CHP’DE KIRAN KIRANA SEÇİM

Bu haber 31 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 10 Haziran’da İl kongresi yapılacak. Görünen o ki, son yılların en çekişmeli ve kıran kırana bir seçim bekliyor CHP’lileri. CHP il kongresi öncesi iki isim adaylığını açıkladı. Yatağan’dan Mustafa Öztürk, Ortaca’dan PM üyesi ve önceki dönem Milletvekili Dr. Ali Arslan. Anlaşılan merkezde CHP il başkanlığı yapabilecek vasıfta birileri ya yok, ya da siyasi entrikalara kurban gitmekten korkuyor.
CHP İl Başkanlığına adaylığını açıklayan ilk isim Yatağan’dan Mustafa Öztürk oldu. Mustafa Öztürk CHP’ye yıllarını vermiş il başkanlığı yapmış, milletvekilliği adaylığı yapmış bir isim. Dr. Ali Arslan da partinin tabanından gelen, milletvekilliğinin yanı sıra, halen CHP Parti Meclisi (PM) üyeliği yapan bir isim. İki bardaktan birisi kırılacak. Dr. Ali Arslan’ın İl Başkan adayı olması için başta CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın büyük uğraşları sonrası aday olduğunu sanıyorum. Mustafa Öztürk’ün destekleyen İlçeler arasında Marmaris, Yatağan, Bodrum, Datça, Fethiye ve Kavaklıdere İlçelerinin adları geçerken, Dr. Ali Arslan’ı destekleyecek İlçeler arasından Milas, Merkez İlçe, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Ula İlçelerinin adları geçiyor. Milletvekili Tolga Çandar ile yaptığımız görüşmede Dr. Ali Arslan’ın CHP İl Başkanı adayı olması için ikna eden isimlerin başında geldiğini öğrendim. Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de Ali Arslan’ın CHP’ye İl Başkanı olması için gayret gösteren isimlerden.
Yatağan CHP İlçe Başkanı Kamil Genek ve Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık kararlarını zaten önceden vermişler ve Öztürk’ü destekleme kararı almışlar. Diğer taraftan Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu ve Marmaris CHP İlçe teşkilatından bazı isimlerin de tercihlerini Mustafa Öztürk’ten yana kullanacakları bilgisini aldım. Marmaris’te partinin önde gelen isimlerden Dr. Fettah Gürpınar, Marmaris’in eğiliminin Öztürk’ten yana olduğunu açıkladı.
CHP’nin il kongresinde divan başkanlığı seçimi çok önemli. Her iki başkan adayı da kendisine yakın olan isme divan başkanlığına getirmek isteyecektir. CHP’de bugüne kadar çok sayıda İl Başkanlığı seçimleri oldu geçti. Zaman zaman bazı seçimlerde hareketlilik görüldü. Zaman zamanda seçimlerin sessiz olduğu da izlendi. Ama 10 Haziran’da yapılacak CHP İl başkanlığı seçimi bir nevi Sakar’ın altı, Sakar’ın üstü çekişmesine de sahne olacak gibi. Tabi burada yönetim listeleri de çok önemli. CHP’deki bu seçim olmak ya da olmamak anlamına gelmemeli. Sonuçta iki adaydan birisi kazanacak, diğeri kaybedecek. Fakat ortada bir gerçek var. CHP’de bu seçimin galibi olan liste, 2014 yerel seçimlerinde kendi adayının önünün açmış olacak. Ya da siyasi hayatını bitirmiş olacak.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.