CHP´DE KONGRELER TAMAM

Bu haber 26 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 796 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlığı okuyan CHP’liler “Hadi oradan, nereden tamam” diyeceklerdir.
Haklılar. Daha önümüzde Dalaman ve Köyceğiz kongreleri var.
Ama…
Geçen hafta sonunda Kavaklıdere ve Datça kongreleri yapıldı. Cuma günü Kavaklıdere’de İlçe Başkanı Mehmet Gülhan tek liste ile yapılan seçimde güven tazeledi. Cumartesi günü de Datça İlçe Başkanı değişti. “Başkan Gürün&Başkan Erbay” cephesinde bir kale daha düştü!
Datça kongresinde beklendiği gibi seçimi İlçe Başkanı Gökhan Sağır’a karşı İl Disiplin Kurulu Üyesi Timur Kabaklarlı aldı.
 
xx      xx      xx
O güne kadar hiçbir ilçe kongresine katılmayan Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu ilk kez Datça kongresinde görüldü.
Neden?
Bir bilene sordum. “Emrah Datça’ya boşuna gelmedi. Timur Kabaklarlı’yı desteklemeye geldi.” diye karşılık verdi.
Eğer bu doğru ise Datça’ya gidip, Fethiye’ye Haziran’da yapılacak il kongresinin “belirleyicisi” olarak döndü!
 
xx      xx      xx
Şimdi önümüzde elbette Köyceğiz ve Dalaman kongreleri var.
Dalaman’da 28 Nisan’da yapılacak kongrede İlçe Başkanı Erol Ertunç’un tek liste ile yapılacak seçimden güven tazeleyerek çıkması beklenen sonuç.
Köyceğiz düşündürücü… Bana göre Haziran’da yapılacak il kongresinin sonucu Datça’da belli oldu. Datça belli olmadı diyenler varsa, emin olun Köyceğiz’de kesin belli olacaktır!
Köyceğiz’de İlçe Başkanı Mehmet Ali Ercan’ın dışında Sedat Ünoğlu da aday…
Siyasi kulislere bakılırsa, İlçe Başkanı Mehmet Ali Ercan ekonomik nedenlerle aday değil. Bu görünen gerekçe… Görünmeyen gerekçe ise Sedat Ünoğlu’nun seçimi kesinlikle alacak olması!
Ve görünen o ki Sedat Ünoğlu ile sadece bir dönem kapanmıyor, Datça’nın ardından “statükonun” Köyceğiz kalesi de yıkılıyor…
 
xx      xx      xx
Peki, kimdir bu Sedat Ünoğlu? Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Şu kadarını söyleyeyim… Sedat Ünoğlu Köyceğiz eski belediye başkanlarından Selahattin Aydemir’in torunu ve eski ilçe başkanlarından Ruhi Ünoğlu’nun da oğlu…
Aklınızda bulunsun. Ünoğlu 29 Nisan’da Köyceğiz’in yeni ilçe başkanı olmakla kalmayıp, önümüzdeki yerel seçimde de Köyceğiz’in yeni belediye başkanı olabilir.
Yazımın başlığını neden “CHP’de kongreler tamam” diye attım umarım şimdi anlaşılmıştır…
 
xx      xx      xx
Peki, gelinen noktada CHP’nin yeni il başkanı kim olur?
İttifaklar önemli. Kongre Haziran’da… O güne kadar her şey olabilir. Çünkü CHP kongreleri ile ilgili 20, 21 Nisan tarihli yazılarım ardından CHP’de (adı bende) bir parti büyüğü arayıp şöyle dedi:
“Milletvekili Prof. Dr. Nuretin Demir ile ilgili yorumuna katılamıyorum. Kendisi Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı yapılabilir. Yakışır da… Ama O kimsenin adamı olmaz. Muğla Milletvekili seçilmesinde kimseye diyet borcu da yok. Adam Ankara’dan Muğla’ya geliyor, il yönetimini yerinde bulamayınca ilçe yönetimine gidiyor. Nereye gitsin?”
Katılırız, katılmayız… Bu da bir görüş. İl yönetimi ile ilgili haksız da değil. Haksız olsa, Başbakan Erdoğan’ın hakkında açtığı davayı kazanan İl Genel Meclisi’nin Marmarisli Üyesi Dursun Kaplan geçen hafta basın toplantısını Merkez İlçe de değil, İl Başkanlığı’nda yapardı…
 
xx      xx      xx
Evet, ittifaklar önemli. Bir o kadar adaylar da önemli. “Başkan Gürün&Başkan Erbay” cephesinde il başkanlığı için hala Erol Kutlay, Burak Erbay isimleri geçiyor. Burak Erbay şu ana kadar “adayım” demedi. Erol Kutlay “Aday değilim, ama ilçe başkanları ol derlerse görevden kaçmam.” diyor.
İlçe başkanlarının gelinen noktada ittifakla “Aday ol” demeleri mümkün değil.
“Başkan Gürün&Başkan Erbay” cephesinin karşısındaki cephede ise üç isim var. Bu isimlerden Süleyman Uslu’nun ihtimali çok düşük. Çünkü bu isim Fethiye ve Bodrum’da görünmüyor. Bu cephede öne çıkan isim Mustafa Öztürk… Bu ismin aday gösterilmesi halinde “Başkan Gürün&Başkan Erbay” cephesinin aday çıkartmayabileceği söyleniyor. Bu söylem de kafaları karıştırıyor ve kulislerde “Mustafa Öztürk kendini doğru ifade etmezse, (B) planı uygulanır.” deniliyor.
(B) planı olsa olsa Mehmet Kocagöz’ün adaylığı olur…
 
xx      xx      xx
Tabi (B) planı olanların (C) planı da vardır. Ancak hangi plan uygulamaya konulursa konulsun, o planın öncelikle Fethiye İlçe Başkanı Emrah Doğu’nun vizesini, Bodrum’dan Hüseyin Anıl ve Yatağan’dan Haşmet Işık’ın desteğini alması gerekir.
Olay şudur… Mustafa Öztürk’ün kurultay delegesi ve il yönetim kurulu üyeleri bu ekip tarafından belirlenirse, listelerde “Başkan Gürün&Başkan Erbay” ekibinden bir isme yer verilmezse mesele kalmaz.
Yoksa yıllar sonra Mehmet Kocagöz yeniden il başkanı olur. Ama 20, 21 Nisan tarihli yazılarımda da vurguladığım gibi CHP başka partilere benzemez. Burada her an her şey olur. Kesin olan bir şey varsa o da kongrelerin Datça ile tamamlandığı, il kongresi sonucunun çoktan belli olduğu…
NoSpacing>Her ne olursa olsun, umarım Muğla için hayırlısı olur.
NoSpacing> 
NoSpacing>(26.04.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.