CHP’de Kongre Takvimi

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.441 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP Menteşe İlçe Başkanlığından 28 Temmuz’da CHP üyelerinin cep telefonlarına gelen mesajda “Sayın üyemiz delege seçimlerinde oy kullanacak üyelerin listesi ilçe binamızda askıya çıkarılmıştır. 03 ağustos 2015 saat 18.00 de askıdan indirilecektir.” deniliyordu.

Yani bu gün son… CHP Muğla’da bu mesajla bir bakıma İl Kongresi’nin startını vermiş bulunuyor.

CHP üyelerinin parti içi seçimlerde ‘seçme ve seçilme’ hakkını kaybetmemeleri için bugün saat 18.00’e kadar kontrol askıdaki listeyi kontrol etmeleri gerekiyor. Aktif siyaset yapan bir CHP’li bu konuda şöyle diyor:

Cep telefonuna mesaj gelenler, doğal olarak üyeliklerinin sürdüğünü düşünebilirler. Yine de sonra hüsrana uğramamak için gidip üyeliği kontrol etmekte yarar var.

xx        xx        xx

CHP’de kongrelerin geçen yıl yapılması ve kurultayında yıl içinde Temmuz ayında yapılmış olması gerekiyordu, ama Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bir yıl ertelenmişti. O bir yıl geçen ay tamamlanmış bulunuyor. Bilindiği gibi CHP MYK’da 35. Olağan Kurultayın 20 Haziran-20 Aralık tarihleri arasında yapılması da kararlaştırılmıştı…

Haziran’ı geçtik, Ağustos’tayız. Takvim 28 Temmuz’da işlemeye başladı.

CHP Üye Listeleri bu gün itibariyle bir hafta süreyle askıda kalmış oldu. İtirazlar önce ilçe başkanlıklarına sonra il başkanlığına yapılacak. İtirazların sonuçlanmasıyla 15 Ağustos’ta delege seçimi için her mahallede sandık kurulacak.

Genel Merkez’in gönderdiği listelerde adı çıkmayan üye, hiçbir şekilde listeye ilave edilemeyecek. Aksi uygulamalar geçersiz sayılacak ve disiplin işlemi uygulanacak.

İlginç…

xx        xx        xx

İnsan ister istemez kuşku duyuyor.

Bu gün askıdan indirilecek listeler, itirazlarla birlikte CHP Genel Merkezi’ne gönderilecek.

Üyelerin listelere itirazı olabileceği gibi ilçe yönetimlerinin listeye itirazı olabilir mi? Biliyorum yanıtı olmayan bir soru… Soruyu açalım. İlçe Yönetimleri askıya çıkardıkları listeyi üzerinde oynayarak Genel Merkeze gönderebilir mi?

Bilmiyoruz… (!)

Bildiğimiz ilçe başkanlıkları ve il başkanlığı itirazlar üzerine listede ekleme veya çıkarma yapamayacak. Bu tamamen CHP Genel Merkezi’nin yetkisinde.

xx        xx        xx

CHP İl Başkanlığı, delege seçimi takvimini en geç 10 Ağustos’a kadar Genel Merkez’e bildirilecek. Delege seçiminde görevlendirilecek ilçe yöneticilerinin görev yapacağı sandık ve isim ile ilgili bilgiler de aynı tarihe kadar hazırlanacak.

Mahalle mahalle yapılacak delege seçimlerinde “kongre” ve “ön seçim” delegeleri belirlenecek. Kongre delegeleri ilçe kongrelerinde oy kullanacaklar. İlçe kongreleri yapılırken, İl Delegeleri de seçilecek. O il delegeleri de yeni İl Yönetimi’ni seçerken, kurultay delegelerini de seçecek…

CHP’de kongre takvimi, olası erken seçim nedeniyle ertelenmezse 8 Eylül- 25 Ekim’de ilçe kongreleri yapılacak, 11- 29 Kasım tarihine kadar il kongreleri tamamlanacak.

xx        xx        xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş belediye başkanı adaylığı nedeniyle İlçe Başkanlığı’ndan istifa edince yerine yönetim içinden Erkan Aydın İlçe Başkanı seçilmişti.

Ardından Milletvekilliği seçiminde de İl Başkanı Mustafa Öztürk milletvekili adayı olduğu için istifa etmiş ve yönetim içinden Av. Suat Özbek İl Başkanlığı’na getirilmişti.

Ancak o il yönetimi rahat bırakılmadı. Gerek teamüller ve gerekse tüzük ihlali pahasına eksikleri de olsa seçilmiş yönetim tasfiye edildi ve genel seçime Mürsel Alban il başkanlığında atama il yönetimi ile gidildi.

