CHP’de Menteşe’ye Kadın Aday

Bu haber 24 Kasım 2018 - 10:47 'de eklendi ve 3.472 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Andımız” krizi ile AK Parti-MHP arasındaki “Cumhur ittifakı”nın sona erdiği günlerde “geçer” demiştim. Her iki partinin liderlerinin tabanın gazını almaya çalıştığını belirtirken “Yerel seçime giderken her iki partinin de birbirlerine ihtiyaçları var” ifadesinde bulunmuştum.

Ki bu güne kadar yerel seçime dönük yazılarımda partileri ve adaylarını olası “ittifak” üzerinden değerlendirdim. Farkındasınızdır, hiç MHP‘yi ele almadık. Hem orada hareket yok, hem de MHP teşkilatlarındaki “ittifak beklentisini” görmemek için kör olmak lazım…

Hatırlarsanız “Başkanlık Hükümet Sistemi” ne geçilirken, “Koalisyonlardan çok çekildi. Bu devir kapanacak.” denilmişti. Ne var ki öyle olmadı!

Şimdi ittifak var…

Muğla‘da AK Parti‘nin bu yerel seçimde iddiası olacaksa MHP ile ittifakı sürdürmek zorunda. Aynı şekilde CHP‘nin de ilçelerin yarısında CHP-AK Parti arasındaki makasın ciddi oranda açık olmasından ötürü, seçimi riske sokmamak için İYİ Parti ile ittifak yapması kaçınılmaz.

Çünkü Muğla’da İYİ Parti bir anahtar…

 

xx           xx           xx

Dün paylaştık. Sonuçlandı mı bilmiyoruz, adı geçenler de bilmiyorlar ve hatta hiç bilmeyecekler.. AK Parti Muğla‘da bir anket daha yaptı. Öncekileri gibi ne olup bitti bilen yok. Hayati Nizamoğlu, Mustafa Çelebi, Dr. İskender Gencer, Hasan Özyer, Bülent Karakuş ve Mevlüt Acar isimleri yarıştırıldı veya yarışma hala sürüyor.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, ben bu anketleri anlamıyorum.

Çünkü MHP Muğla teşkilatının bu isimler içinde kabul etmeyeceği isimler var.

MHP Muğla İl Yönetimi sessiz, sakin olup biteni izliyor, bekliyor.

İttifakın 24 Haziran seçimlerindeki küçük ortağı BBP‘nin Muğla eski İl Başkanı Harun Akın ise sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Muğla’da en çok merak edilen AKP’nin Muğla Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı. AK Parti sürekli anket yapıyor,üyelerine soruyor, delegelerine, yöneticilerine soruyor,vatandaşa soruyor. Tabii sonuçları bilen yok. Sonra birilerini aday gösteriyor. Kim aday olacak? İşin başındakilerin kriterlerini bilmiyoruz. Ne diyelim? Memleketin kaderi iki dudak arasında kalınca…

 

xx           xx           xx

Tabi herkesce partilerin adayları ve özellikle CHP ile AK Parti‘nin adayları merak ediliyor.

Aslında partiler aday belirleme sürecini nasıl değerlendirip, kullanırlarsa kullansınlar birbirlerini de kolladıkları aşikar…

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti‘nin 40 belediye başkan adayını açıklayacak. Kulis bilgilerine göre, bazı şehirlerde eski bakan ve milletvekilleri aday gösterilecek…

Muğla için dillendirilen Nihat Zeybekçi‘nin adı İzmir için geçiyor. Olmadı Denizli.. O zaman Muğla‘ya Bakan değil, Milletvekili olur… O da olsa olsa ankette adı geçen Hasan Özyer olacaktır.

Ancak ben ben bugün açıklanacak 40 belediye başkanı adayı içinde Muğla adının yer alacağını sanmıyorum.

Çünkü Muğla‘da CHP adayının açıklanması beklenecektir. Bir kısım CHP’lilerin olduğu gibi AK Partililerin de beklentisi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün aday gösterilmesi…

AK Parti‘nin adayının buna göre belirlenmesi daha mantıklı…

 

xx           xx           xx

Aday açıklamak için CHP ise elbette AK Parti‘nin adayının kim olacağını beklemiyor.

Bana göre CHP‘de İYİ Parti ile ittifak görüşmelerinin bir neticeye ulaşmasını bekliyor. Anlaşmaya varılırsa sanki üç büyük ilden birinin adayı Mansur Yavaş olursa, Muğla‘da da kartlar İYİ Partili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı‘nın dediği gibi yeniden karılır.

Gerçi Başkan SaatcıCHP Osman Gürün’ü atarsa kartlar yeniden karılır” demişti, ama bana sorarsanız Ankara‘da Mansur Yavaş‘ın kesinleşmesi halinde kartlar CHP‘nin Muğla adayını belirlemeden de karılır!

Bilindiği gibi çalışma İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Bülent Tezcan tarafından yürütülüyor ve üç gün önce sona gelindi. Aydın, CHP ile yürüttükleri yerel seçim ittifak çalışmalarına ilişkin, “Aşağı yukarı alanı çizdik büyükşehirlerde. Şimdi onun içini dolduracağız. Bir isim konusuna kesinlikle girmedik. Alanı tarif edersek içini doldururuz, o kolay.” dedi.

