CHP’de Menteşe ve Datça dışında garanti yok! « Hamle Gazetesi

CHP’de Menteşe ve Datça dışında garanti yok!

Bu haber 19 Ocak 2019 - 1:24 'de eklendi ve 3.999 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bugün yarın CHP‘nin veya Millet İttifakı‘nın kalan isimleri de Marmaris‘te iki Mehmet‘ten biri ve kuvvetle muhtemel Mehmet Oktay olarak çıkacaktır. Neden sona bıraktılarsa Bodrum ve Fethiye zaten belli… Fethiye‘de Behçet Saatcı, Bodrum‘da Mehmet TosunSaatcı Fethiye‘de İYİ Parti ile yola devam edecek. CHP burada aday çıkarmayacak. Tosun ise CHP rozeti takarak seçime girecek…

AK Parti‘nin kalan isimleri ise yarın kesin açıklanacak.

Daha önce Bodrum‘da Dr. Tahir Ateş, Milas‘ta Barış Saylak açıklanmıştı. Datça ve Ortaca MHP‘ye bıraklımıştı. MHP‘nin Datça adayı daha önce AK Parti adayı olarak açıklanan Dr. Feyzullah Gülada olurken, Ortaca adayı Av. Recep Güneş oldu…

Kavaklıdere‘de Mehmet Demir, Köyceğiz‘de Kamil Ceylan ve mulalefet edenler olsa da Seydikemer‘de Yakup Otgöz banko… Yatağan‘da Mustafa Toksöz, Menteşe‘de Gültekin Akça, Ula‘da İsmail Akkaya, Marmaris‘te Serkan Yazıcı, Dalaman‘da Muhammet Karakuş beklenen isimler. Fethiye‘de Kadir Sarıhan‘ı isteyenler daha çok, ama Muhittin Kayabaş bekleniyor. CHP‘den gelen Keramettin Yılmaz olasılığı da yüksek…

Büyükşehir adayı olarak ilçeleri dolaşmaya başlayan 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın yerine bir “sürpriz isim” ve hatta Kocadon’u bekleyenler ise hiç de az değil.

 

xx           xx           xx

Mehmet Kocadon‘un AK Parti‘den aday olmasını bekleyenler bence boşuna bekliyorlar.

CHP‘de Osman Gürün ve Mürsel Alban sayesinde çarşı hep karışıktı, ama 15 Ocak‘tan buyana temelli karıştı… Çarşıdan beklenen sesler, protestolar ve restler yükselmeye başladı!

İlk çıkış Kocadon‘dan değil, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik‘ten geldi.

Ortaca Bahçelievler Düğün Salonu‘nda Ortacılılarla buluşan Başkan Karaçelik aday olmak için seçmenlerden izin istedi. Buluşmada iki dönem  başkanlık yaptığını amımsan Karaçelik, “Üçüncü dönem için başkanlık süreci başladı, fakat süreç bizim istediğimiz gibi sonuçlanmadı. Bugün bu toplantıyı yapmamızın amacı yola sizlerle devam edecek miyiz, etmeyecek miyiz?” dedi.

Salondakilerin yoğun alkışını alan Karaçelik, “İnanıyorum ki sizlerin bu desteği sürdükçe, sizlere ve Ortaca’ya hizmet etme onurunu her zaman yaşatacaksınız. Eğer onay veriyorsanız, henüz karar vermedik, ama bir siyasi partiden devam etme zorunluluğumuz var” diye devam etti.

Karaçelik önceki gün Ortacalılardan vize aldı, ama “henüz karar vermedik” sözü dikkat çekici.

Muhtemelen bu açıklamadan Kocadon‘un ve ötekilerinin de bilgisi var. Gerektiğinde DP mi, DSP mi birlikte karar verilecek… Muhtemelen bu açıklama aynı zamanda CHP Genel Merkezi‘ne son mesaj…

 

xx           xx           xx

CHP Genel Merkezi Başkan Karaçelik‘in mesajını alır, restini görür mü?

