CHP’de Kimler Favori?

Bu haber 10 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.752 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de temayül yoklaması için geri sayım başladı. Genişletilmiş delegeler 11 gün sonra sandık başına gidecek, kimlerin milletvekili olabileceği konusunda “eğilimlerini” gösterecekler.

Bu da bir şey… CHP teşkilatına “Gönlünüzden geçen biri var mı?” diye de sormayabilirlerdi! Sordular… 21 Mart cumartesi günü 28 aday adayı yarışa girecek. Ayrıca 5 kişi de kontenjandan (ikinci sıra) aday gösterilmek için CHP Genel Merkezi’ne başvurmuş bulunuyor; Parti Meclisi Üyesi Rana Bozkurt, PM eski Üyesi, Datça Belediye Başkanı Adayı Nazmiye Halvaşi, Yatağan’dan Prof. Dr. Akın Kapubağlı, Fethiye’den Kadir Özdemir ve Konya’dan Ömer Süha Aldan

xx        xx        xx

Kadınların başvurmaları gayet normal de erkekleri anlamıyorum!

Kontenjan için ikinci sıraya Rana Bozkurt veya Nazmiye Halvaşi getirilirse bunu anlamak mümkün; pozitif ayrımcılık… Peki, Ömer Süha Aldan veya bir başka erkek gelirse bu nasıl bir ayrımcılık olacak?

Ben bu yazımı kaleme alırken Halvaşi ile telefonda görüştük. “Neden?” diye sorduğumda “Muğla’da kadın siyaseti adına eksiklik gördüm” diyordu. “Tokat” gibi sözdü… Bu yazımda “O eksikliği gidermek için ne yaptınız?” diye kendisini eleştirecektim, ama ayrıca gönderdiği özgeçmişini okuyunca vazgeçtim. “Halvaşi ikiye Yakışır” dedim.

Kadın siyaseti adına eksiklik” konusuna yarın döneriz…

xx        xx        xx

CHP’nin kanaat önderlerinden biri ile kontenjan üzerine konuştuk. Rana Bozkurt için “Daha yolun başında gelebileceği en güzel yere geldi. Milletvekilliği erken. Hele bir kendisini Parti Meclisi’nde göstersin.” derken, Nazmiye Halvaşi için “Datça’dan belediye başkanı adayı oldu, ama ilde çok tanınmıyor. Pantolon uymadı, gömlek alalım der gibi her noktaya aday olmak hoş değil.”  diyerek şöyle devam etti:

Prof. Dr. Akın Kapubağlı’nın bayram tebriklerini aldık ta yüzünü gören yok. Kadir Özdemir ile ilgili tek bilinen Maliye Bakanlığı’ndan emekli ve 2011’de de aday olduğu. Olmuyorsa olmuyordur. Yıllardır partiye emek verenler var, gençler var değil mi?  Ömer Süha Aldan’ı hiç sormayın. Çok şartsa Konya’dan aday göstersinler. İnsan biraz sıkılır değil mi?

CHP’de kimle konuşsanız, aşağı yukarı bunları duymak mümkün…

xx        xx        xx

Resmen açıklanmamış olsa da 21 Mart’ta sandığa girecek isimler şunlar:

Bodrum; Hüseyin Anıl, Tufan Erkan Yakar, Okan Özsu, Dr. Kerim Cangır. Milas; Zühra Dönmez, Sıddıka Samuray Çelik Ünal, Av. Akın Üstündağ, Av. Levent Anıl, Fahrettin Üstün, Kazım Turan, Mustafa Zeybekoğlu, Tolga Çandar. Yatağan; Ali Akalp, Ali Irgat, Süleyman Girgin, M. Togay Kömür, Mustafa Öztürk. Menteşe; Hasan Balı, Av. Burak Erbay. Marmaris; Suat Esin, Av. Yamaç Kaya, Müjgan Gürkan. Datça; Cahit Yaka. Ortaca; Ömür Yolcu. Fethiye; Emrah Doğu, Av. Aydın Tilkici, Necati Ocak, Prof. Dr. Nurettin Demir.

xx        xx        xx

Ben bu isimlerin içinde Zühra Dönmez ve Sıddıka Samuray Çelik Ünal ile Müjgan Gürkan’ı AK Parti’nin 10 kadın aday adayı çıkardığı Muğla’da partilerini kadın adaysız bırakmadıkları için kutluyorum. Yolları açık olsun…

18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel milletvekili adayı olmayacağını, gençlerin önünün açılması gerektiğini 30 Mart yerel seçimlerinde açıklamıştı. 22. Dönem Muğla Milletvekili Cumhur Yaka’da aday olmayacağını söylemişti, kardeşi Cahit Yaka aday oldu. Herkes 22. ve 23. Dönem Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz, Fahrettin Üstün ve Dr. Ali Arslan’ın aday olacaklarını bekliyordu. Fahrettin Üstün oldu. Topuz ve Arslan herkesi şaşırttı.

