CHP’de Muğla Var Mı?

Bu haber 18 Ocak 2016 - 8:59 'de eklendi ve 1.360 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Beklendiği gibi Genel Başkanlık yarışının yaşanmadığı CHP Kurultayı dün Parti Meclisi (PM) yarışı ile noktalandı. Şimdi Kurultayın ardından herkesin yanıtını aradığı sorular şunlar:

CHP’de kurultay ile ne değişti? CHP, lideri Kılıçdaroğlu’nun güven tazelediği 35. Olağan Kurultay’ın ardından yoluna “Yeni CHP” olarak mı, yoksa “Yeniden CHP” olarak mı devam edecek?

Genel Başkanını olmasa da Parti Meclisini yenileyen CHP Haziran 2016’da olası genel seçimde hedeflenen %40’ı yakalayabilecek mi? Yoksa mevcudu korumakta zorlanacak mı? CHP “Başkanlık Sistemin,” engelleyebilecek mi?

 

xx           xx           xx

CHP’de muhalefeti temsil eden Muharrem İnce ve Umut Oran kurultay divanı oluşmadan adaylıktan çekildiler. İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ilkeli davrandı. Ancak genel başkan adayı olabilmek için gerekli imzayı bulamadı. 92 oyda kaldı.

Böylece Kurultay Genel Başkanlık yarışının değil, her zaman olduğu gibi Parti Meclisi yarışının yaşandığı bir kurultay oldu.

Bu yarışta Muğla yoktu!

Kurultayı izleyen dostlardan birine “Yarışta Muğla neden yok?” diye sordum. “CHP’de Muğla var mı?” diye karşılık verdi!

 

xx           xx           xx

Bilindiği gibi geçen dönem Muğla CHP, Parti Meclisi’nde Rana Bozkurt ile temsil edildi.

CHP Muğla teşkilatlarında da dönemin PM Üyesi Bozkurt’u ne takan ne de sahip çıkan oldu!

Çünkü Rana Bozkurt partisinin Muğla teşkilatları tarafından aday gösterilmediği gibi, Parti Meclisi’ne kadın ve gençlik kotasından tesadüfen seçilmişti. “Tesadüfen” diyorum, yoksa Muğla’ya rağmen bu kurultayda da seçilirdi!

Geçen kurultayda dönemin Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir ve Tolga Çandar da aday oldular.

Ancak Mustafa Öztürk il başkanlığındaki CHP Muğla örgütünün PM Adayı yoktu!

 

xx           xx           xx

Doğrusu bu kurultay Muğla açısından önemliydi. Murat Karayalçın’ın Divan Başkanlığı yaptığı 35. Olağan Kurultay’da CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban da Divan Üyeliği’ne seçildi.

Mürsel Alban son yerel seçimlerden önce CHP Muğla İl Başkanlığı’na atandığında eleştirmiştim. Kendisine haksızlık etmişim. Özür diliyorum. Biz Alban’ı iyi değerlendirememişiz, O’ndaki cevheri görememişiz…

Son İl Kongresi’nde Süleyman Uslu’nun karşısında il başkanlığına seçilmekle kalmayıp, hafta sonunda yapılan kurultayda da Divana seçildi. Kutluyorum.

 

xx           xx           xx

CHP Kurultayı’nda onca ilin içinde CHP Muğla İl Başkanının Divanda yer alması Muğla açısından güzel, onurlu bir durum. CHP Muğla örgütü ve hatta Muğla bu onuru Süleyman Uslu ile de yaşamıştı.

Sanıyorum 15. veya 16. Olağanüstü Kurultayda dönemin CHP Muğla İl Başkanı Süleyman Uslu Divan Üyeliğine seçilmişti. İşte o kurultayda dönemin CHP Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan Parti Meclisi’ne seçilmişti…

Ben dün bu yazıyı kaleme alırken Kurultay devam ediyordu. O ana kadar CHP Muğla örgütü tarafından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na verilmiş bir isim yoktu.

Muhtemelen PM’de Muğla’nın temsilcisi yok!

CHP Kurultayı’nda dün Parti MeclisiÇarşaf Liste” ile seçildi. Bu CHP’nin Muğla İl Kongresi’nde de yapılabilirdi. Kongreye hakim olanlar (!) bunu sağlayabilirlerdi. Bu “birlik ve beraberlik” için, “ötekileştirmemek” veya böyle bir hissin yaşanmaması için çok önemli.