Sanmıyorum… CHP Genel Merkezi‘ne bu güne kadar Muğla‘dan ne mesajlar gönderildi, ne restler çekildi… Hiç biri görülmedi. Osman Gürün ve Mürsel Alban artık ne yaptılarsa Ankara‘da gözler kör, kulaklar sağır…

CHP Genel Merkezi‘nin Ortaca‘dan ete kemiğe bürünerek yükselen mesajı okumaması halinde neler olacağını da yine önceki gün Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘ın Marmarislilerle buluşması ortaya koydu. O da seçmeni ile buluşmasında “Şartlar ne olursa olsun Marmaris Belediye Başkan Adayıyım” dedi. Eşref Girginç Parkı‘nda gerçekleşen mutat halk buluşması mitinge dönüşürken, Başkan Acar buradan Belediyeye kaldırımlardaki yurttaşların alkışları arasında, ardında yüzlerce kişiyle yürüyerek gövde gösterisi yaptı…

Marmaris‘te toplantıya katılanların izlenimlerini sordum. Birisi “Ali Acar yerine bir başkası açıklanmadığı halde bu deprem yaşandı. Bir başka isim açıklandığında bu depremin tusunamisi nasıl olur bilemiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

xx           xx           xx

Aslında deprem Osman Gürün’ün Büyükşehir adayı olarak açıklandığı gün yaşandı.

Bir “hasar tespit çalışması” yapılmadığı için kimse farkında değil. İşte o depremin tusunamisi “geliyorum” diye diye, adım adım geliyor…

Barış Saylak artcısı, İsmail Can Varol artçısı, Keramettin Yılmaz artçısı ve Hasan Karaçelik artçısı… (Karıştırıyor olabilirim. Öncüsü de olabilir)

Osman Gürün ve Tokat’tan vazgeçilebilir” başlıklı yazımın altına yorumda bulunanlardan Yusuf Niş de şöyle demiş:

Kartlar karılacağı kadar karıldı… Jokerine güvenip ‘elim sağlam’ diyenler o kadar rahat olmasın. Kocadon’un adaylığı ile kartlar yerlere saçılır.

Katılmamak mümkün değil. İşte o “Osman Gürün depreminin” tusunamisi bu olur da bakalım kimleri önüne katar götürür…

Önceki gece ben tamda bu satırları yazarken, saat 22.50 gibi Ortaca‘dan Ömer Kundakçı arkadaşımız sosyal medya hesabından “CHP Milletvekili Girgin; Tüm seçenekler değerlendirildi, takdir Genel Başkanındır” başlıklı haberini paylaştı. Haberi okurken beynimde “Bu takdirin bir de tekdiri olacaktır” sözü çaktı!

 

xx           xx           xx

Habere bakılırsa Ömer arkadaşımız Girgin‘e “Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in başka partiden aday olması ve meclis üyesi aday adayları da olmak üzere olası istifalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Önseçim, temayül gibi seçenekleri düşündünüz mü?” diye sormuş. Girgin‘in yanıtı şöyle olmuş:

Parti kararları hakkında yetkili organlarımızın açıklama yapması uygun düşer. Bu anlamda ihtiyaç olursa il başkanımız ve genel merkez yönetimi açıklama yapar. Dediğiniz tüm seçenekler genel merkez tarafından değerlendirildi ve karar açıklandı. Takdir Genel başkanındır. Bize düşen AKP’yi geriletmek için var gücümüzle çalışmaktır

Süleyman Girgin, “Neden bana soruyorsunuz, Mürsel Alban’a sorun” da diyebilirdi. Topu Genel Başkanı‘na atmış. “Başkanlık Hükümet” sisteminde milletvekillerinin artık “parlamento memurları” olduklarını biliyorduk, ama şimdi CHP‘de de milletvekillerinin aynı konuma geldiklerini mi görüyoruz?