Topuz’un kendisini 2019 yerel seçimlerine sakladığı söyleniyor. Kendisini yerel seçimlere saklayanlardan biri olarak Av. Ayla Kara da gösteriliyor.

xx        xx        xx

Mevcut milletvekillerinin biri kontenjan üçü de aday. Aldan’a garanti gözüyle bakılıyor. Hatta ikinci sıranın O’nun için kapatıldığı söyleniyor. Bu durum Muğla’yı sıkıntılı hale getiriyor…

CHP Muğla’da çok ciddi kadın aday kısırlığı yaşanırken, önemli sayıda genç aday adayı bulunması partinin geleceği için umut verici olabilir, ama gençlerin de kendilerini sorgulamalarında sanki yarar var… Genç olmak, gençlik kolu başkanlığı yapmış olmak milletvekili olabilmek için yeterli bir özellik midir?

Bodrum’dan Tufan Erkan YakarEn genç benim. Gençlerin sesi olmak için adayım.” demiş!

xx        xx        xx

Av. Burak Erbay da genç… O, sosyalist kimliğini öne çıkarıp öteki adaylara tepeden bakan ve son yıllarda Muğla’da yaşanan eylemlerde “eylemcilerle” aynı fotoğraf karesine girmeyi marifet sayanlardan olmadı… O’nu başta Yuvarlakçay’da olmak üzere çevre hareketlerinde hem hukuk, hem eylem adamı olarak gördük. Gençlik Kollarından sonra İl Genel Meclisi Üyeliğinde (ki burası milletvekilliğinin okuludur) bulunduğu gibi en son ADD Başkanlığı yaptı. Gezi eylemlerinde başka avukat kalmamış gibi Av. Sevinç Göçügenci ile geceleri gözaltına alınan gençlerin yanındaydı…

Eğer “genç” olmak bir özellik ise milletvekilliği Burak Erbay’ın hakkı olmalı.

xx        xx        xx

CHP’de emek önemlidir. Emek en yüce değerdir… Hal böyle olunca Yatağan’dan Maden İş Sendikası eski başkanlarından Ali Akalp ile Süleyman Girginemekçiliklerini” yarıştırabilirler… “Genç” olmak tek başına özellik olamayacağına göre, “emekçi” olmak tek başına özellik olabilir mi?

Milletvekili adaylığını neredeyse ilk başlatan Bodrum’dan Hüseyin Anıl oldu. Neredeyse iki yıldır yollarda… Kâh Yatağan Termik Santrali önünde, kâh İztuzu Kumsalı’nda, kah Bafa’da… Marmaris’ten Av. Yamaç Kaya’da Anıl ile yarış halinde…

Milletvekili olabilmek için “Nerede çalgı, orada galgı” dercesine her an her yerde olmak, en çok eli sıkmak yeterli midir?

xx        xx        xx

Emek dendi mi; hiç kimse Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in emeğini de inkar edemez. 4 yıl Muğla ile birlikte (vekili olmadığı halde) Urfa’nın sorunlarını takip edip, meclise taşıdı… Her iki ilde adım atmadık yer, sıkmadık el bırakmadı.

Görünen o ki, CHP’nin Muğla’da yapacağı önseçimin önde gelen favorisi Milletvekili Demir…

CHP’de Milletvekili Demir’in yanında “seçilebilme umudunu Ankara’da değil Muğla’da görenler”; Emrah Doğu, Kazım Turan ve Av. Burak Erbay’ı favori gösterilebilir. Kazım Turan, Emrah Doğu ile birlikte 30 Mart’ta Gökbel’in açtığı “önseçim bayrağının” altında yer almışlardı. Burak Erbay’da Ankara’dan “ön seçim” kararı çıkmamış olsaydı, bütün aday adaylarına “Birlikte Ankara’ya gidip ön seçim talep edelim” diyecekti. Bunu biliyorum…

Bu isimlere eski Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez’i de ekleyebiliriniz. Yerel seçimlerde O da “ön seçim bayrağı” altındaydı…

xx        xx        xx

Dünkü yazımda Nejat Altınsoy arkadaşımın bir yazısından aday adayları ile ilgili şu alıntıyı yapmıştım: “İlla bir şeyi sorgulamanız gerekiyorsa siz; örgüt iradesi CHP’nin ne işine yarıyor? Onu sorgulayın. Her şey bir ..ötlük yer için değilse (!) ne için?

Uzun yıllar sonra “örgüt iradesini” sorgulayan ve önemini ortaya koyan isim 30 Mart yerel seçimleri sürecinde Musa Gökbel olmuştu. Sınırsızlık Meydanı’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylığını açıklarken, Emrah Doğu için şöyle demişti:

Yaklaşık 20 yıldır parti içi yetkilerin merkez yoklaması ile dağıtıldığı, siyasetin neredeyse gasp edildiği, emeğin hor görüldüğü, bilginin hor görüldüğü ve bedel ödetildiği bir süreç yaşandı. Bu süreç mağdurlar yarattı. Bu sürecin en önemli mağduru Emrah Doğudur. Bu genç kardeşimiz iki defa önseçimden seçilebilir yerde çıktığı halde, kontenjan uygulaması sonucu milletvekili seçilemedi. O her seferinde yarasına tuz bastı ve şimdi burada. Buna artık dur demek zorundayız.

Eğer emekse Emrah Doğu’nun iki kere çalınmış, tecavüze uğramış emeği var…

Gökbel’in dediği gibi “Örgütlülük sizin istediğiniz zaman üstüne bineceğiniz, istediğiniz zaman mayın tarlasına deh diye kovalayacağınız, mayıncı eşeği veya katırı” olmamalı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.