Dün CHP Kurultayı’nda bu “önemin” gereği yapıldı. PM Üyeleri Çarşaf Liste Uygulaması ile belirlendi. Elbette hem parti içi iktidarın hem de parti içi muhalefetin “anahtar” listeleri de çalıştı!

Parti Meclisi Üyeliği’ne 600 başvuru olmuş. 60 kişilik PM için 600 başvuru oldukça dikkat çekici.

 

xx           xx           xx

PM çok mu önemli derseniz, elbette çok önemli. Partinin ve dolayısıyla ülkenin kaderi orada belirleniyor. Örneğin 2019 seçimlerinde belediye   başkan adaylarının, meclis üyesi adaylarının ve milletvekili adaylarının önseçimle mi yoksa atama ile mi belirleneceği burada saptanıyor.

Yani Muğla’nın kaderi sadece Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün değil, aynı zamanda Parti Meclisi’nin de elinde. Parti Meclisi Başkan Gürün’ün tavsiye, öneri ve telkinlerini dinlemeyebilir de…

Ancak Başkan Gürün dün PM için bir tavsiyede bulunmuş olsa bir işe yarayabilirdi. Belki de bulunmuştur da biz bilmiyoruzdur!

Bildiğimiz bir şey var ise oda CHP’nin Türkiye’de 6 Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu, onlardan birinin de Muğla olduğu; ancak Muğla’nın Parti Meclisi’nde bir temsilcisinin olamadığıdır… 

 

xx           xx           xx

Kurultay kulislerinden sızan bilgilere göre, dün CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun 80 ya da 100 kişilik bir anahtar liste çıkarması ve ayrıca 60 kişilik de bir alt liste oluşturabileceği de bekleniyordu. Sayısını bilemeyiz, ama o liste dün kesinlikle çalıştı.

Yine kulislere göre Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun PM’de görmek istediği isimlerden birisi. Ancak Kılıçdaroğlu tercihini “örgüte rağmen” gerçekleştirmiyor! O nedenle Milletvekili Demir’e “Git örgüt kararı getir” dediği söyleniyor.

İşte o örgüt kararı dün ben bu yazıyı noktalayıncaya kadar çıkmamıştı!

Çünkü öteki Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Akın Üstündağ da aday…

Ancak “Başkan Gürün istese o örgüt kararını çıkarırdı.” diyenler az değil… Demek ki şişinde kebabında yanması istenmiyor!

 

xx           xx           xx

Dün CHP ne şişin ne de kebabın yanmadığı bir kurultay yaşandı.

Kurultaydan aklımda kalan ise Muharrem İnce’nin “Bu kurultayda ruh yok. Yeni sözler yok. Üzülüyorum. 7 Haziran ve 1 Kasım’ın muhasebesi yok. 7 Haziran’da tek başına iktidardan kurtulmuşuz. 35 gün bu partiyi hükümet görüşmeleri diye neden oyaladılar? Neden bu oyuna alet oldular? Bu devam ederse AKP 367’yi geçer.” değerlendirmesi ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Kendi çıkarını kollayanları CHP’den uzaklaştıracağız” sözü ve Kurultay Divan Başkanı Murat Karayalçın’ın manifesto gibi konuşmasındaki şu sözler oldu:

CHP, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin partisidir. Kitle partisi demek, ‘herkes gelsin partisi’ demek değildir. Partimize gelecek, bize katılacak her kardeşimizi kucaklamaya hazırız. Ancak CHP’ye gelenler bilmelidirler ki, biz rahmetli Bülent Ecevit’in deyimiyle söylüyorum, Türkiye’de bu topraklarda ulusal gelirden yeterince pay alamayanların partisiyiz. Biz dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin partisiyiz. Bize katılacaklar, bunları kabul ederek aramıza gelmeliler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ali karadaş 18 Ocak 2016 / 10:50

