CHP’de Kongreler

Bu haber 02 Aralık 2015 - 0:01 'de eklendi ve 1.398 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP Muğla’da ilçe kongreleri nedeniyle oldukça hareketli bir Kasım ayı geçirdi. İlk kongre sanırım 1 Kasım Genel Seçimi öncesinde il merkezi Menteşe’de yapıldı. Menteşe’de Belediye Başkan adaylığı nedeniyle Bahattin Gümüş’ün ilçe başkanlığından istifa etmesi üzerine yerine gelen Erkan Aydın rakipsiz girdiği kongreden “güven tazeleyerek” çıktı.

Erkan Aydın neden rakipsizdi?

İşte bu sorunun yanıtı, CHP’de olağanüstü kongre isteyenlerin neden olağanüstü kongre istediklerinin yanıtı oluyor!

 

xx           xx           xx

CHP’de ilçe kongreleri, hemen hemen tamamlandı gibi…

Her ne kadar Kasım ayı CHP’liler, başta CHP’li milletvekilleri ve belediye başkanları ile birlikte potansiyel milletvekili, Büyükşehir Belediye ve belediye başkanı adayları için hareketli geçmiş olsa da İl merkezi Menteşe de olduğu gibi heyecansız geçti!

Dikkat etti iseniz hareketlenenlerin içinde Kurultay Delegesi ve İl Başkanı adaylarını saymadım. Çünkü yoklar…

Muhtemelen İl Başkanı Mürsel Alban (Milletvekili adaylığı nedeniyle istifa eden İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün yerine atanmıştı) da rakipsiz il kongresine gidip güven tazeleyecektir!

Kurultay Delegeleri de başta Osman Gürün olmak üzere belediye başkanlarından oluşacaktır… (!)

 

xx           xx           xx  

Eskiden CHP Kongreleri oldukça heyecanlı ve keyifli olurdu. Potansiyel olarak bir sonraki genel ve yerel seçim adayları ile kongre sürecinin il başkanı adayları, kurultay delegesi adayları, eski parlamenterler konuşmalar yaparlardı.

Sonra kazanan ekip kutlama yemeği verirken, kaybeden ekip te bir başka yerde yemekte olurlardı, ama geç saatlerde kaybedenler kazananların yemeğine tebrike gelirler ve oradan kol kola çıkarlardı…

Gerçekten keyifli olurdu. Bu bakımdan yeni kuşaklar oldukça şanssızlar…

Eski keyifler, heyecanlar olmasa da tatsız, tuzsuz; rakipsiz, muhalefetsiz kongrelerden keyif alanlar, mutlu olanlarda elbette vardır!

CHP’de artık “Nerede o eski Ramazanlar” veya “Eski bayramlar” gibi oldu…

 

xx           xx           xx

Geçmiş zaman CHP Kongrelerinde genel merkez yanlıları kongreyi riskli gördüklerinde divan başkanlığı için genel merkezden önemli isimler getirirlerdi. Bu daha çok il kongrelerinde olurdu.

İki ayrı listenin yarıştığı Marmaris İlçe Kongresi’ne CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap davet edilmiş. Kimin açısından bilmiyorum, ama demek ki sıkıntılı bir kongre imiş!

Kongre sonunda sonucu sorduğum bir dostum “Nihat Matkap’a rağmen kongreyi kazandık” demişti.

Marmaris Kongresi iki ayrı liste ile yapıldı. Mehmet Oktay’ın karşısında kongreyi kazanan Marmaris Belediye Meclisi Üyesi genç siyasetçi Acar Ünlü oldu.

 

xx           xx           xx

Yatağan, Ortaca, Dalaman ilçeleri Menteşe gibi “garanti” kongreler olmalı. Yatağan’da Kamil Genek rakipsiz güven tazeledi. Ortaca’da Mehmet Sertkaya ve Dalaman’da da Kamil Ayhan Öner rakipsiz kongre kazananlardan oldu.

Milas’ta da iki ayrı liste ile kongre yapılarken, Bodrum’da 3 ayrı liste ile kongreye gidildi. Burada Recai Seymen iki adaya karşı güven tazeledi… Milas’ta da İlçe Başkanı Suat Özcan, Raşit Cengiz’e karşı güven tazeledi.

Demek ki bu ilçelerde belediye başkanları delege seçimlerine ya bulaşmamışlar ya da etkili olamamışlar!

 

xx           xx           xx

Köyceğiz Kongresi de iki ayrı liste ile gerçekleşti. Burada belediye başkanı da yoktu. Yoksa CHP’de artık daha sağlıklı kongreler yapılabilmesi için CHP’nin belediyeleri kaybetmesi mi gerekiyor!

Köyceğiz’de mevcut İlçe Başkanı Nazmi Ünoğlu’nun karşısına Hüseyin Erol çıktı. Kazanan geleceğin Köyceğiz Belediye Başkanı olarak görülen Nazmi Ünoğlu kazanan oldu.

Kongrede CHP Milletvekillerinden Prof. Dr. Nurettin Demir CHP’nin %25 oyu olduğunu belirterek, “İç çekişmelerle zaman harcamamak gerekiyor, enerjinin parti dışı güçlere karşı CHP’nin büyütülmesi noktasında kullanılması lazımdır” demiş.

Kongreyi izleyenlerden “Tamam, işe yarayacaksa kongrelerde yapmayalım.” diyenler olmuş!

 

xx           xx           xx

Milletvekili Demir’in ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de şunları söylemiş;

Birbirimizi sevelim, insan sevmenin sermayesi yoktur. Bu gün burada iki güzel arkadaşımız yarışıyorlar, bundan hepimizin memnun olması gerekiyor. Demokrasi içinde medenice yarışmak ancak CHP’nin yapabileceği bir seçimdir.

