’ı almışlar. Tufan Yakar’ın işe alımına vesile olan partililer inşallah disipline verilmez.