CHP kurultayı olağan salı grup toplantılarından bir farkı olmamıştır. Kılıçdaroğlu grup konuşması yapar gibi kürsüye çıktı ve indi. Akılda kalan Sayın Cumhurbaşkanına hakaret ettiği sözlerdir. Türkiye’ye “Özgürlükçü Demokrasi” getirecekmiş. TV den kurultayı izlerken gülmekten öldük. Yahu sen partine “özgürlükçü demokrasi” getirememişsin. Türkiye’ye nasıl getireceksin? Sayın Mustafa Balbay’ı konuşturmaya tahammül edemediniz. 128 imza verdirseniz Mustafa Balbay konuşturulsa hiç değilse demokratik kurultay havası verilirdi. Danışmanlarınız nasıl akıl veriyorlar anlamak mümkün değil. Bir aklı evvel çıkıp şunu söyleyemiyor: ” Sayın genel başkanım, delege hakimiyeti bizdedir. Balbay nasıl olsa seçim kazanamaz. Hiç değilse konuşmasını ve aday olmasını sağlayalım. Demokratik bir görüntü oluşturalım.” diyemediler. Bir film senaryosu bile yazamıyorlar. “Muğla’lıların oyları nasıl olsa cepte keklik” mantığıyla Muğla’lıyı umursamazlık etmeyin. 1 kasım seçimlerinde Anadolu yarımadasında sadece Muğla, Aydın ve İzmir kırmızı renkteydi. Geri kalan sarı ve mor renkti. Bu gidişle Muğla’nın kırmızısı sarıya boyanacak haberiniz olsun.

Şükrü Arlısoy 18 Ocak 2016 / 11:03

CHP de niye Muğla olsun ki; CHP’ye koşulsuz itaat içinde olan bir il, Nasıl olsa cepte. Bazen insanoğlu kendi kıymetini kendi kaybeder. Mesela Emine Ülker Tarhan, Anadolu partisi girişimi ve netice. Burada bir parantez açayım, Anadolu partisi Muğla’da genç ve sevilen işadamı Mehmet Fikret Ekmekçi’yi 1. Sıra aday göstermek istemişti, iş Ada’mı bu durumu Twitter’da paylaştı, parti ismi vermedi ama, en azından Akp CHP MHP nin 1. Sıra için teklif götürmeyeceğini herkes bilir,geriye Hdp ve Anadolu kaldı,ben Anadolu partisi diye biliyorum,şimdi Akparti il başkanı adayıymış şaşırdım kaldım nereden nereye,işte böyle durumlar ve teslim olmuşluk içinde neyse kıymetimizi azaltmayalım,CHP Muğla’da sizin yazdığınız ekip elinde , başka alternatif yok, Muğla CHP den bir seçim uzak kalsa; CHP Muğla’yı dikkate alır. Onun için lütfen içimizde ki AKP lileri ayıklayalım,herkesin Ada’mı olup iş peşinde koşan müteahhit zihniyetlerden, partiden nemalannalardan kurtulalım, bakın Muğla’da CHP ilkelerine aykırı davranıyor, elitist bir çizgide ve Muğla’da erime başladı, Büyükşehir Kanunu değişince köylerden alınan belediye korkulu oylar gidecek. Mürsel Alban kendini göstermiş ama dikkatli olmalı

Ferit Tan 18 Ocak 2016 / 11:22

Peki Muğla’da CHP var mı? Sosyal demokrasi ya da devrimci kültürden gelmiş kişilerin elinde mi parti? Yoksa baba ve evlatlar il’e amcalar arasında aile şirketimi? Muğla’da CHP yoktur; Muğla’da Ochp vardır, o ne serse o olur. O ki Büyükşehir’de AKP’lilere , cemaatçilere mevki verir, gerçek CHP liler kenarda kalır, belediyenin yönetimine bir bakın, bazıları AKP’nin bürokratları, bunlarda Nasıl bir samimiyet arıyorsunuz? Mevki için U dönüşü kabiliyeti var bunların demek ki. Bir de AKP’li kişiler Nasıl oluyorsa belediyeden doğrudan teminleri alıyor,bakın ihale demiyorum, doğrudan temin duyurulmadan yapılan alımdır, bakın ulaştırmada mesela otogarların çevresini duvarlarını kim yapmış, burdan kazan AKP’de il Başkan’ı adayı ol, AKP de kaç CHP ki var,bu Nasıl bir mantık, kıyılara sıkıştık derken,bu kafayla denize döküleceğiz…