CHP’de Hür İrade

Bu haber 25 Ocak 2016 - 23:12 'de eklendi ve 1.202 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçenlerde bir okurum “Adnan Keskin 30 Mart Yerel Seçimleri için önseçim kavgası verseydi 17 Ocak’ta Parti Meclisi’ne seçilir miydi?” diye sordu.

İlginç bir soru… CHP eski genel başkanlarından Adnan Keskin o zaman önseçim kavgası verseydi bugün PM’ne seçilmiş olmazdı. O günlerde o kavgayı Adnan Keskin’in veya O’nun gibi birkaç kişinin kazanması mucize olurdu.

Ama Muğla için verdiği önseçim kavgasında Adnan Keskin samimi olsaydı ve kavgası “Muğla’da her noktada önseçim” kararı ile sonuçlansaydı Parti Meclisi’ne seçilebilir miydi bilemem, ama Muğla’dan giden Kurultay Delegelerinin oylarını alırdı.

 

xx           xx           xx

Parti Meclisi Üyeliği çok mu önemli?

60 kişilik Parti Meclisi (PM) Üyeliği için 5 dönem Denizli Milletvekilliği, Bayındırlık Bakanlığı, Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Genel Sekreter Yardımcılığı, CHP Genel Sekreterliği, TBMM İdare Amirliği, CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunma onuruna ermiş bir Adnan Keskin Denizli’de torun seveceğine hala oralarda dolanıyor ve 600 kişi de PM Üyeliği için aday olmuşsa önemli olmalı…

O zaman bir önceki hafta sonunda yapılan CHP Olağan Kurultayı’nda CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban’ı Divan’a seçtirme güç ve başarısını ortaya koyan CHP Muğla Örgütü aynı güç ve başarıyı Parti Meclisi’ne Muğla’dan bir isim vererek neden göstermedi?

 

xx           xx           xx

Sorunun yanıtı oldukça basit. Kurultayda Parti Meclisi’nde Muğla’dan tek bir ismin yer almamasını örgütsel başarısızlık sayanlar olmuştur. Doğrudur, o örgütün öyle bir derdi varsa başarısızlıktan söz edilebilir, ama tersine orada başarı var!

Başarının sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla’da kendisinin üstünde bir “güç” istemiyor!

Kuşkusuz ki, Parti Meclisi kurultaydan sonra partinin en yüksek karar organıdır. 60 kişiden oluşan CHP Parti Meclisi’nin görev ve yetkileri Partiler Kanunu ile Parti Tüzüğü’nün yazılı kurallarına uygun olarak hazırlanan CHP’nin ilgili Yönetmeliği’nde açıkça belirtilmiştir. CHP adına alınan tüm kararlar Parti Meclisi’nde alınıyor.

Düşünebiliyor musunuz, “önseçim zaferi” ile Milletvekili olabilmiş Prof. Dr. Nurettin Demir PM’ne seçilmiş ve Muğla’da Büyükşehir Adayı’nın “önseçim” ile belirlenmesi yönünde karar alınmasını sağlamış…(!)

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün Parti Meclisi’nden öyle bir kararın çıkmasını kabul eder mi?

Etmez tabi… Bu noktada “Başkan Gürün kendisiyle birlikte hareket edebilecek birisini PM’ne seçtirebilirdi.” denilebilir.

Çok zor… Son il kongresinde, Parti Meclisi’ni belirleyecek Muğla Kurultay Delegelerinin kendi sözünden çıkmayacak isimlerden oluşmasını sağlayan Başkan Gürün Muğla’dan kendisi ile birlikte hareket edebilecek bir ismin Parti Meclisi’ne seçilmesini de sağlayabilirdi, ama… Tüzük gereği belediye başkanlarının üzerinde olan ve bu nedenle Büyükşehir Belediye Meclisi’nde “Grup Başkanı” sıfatına sahip olan İl Başkanı Mürsel Alban kadar, yine tüzük gereği belediye başkanları ile birlikte il başkanının üzerinde olan PM Üyesi ise Başkan Gürün ile uyum içinde olmayabilirdi… (!)

 

xx           xx           xx

Geçen dönem Parti Meclisi’ne Muğla’dan Rana Bozkurt seçilmişti. Bu Muğla örgütünün değil, Rana Bozkurt’un kendi başarısı idi. Oraya “Muğla örgütüne rağmenKadın ve Gençlik Kotasından seçilmişti.

