CHP’de Marmaris Örneği

Bu haber 23 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.241 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Öncelikle bir düzeltmede bulunmak istiyorum.

Hafta sonunda kaleme aldığım “Çiğdem Demiralp, Rana Bozkurt” başlıklı yazıma Mehmet Korkmaz adlı okurumdan düzeltme geldi.

Kendisi benden büyük mü, küçük mü bilmiyorum Sayın Korkmaz, yazımın altına “CHP Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Sertkaya. Bilginize Özcan Özgür.

Teşekkür ederim. Bilmiyordum. Duymadım. Böylelikle bu köşenin takipçileri Muğla’da CHP’nin de bir kadın ilçe başkanı olduğunu öğrenmiş oldu.

Ama Muğla’da herkes bu köşeyi takip etmiyor…

Eğer Muğla’da bir CHP İl Yönetimi olsaydı, ben dahil bütün gazeteciler ve siyasetle ilgilenenler CHP’nin Seydikemer’de bir kadın ilçe başkanına sahip olduğunu bilirdi. Kaldı ki Muğla’da il teşkilatı olsa, yazıma Sayın Korkmaz’dan değil, İl Yönetimi’nden tepki gelirdi!

Ayrıca ben hafta sonunda kaleme aldığım yazımın ardında duruyorum. Çünkü Nalan Sertkaya seçilmiş değil, atanmış bir ilçe başkanı…

xx        xx        xx

Hafta sonunda kaleme aldığım yazımda, Muğla’da kadınların siyasette öne çıkmasına ne sağda ne solda dinozorların tahammülü olmadığını kaleme almaya çalışmıştım.

AK Parti’nin Bodrum’da Çiğdem Demiralp adında bir kadın ilçe başkanı var. Yıllar önce il merkezinde Av. Tülin Şahin vardı. Bu günlerde AK Parti’de kongreler başladı, başlıyor…

İçimde Çiğdem Demiralp’i yerler gibi bir his var.

Bu günlerde CHP’de de kongreler olacaktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan sonuç üzerine gelen tepkilerle CHP olağanüstü Kurultay yaptı. Sanıyorum böylece kongrelere gerek kalmadı.

Eğer ilçe ve il kongreleri yapılsa idi, varlığından benim yeni haberdar olduğum Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Sertkaya’nın ilçe başkanlığı muhtemelen sona ererdi.

xx        xx        xx

Geçenlerde CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in partisinin il merkezinde Eğitim Sen yöneticileri ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısına gittiğimde CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk kongrelerin 2015 Genel Seçiminden sonraya kaldığını söyledi.

Ben “Olağanüstü kurultay yapıldı diye mi?” demeye kalkışınca “Yok hayır, önümüzde genel seçim olduğu için” karşılığını verdi.

Anlayamadım. Genel seçime diri güçlerle gitmek doğru olmaz mı?

xx        xx        xx

AK Parti’nin Muğla’da kongreleri yapması şart gibi bir şey…

Öteki illerdeki durum nedir bilemeyiz. Muğla’da AK Parti’nin 13 ilçeden 10’unda ilçe başkanı ve yönetimler değişti. Kadın Kolları ve Gençlik Kolları da öyle… 50 kişilik il yönetiminin de yarıdan fazlası değişmiş durumda.

AK Parti’nin mevcut kadrolarla genel seçimi göğüslemesi kolay değil.

AK Parti’de de Başbakan Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan boşalan görevlere gelebilmesi için olağanüstü Büyük Kongre yapıldı, ama bu partinin il, ilçe kongreleri takvimini değiştirmedi…

xx        xx        xx

İşin garip yanı, CHP’de durum AK Parti’nin durumundan vahim.

AK Parti’de ilçe yönetimleri büyük ölçüde ‘istifa-atama’ yoluyla yenilenmiş durumda…

CHP’de ise halen ilçe yönetimlerinin tamamına yakını ve il yönetimi kongre ile işbaşına gelmiş yönetimler.