Ben o alanın içinde Muğla‘nın da olacağını düşünüyorum.

AK Parti’de Muğla’da büyükşehir aday adaylarının başvuruları için açıkladıkları tarih 3 Aralık oldu. CHP’nin adayı o güne kadar belli olacaktır. Açıklanmazsa Aralık ortasına kalır…

 

xx           xx           xx

Bu arada CHP‘de yeni adaylık başvuruları da yaşanıyor.

Hatta aday adaylarından istifa eden bile oldu.

CHP Muğla‘da bürokratların dışında aday adaylık başvuruları tamamlandığında 2 kadın aday adayı vardı. Biri Milas‘ta Sibel Metin, biri de Fethiye‘de Melek Gözde Gürsoy‘du.

24 Haziran seçimlerinde Muğla‘da İYİ Parti Milletvekili adayları içinde yer alan Sibel Metin geçtiğimiz günlerde CHP‘den Milas Belediye Başkanı aday adaylığından çekildi..

Böylece CHP’nin Muğla’da bir tek kadın aday adayı kaldı derken, yeniden iki oldu.

Muğla‘da kadın hareketi ve sendikal mücadele denince akla gelen kadınlardan biri olan  KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası Muğla Şube Başkan Yardımcısı Hemşire Nazlı Tepeli Talesemi Tedavi Merkezi Sorumlu Hemşiresi görevinden perşembe günü istifa etti, dün de adaylık başvurusunu gerçekleştirdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Talesemi Tedavi Merkezi Sorumlu Hemşireliği yanında Organ ve Doku Nakil Koordinatörü görevini yürüten Nazlı Tepeli, Muğla Talesemi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Muğla Kadın Platformu Üyeliği yapmakta.

En büyük hayalinin “Kadın Dostu bir kent yaratmak” olduğunu belirten Tepeli, “Ben yüzü gülen belediye başkanı değil, yüz güldüren belediye başkanı olacağım” diyor…

 

xx           xx           xx

Kadın Dostu Muğla” hayali güzel bir hayal…

Büyükşehir Belediye Başkanı aday adaylarından Oral Karakaya‘da “Engelsiz Kadın Dostu Marka Kent Muğla” diyor… Mehmet Kocadon‘un da kıyısalında ve kırsalında çeşitlendirilmiş ve 12 ay turizm yapılan “Turkuvaz Muğla” hayalini biliyoruz…

Doğrusu milletvekilliğine, belediye başkanlığına soyunanların bir “hayali” olmalı.

Arkadaşıma “Milletvekillerimizin hayali ne?” diye sordum, “Milletvekili olmaktı, oldular” dedi. Çok güldük…

Belediye Başkanı adaylarının da birer hayali olmalı…

Bizim ve halkın karşısına geldiklerinde üç şeyi açıklamalılar; Hayallerini, Mal varlıklarını, Seçim kampanyasını ne kadarlık bütçe ile gerçekleştireceklerini ve kaynağını açıklamalılar.

 

xx           xx           xx

Fethiye Belediye Başkanlığı için CHP‘nin aday adaylarından Melek Gözde Gürsoy Hoşafcı‘nın hayali ise bir “Anne sevgisiyleKayaköy‘den “Dünya’ya Kucağını Açan Fethiye’yi” yaratmak… HoşafçıBenimkisi anne sevgisi, anne mutfağı, anne direnci gibi bir şey” diyor. Şöyle anlatıyor:

CHP Fethiye Belediye Başkanı aday adayı olarak bana yöneltilen sorulardan biri Fethiye’de 5 adayın çok olup olmadığına dairdi. Sorunun nedenini de anlıyorum geçmiş veriler… Genç, idealist, aktivist, soldan taviz vermeyen kadın aday olarak yanıtım yanıtımdır; bu bir zenginliktir… Biz aday arayan değil, adaylardan aday seçen partiyiz. Yöntemleri, söylemleri eylemleri farklıda olsa 5 aday adayı da bu parti içinde değişik kademelerde görev almış ve hala parti ideolojisinden sapmadan yeni göreve talip olmuştur. Parti içi demokrasinin gereğidir; aday adaylık süreçleri olmalıdır, bütünü tamamlamak için parçalara ihtiyaç vardır. Aday olarak kim açıklanırsa geriye kalanlar bütünün parçalarıdır, biz birbirimizi tamamlar yolda birlikte yürürüz!

Anaçlık böyle bir şey işte… Bu sözleri erkek adaylardan da duymak isterdim. Bütün partilerin kadın adaylarını destekliyorum…

—————————————-                                                      ————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatta bir gayesi olmayan insanlar, bir nehir üzerinde akıp giden saman çöplerine benzerler; onlar gitmezler, ancak suyun akışına kapılırlar. (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Bugün Öğretmenler Günü.. Onları çiçeklere, hediyelere, övgülere ve de vaatlere boğacağız. Yarından itibaren de tatillerine takacağız..” dedi

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 27 Kasım 2018 / 16:11

Biz insanımızı eğitemiyoruz konuşurken mangalda kül bırakmayanlar, gerektiği yerde hiçbir duyarlılık gösteremiyorlar. Çıkarlar dünyası . . . hiç ölmeyecekmişcesine hırslar . . .