Biraz Nurettin hocaya yanıt gibi olmuş, ama güzel olmuş.

Ah birde samimi olunsa… İnsanların “sevgi” kadar “samimiyete” de ihtiyaçları var…

Demokrasi içinde medenice yarışmak ancak CHP’nin yapabileceği bir seçimdir.” sözü kulağa hoş geliyor, ama kongreyi izleyenlerden biride şöyle demiş;

Biz Köyceğiz delege seçimlerinde medenice yarıştık. Keşke Menteşe’de de delegeler medeni bir yarışla belirlenebilseydi.

 

xx           xx           xx

Önümüzde sanıyorum Fethiye, Seydikemer ve Datça kongreleri kaldı.

Fethiye ve Seydikemer’de CHP’li belediye başkanı yok, ama Büyükşehir Belediyesi’ne başta MUSKİ olmak üzere en çok işçinin bu bölgeden alındığı söyleniyor…

Datça’da CHP’li bir belediye başkanı var, ama delege seçimlerine müdahale etmiş olabileceğini sanmıyorum. CHP de hala öyle başkanlarda var.

CHP’de bu üç kongrede yapılınca sıra İl Kongresi’ne gelecek.

Peki, kimler il başkanı adayları? Bilen yok…

Görünen o ki, il merkezi Menteşe’de olduğu gibi ilde de rakipsiz bir güvenoyu tazelemesi yaşanacaktır. İl Başkanı Mürsel Alban yola devam edecektir.

Görünen köy kılavuz istemez. İlçe kongrelerinde görünen bir il başkanı adayı da yoktu. Tabi kalan üç kongreden sonra ne olur bilinmez.

 

xx           xx           xx

Yine de 7 Haziran Genel Seçimlerinden önce, delege seçimleri ile birlikte il başkanlığına adı geçmeye başlayanlar olmuştu. O zaman öne çıkan üç isim vardı; Mürsel Alban, Av. Burak Erbay ve Süleyman GirginGirgin için “Osman Gürün’ün adayı” denilmişti. Ben de o zaman bu köşe de şöyle yazmıştım;

Osman Gürün’ün adayı Mürsel Alban olacaktır. 7 Haziran’da milletvekili seçilemezse Av. Burak Erbay il başkanı olacaktır” demiştim. Bugün demiyorum…

CHP’nin 6. Sıra Milletvekili Adayı Süleyman Girgin İl Başkanlığına değil, Parti Meclisi Üyeliğine oynayabilir. TBMM de yapma fırsatı bulamadığı “işçi sınıfı mücadelesiniParti Meclisi Üyeliği ile yürütmek isteyebilir.

Av. Burak Erbay’ında 4. Sıra Milletvekili Adayı olduğu unutulmasın.

Kala kala Mürsel Alban kalır. Nasıl olsa alıştı, pişti de… İki Genel Seçimle rüştünü ispat etti…

 

xx           xx           xx

Tabi 7 Haziran’dan önce anılmayıp ta şimdi anılan isimlerde yok değil…

O isimlerin başında son İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar olmak üzere eski il başkanlarından Süleyman Uslu ve Murat Tevfik Ülkü ile eski il genel meclisi üyelerinden İbrahim Şimşek isimleri de dillendiriliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
metin kalay 02 Aralık 2015 / 09:17

Özcan Bey, hastaneden çıkmanız eski sağlığınıza bir an evvel kazanmanız tek dileğimizdir. Kendiniz hastanede derman beklerken oradan bile bu Muğla Halkının derdine derman olmaya çalışıyorsunuz ya işte bu sizi hem sevimli hem aranan özlenen kişi yapıyor. İnşallah kısa sürede masanızın başında olursunuz.
Muğla’da herkes değişir, hatta değişimin kendisi de değişir. Ama CHP değişmez. CHP nin eski kongreleri sürecinde Osman beyin eskiden etki alanı Menteşe sınırları (Eski Muğla) dahilindeydi. Şimdi Büyükşehir il sınırlarına ulaştı. Tüm kongrelerin seyrini belediye başkanları belirliyor. Onlar ne derse o olur. Herkes kaybedeceği kongrede niye aday olsun. Yatağan belediye başkanı CHP nin esas ilçe başkanı odur. Bodrum’da üç liste çıktı da ne oldu? Başkan ne dediyse o oldu. Birde çıkıyorlar ” Birbirimizi sevelim” diyorlar. Kim inanır size. CHP bu gidişle %25 üzerine çıkmaz altına iner. Muğla’daki insanlarda bıkmış artık. Oy ver ver sonuç yok. Muğla’da teşkilatlar kendine pay çıkarmasın. Muğla’da CHP nin teşkilatlarının kapısından geçmemiş adresini bile bilmedikleri on binler oy veriyor. İyi ki, yöneticileri tanımıyorlar tanısalar oy vermezler. Muğla’da Mürsel Alban başkan dışında kimse İl Başkanı olamaz. Aday olmaya cesaret bile edemezler. Nerede o eski SHP (CHP) kongreleri. Mazide kaldı. Artık nostalji ile yetineceğiz. İki kadeh daha fazla içeceğiz. Afiyet olsun. Kimse Muğla’lının aklıyla oynamasın bedelini öder. Bu halk bir gün artık yeter diyecektir. Mevcut yöneticiler “benden sonrası tufan” diyorlar gibi geliyor.

resat oztepe 02 Aralık 2015 / 20:18

Gocuman; Ula İlçemizde chp Kongresi olmayacak mı? yoksa yapıldı da ben mi kaçırdım. yazınızı da ,ki ksre okudum,satır arasında var mı diye. demekki dedim Gocuman da bizim Ula’yı Menteşeye bağlamış bile. Haydi hayırlısı. sevgi ve saygı.