Ancak o yönetimlerin seçildikleri ilk günkü yönetimler olduğunu söylemek zor.

CHP İl Yönetimi’nin neredeyse yarısı istifa etmiş durumda. Bodrum İlçe Yönetimi yerel seçimler sürecinde istifalarla düştü. Aynı şekilde Datça’da düştü. Bodrum’da olağanüstü kongre ile yeni yönetim iş başına geldi. Datça’da kongre yapıldı mı bilmiyorum. Dalaman’da da yerel seçim sırasında ön seçim sandığından çıkan belediye başkanı adayını beğenmeyen ilçe başkanı ile 8 arkadaşı istifa etti. Menteşe’de Bahattin Gümüş’ün adaylığı nedeniyle ilçe başkanı değişti.

Belediye Meclis Üyesi aday adaylıklarında Menteşe başta her ilçe yönetiminde gedikler oluştu. Fethiye’de daha dün İlçe Başkanı Emrah Doğugerekçe gösterilmeden” görevden alındı.

xx        xx        xx

Görünen o ki AK Parti Muğla’da 2015 Genel Seçimine yenilenmiş, zinde ve birlik beraberlik içinde giderken, CHP küskünlerle, kırık dökük, yorgun şekilde gidecek…

Tabi yarın bu yazıya CHP İl Başkanı Mustafa ÖztürkTeşkilatlarımızın hiçbir yorgunluğu, kırgınlığı yok. Başarıyla, inançla genel seçime koşuyoruz.” diye açıklama yapabilir. Ardından şöyle ekleyebilir:

Partimizde kimsenin kongrelerden kaçtığı yok. Partimizin belirleyeceği tarihte kongreler yapılacaktır.

Doğru CHP Genel Merkezi tarafından alınmış bir kongre kararı yok. Ama “demokrasilerde” çare tükenmiyor!

İşte Marmaris… Marmaris İlçe Yönetimi geçen hafta “olağanüstü kongre” kararı aldı.

xx        xx        xx

Basında yer alan haberlere göre, CHP Marmaris İlçe Yönetimi, görevini parti içinde oluşturulan 5 kişilik komisyona bırakarak 18 Ekim’de olağanüstü kongreye gitme kararı almış.

Neden?.. CHP Marmaris İlçe Başkanı Candan Yürekli düzenlediği basın toplantısında aldıkları kararın gerekçesini şöyle açıklamış:

30 Mart Yerel Seçimleri dolayısıyla aday adaylığı başvurularından kaynaklanan istifalar yönetimi zayıflattı. Parti tüzüğü gereği istifa edenler yönetime geri dönemiyor. Seçimlerin ardından Cumhurbaşkanlığı seçimi gerekçesiyle kongre kararı alınamadı. İlçe Yönetim Kurulu olarak şimdi olağanüstü kongre kararı almış bulunuyoruz. Kongrenin çok daha adil ve demokratik bir ortamda yapılabilmesi için istifa ederek görevimizi 5 kişiden oluşan komisyona devrettik.

İşte bu ilçe başkanı alkışlanır. CHP’nin Muğla İl Başkanı isterse öteki ilçeler ve kendisi için de hiç değilse bir “tavsiye kararı” alabilir!

xx        xx        xx

Evet farkındayım. CHP Muğla’da bir değil, iki kadın ilçe başkanı varmış.

Ama anlaşılacağı gibi Candan Yürekli de Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Sertkaya gibi “seçilmiş ilçe başkanı” değil.

Umarım 18 Ekim’de Candan Yürekli’nin karşısına aday çıkmaz.

Çıkarsa da gerçekten yüreklice ve demokrat bir karar almış olan Candan Yürekli, inşallah Marmaris CHP’nin desteğini alarak güven tazelemiş, seçilmiş ilçe başkanı olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.