Hep atama yüzünden… Artık vekillerin seçmene ve partilerinin tabanına hesap vermeleri gerekmiyor…

Ki CHP Genel Merkezi’nin de bu seçimde aslında “aday açıkladığı” yok. “Bürokrat” atar gibi “başkan ataması” yapıyor. Çünkü bir de atama yapılan yer “garanti” görülüyor!

 

xx           xx           xx

CHP‘de gidenlere ve gidecek olanlara elbette tepki gösterenler var. Normaldir.

CHP’de bizim de kabul etmediğimiz bir sürü şey var. Ama biz ne olursa olsun partimizi terk etmiyor, partimizi düşman bellemiyoruz. Seçimden sonra hep birlikte mücadele eder, yanlışı düzeltiriz. CHP’den aday adayı olan, ama aday olamayan, olamayacağını anlayan belediye başkanlarının CHP’nin karşısında aday olması ikbal ve istikbal düşkünlüğünden başka bir şey değildir. CHP’li bir belediye başkanının başka bir partinin adayı olması CHP’ye zarar vermekten başka ne işe yarar. Giden gittiği ile kalır.” diyenler çıkıyor, çıkabilir… Bunlar bana biraz da “atananların” taraftarlarının telaşı, hezeyanı gibi geliyor.

Nevar ki, telaşlananların gördüğünü CHP Genel Merkezi görmiyor!

Giden gittiği gibi kalmayabilir… Bıraktığı yerde ‘travmatik‘ yaralar açabilir. Bu yaralar ciddi sonuçlar doğurabilir. Üstelik gittikleri yerde seçilirlerse kahraman olurlar… Geri dönüşlerinin bedeli ağır olur…

Oysa CHP önseçim yapmış olsaydı, bunların hiçbirisi olmaz, sandıktan çıkamayan da hiçbir yere gidemezdi. Acaba diyorum, CHP Genel Merkezi Mehmet Kocadon’u atamış olsaydı; Osman Gürün çıkıp karşısına aday olabilir miydi?

Şimdi o telaşlı taraftarlar “Osman Gürün partisine ihanet etmez” diyeceklerdir. Geçin onu… Başkan Gürün başka partiden seçilemeyeceğini bilir… Kocadon ise seçilebilir… Seçilmezse, ikisi de seçilmez!

 

xx           xx           xx

İnsanların renklere tutkunluğunu anlamak mümkün… O renklere aşkıyla insan ağlar da güler de… Her iki halde aşkının sonucudur; ağlarken bile keyif alır… İnsan renklere aşık olur… Partiye aşık olur mu? Öyle bir ruh hastalığı var mı?

Elbette partiler amaç değil, araçtır… Bir yere varmanın, bir şey yapmanın aracıdır… Halka hizmetin aracıdır… Eğer siz “Dünya görüşünüze uygun” hizmet verebiliyorsanız, nerede verdiğinizin önemi olmaz!

Bu gidişle ne olur, derseniz; Kocadon başka partiden olmayıp Osman Gürün yine seçilse de CHP Muğla’da iktidar olamaz… CHP için Menteşe ve Datça’nın dışında garanti ilçe kalmadı!

——————————                                      ——————————        

GÜNÜN SÖZÜ: Ulan düştüğümüz hallere bak. Bundan sonra kanguru gibi torbayla dolaşacaz.

ÇİVİ

FETÖ’nün “Yerel Yönetimler İmamı” firari Erkan Karaaslan Ankara’da saklandığı evde yakalanıp, cezaevine kondu. Arkadaşım “Muğla da 3.5 atan yerel yönetici var mı acaba?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 19 Ocak 2019 / 11:36

Gocuman; Yazınızı en az üç defa okudum. Her cümlesi güzel amma bu cümleler daha güzel. “‘SERLEVHA”‘ SEVGİ VE SAYGI.Elbette partiler amaç değil, araçtır… Bir yere varmanın, bir şey yapmanın aracıdır… Halka hizmetin aracıdır… Eğer siz “Dünya görüşünüze uygun” hizmet verebiliyorsanız, nerede verdiğinizin önemi olmaz!