Geldik bu güne…

Menteşe’de, yani Muğla Merkez İlçe’de İlçe Başkanı kim olacak? İlçe Başkanı Erkan Aydın seçilmiş ilçe başkanı ve atama İl Başkanı Mürsel Alban da seçilmiş il başkanı olmak isteyecekler mi?

İsterlerse en demokratik haklarıdır.

xx        xx        xx

Başka kimler var?

Böyle bir soru sorulunca ilk aklıma gelen CHP 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Gürol Ergin oluyor. Malum kendisi Yatağan Belediyesi’nin bir iftar yemeğinde il başkanı adaylığını açıklamıştı. O yemekte Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ta orada bulunan İl Başkanı Alban’ı göstererek, “Bizim adayımız il başkanı Mürsel Alban.” demişti. Yine orada bulunanlardan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de Alban ve Ergin’i kastederek, “Her ikisi de Erzurumlu. Kendi aralarında halletsinler.” demişti.

Muğla 23. Dönem Milletvekili Ergin hala kendisi ile ilgili yapılan haberi tekzip etmedi, adaylığı devam ediyor demek ki…” diyebiliriz. Ancak yukarıdaki tamamen bir geyik muhabbeti… Elbette ateş olmayan yerden duman da çıkmaz!

xx        xx        xx

Eğer bir erken seçim kararı çıkmazda kongreler yapılırsa, başta il kongresi olmak üzere ilçe kongrelerinin önemli bölümü Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün desteklediği adaylarla Başkan Gürün’e muhalif olanların desteklediği adaylar arasında geçecektir.

Kim bunlar?

13 ilçede kimlerin aday olacağını kestirmek mümkün değil. Ancak mevcut ilçe başkanlarının önemli bölümünün görevlerine devam edebilecekleri ve CHP’li belediyelerin bulunduğu ilçelerde belediye başkanının desteğini almayan ilçe başkanının görevinde kalması veya belediye başkanının desteklemediği bir ismin şansının olacağını söylemek zor…

İl Başkanlığı için isim saymak kolay. Zaten bir süredir bir yerlerde anılıyorlar.

İlk anılan Prof. Dr. Gürol Ergin olduğuna göre, O’nun adının yanına sıralayalım: Süleyman Girgin, Süleyman Uslu, M. Tevfik Ülkü, Hüseyin Anıl, Dr. Ali Arslan, Av. Burak Erbay ve Mürsel Alban

Elbette bu isimlerin çoğu olmayacak isim, ama sayılıyorlar işte…

Bu isimlerden Burak Erbay da erken seçim olursa aday olmaz. Erbay’ın aday olması için usun soluklu bir koalisyonun kurulması lazım…

xx        xx        xx

İl Kongresi’nde hangi ismin il başkanı olabileceğini söylemek için erken. Ancak önümüzdeki İl Kongresi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e muhalif olanların çıkaracağı, destekleyeceği ismin kongreyi kazanması büyük bir ihtimal…

Bu başarıyı elde edecek olan “ekibin” il merkezinde çok güçlü olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak o ekip il kongresi öncesi “prestij” olarak il merkezindeki ilçe kongresini asılacaktır…

Merkez İlçe (Menteşe) Kongresi için son yerel seçimin belediye başkanı aday adaylarından Mustafa Şahin’in adı geçmekte. Şahin’in bu defa aday olmayıp, ekibinden Kazım Eren’in aday olabileceği de konuşuluyor.

Hangisi olursa olsun zor!

Peki, İlçe Başkanı Erkan Aydın için kolay mı?

Başkan Gürün ve Başkan Gümüş’ün adayı olmazsa neden kolay olmasın, ama sanki yeni bir isim aday yapılabilir gibi…

xx        xx        xx

CHP’de bir bilen ise şöyle diyor:

Merkez İlçe Kongresi için bir aday öncülüğünde delege seçimine gitmek doğru değil. Çıkacak ismin sevini olur sevmeyeni olur. Doğrusu delege bakirkoynet.com seçimine bir ‘ekip’ olarak gidilmesidir. Ekip delegenin çoğunluğunu alır ve ekibin içinden ilçe yönetimi çıkarılır.

Bilemiyorum… Bildiğim, Muğla’da CHP’yi yine hareketli günler bekliyor.

CHP böylelikle olası erken seçime de hazırlanacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
CEMAL TUĞRUL 06 Ağustos 2015 / 13:51

Sevgili Özcan Bey yahu ağzımı açmak istemiyorum ama Muğlalı olmayan adamların Muğla’nın mahallelerini bile bilmeyen insanların il yöneticiliklerine soyunmalarını gerçekten çok yadırgıyorum.
,