Aslında Rana Bozkurt doğru yapmamıştı. Aday olurken Muğla örgütünün kendisi ile ilgili bir karar almış olması gerekirdi. “Örgüt disiplini” ve “siyasi etik” bunu gerektirirdi…

Madem “ya herrü, ya merrü” deyip, kontenjandan PM’ne girmeyi başardınız, bir dahaki kurultayda yeniden seçilebilmeniz için geldiğiniz noktada da başarılı; dikkat çekici hal ve hareketler içinde olmanız gerekirdi…

Diyenler “Allah’ım bana harcayamayacağım para, taşıyamayacağım unvan verme” diye boşuna dememişler…

Sorun bakalım Rana Bozkurt’a, hiç hesapta yokken PM’ne seçilip Muğla’ya geldiğinde nasıl karşılanmış? Dönemin İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, Menteşe Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri kendisine nasıl davranmışlar?

 

xx           xx           xx

Muğla Kulisleri’nde Ankara Kulisleri’nde konuşulanlar konuşulmuyor.

Geçen dönemin Muğlalı Parti Meclisi Üyesi Rana Bozkurt bu kurultayda aday olmadı. Süleyman Girgin ve Hüseyin Anıl’da aday olmadılar… Bildiğim kadarıyla PM eski üyelerinden Nazmiye Halvaşi ile Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ile Av. Akın Üstündağ ve Ömer Süha Aldan aday oldular.

Muğla kulislerine bakılırsa dördü de başta Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün olmak üzere Muğla örgütüne adaylıklarını bildirdiler.

Kulisler bu konuda yalan söylüyorlarsa, en azından Nurettin Demir için basın yalan söylüyor olamaz. Kendisinin adaylığı bu köşe dahil birçok yerel gazetede yer aldı. Tek eksik örgüt kararı idi… “Örgütü ve gücünü” elinde bulunduranlar, adaylardan birini veya onların dışında bir ismi işaret etmiş olsaydı adına karar verilmeyenler çekilirdi… O karar neden verilmedi?

 

xx           xx           xx

Ankara kulislerine bakılırsa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni PM’de fazla milletvekili görmek istemiyordu ve görmek istediklerinden biri de Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir idi…

Ancak Kılıçdaroğlu, Milletvekili Demir’in “örgüt kararı” alıp gelmesini beklemişti.

Öyle bir karar ortaya konmadığı için sanırım herkes başının çaresine baktı.

Milletvekili Demir iki ayrı listeden 157 oy toplarken, Nazmiye Halvaşi ise 74 oyda kaldı.

Eğer Muharrem İnce ile hareket etmiş olsalardı her ikisinin de (en düşük 310 oyla girildiğine göre) PM’de yer alma şansları vardı. Çünkü Muharrem İnce ile hareket edenler daha baştan yaklaşık 250 oyla yola çıkmış oluyorlardı…

 

xx           xx           xx

Kurultayın ikinci günü yapılan “gecikmeli” seçimde anahtar listeler havada uçuşurken, Divan Başkanı Murat Karayalçınuyarı gereği” duymadığı halde Divan Üyesi Muğla İl Başkanı Mürsel Alban bir an kendini Muğla İl Kongresi’nde mi sandı, o neyin heyecanı ise salona “O listeler bizim değil. Sayın Genel Başkan’ın anahtar listesi az sonra gelecek” türünden anonsta bulunması tepkiyle karşılanmış. Hoş olmamış. Hoş olmayan anonsa gösterilen tepki değil tabi…

Hoş olmayan yapılan uyarı anonsu… Orada salonda kaç liste havada uçuşursa uçuşsun, listelerde yer alan isimlerin hepsi “genel başkanın adayları” olarak görülmesi gerekirdi. Divana yakışmamış!

Ki seçim sonunda 60 kişilik PM’ye muhalefetten 23 isim seçildi. PM’de karar üretilirken Genel Başkan Kılıçdaroğlu o 23 ismi ciddiye almayacak mı? İl Başkanı Alban duygusallığı ile hareket edilirse CHP önümüzdeki aylarda Tüzük Kurultayı’na değil, Olağanüstü Kurultay’a gidebilir!

 

xx           xx           xx

Parti Meclisi’nde Muğla’dan bir ismin olup olmaması elbette örgüt gücünün ölçüsü değildir.

Örgütsel güç elbette PM’ye bir kişiyi taşımakla tescillenmez. Örgütsel güç seçim başarısı ile tescillenir. Ama “karar mekanizmasında” o tescillenmiş güçle var olabilirsiniz… CHP’de Muğla o tescilli illerden biri olarak PM’ye rahatlıkla bir isim sokar, ama bunun için bile bir ‘irade’ gerekir. Bu anlamda ‘örgüt gücünün ölçüsü’ örgütün ‘hür iradesi’ ile eşdeğerdedir… İşte o hür irade İl Kongresi’nin yapıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde kaldı…(!)

Ben bugün CHP’de olağanüstü kurultayı ele alacaktım, yazı aldı başını gitti. Devam ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.