CHP’de Gümüş’ün istifası

Bu haber 18 Temmuz 2013 - 1:13 'de eklendi ve 2.126 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, CHP Muğla Merkez İlçe Başkanı Bahattin Gümüş istifa etti.

Ama partisinden değil… Gümüş, Menteşe Belediye Başkanı aday adayı olması nedeniyle partisindeki görevinden istifa ettiğini açıkladı.

CHP Merkez İlçe Yönetim Kurulu toplantısında aday adayı olmak için istifa kararı alan Bahattin Gümüş geçen perşembe günü kararını uygulamaya koyarken basına yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Menteşe Belediye Başkanı aday adayı olmam nedeniyle yürüttüğüm CHP Merkez İlçe Başkanlığındaki görevimden istifa ettim. Yönetim kurulumuz benden sonra kendi arasında toplanarak Merkez İlçe Başkanlığı görevini merkez ilçe teşkilatımızın saymanlığın yürüten Erkan Aydın arkadaşımızı boşalan merkez İlçe Başkanlığı görevine getirdi. 2014 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde partimizin Menteşe Belediye Başkan aday adayı oldum. Aday adaylığı açıklamamı 18 Temmuz Perşembe günü yapacağım.

xx        xx        xx

Bu gün 18 Temmuz Perşembe…

Bu gün Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’nda, CHP Merkez İlçe de ben de hazır olacağım. Çünkü Bahattin Gümüş’ün öncelikle cesaretini takdir ediyor, öz güvenini ve kararlılığını destekliyorum.

5 Eylül Cuma akşamına kadar herkes (Çoban Ateşi’ne inananlar dışında) Muğla’da atama bekliyordu… Beklentilere göre Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’na “atama aday” olacak ve kendisi ilçelerin belediye başkanı adaylarının atanmasında da belirleyici olacaktı.

Başkan Gürün’ün ilçelerde Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık dışında kimlere işaret edeceği belliydi. Ama Merkez İlçede işler karışıktı.

Başkan Gürün’ün merkez ilçede işaret edeceği en güçlü isim Hilmi Giresun olmakla birlikte “MUTSO seçimleri sırasında Giresun ile aralarının açıldığını, aday adaylarından Mehmet Altınay’ı işaret edebileceğini” öne sürenler de vardı.

Öyle olmadı…

xx        xx        xx

Merkez İlçede aday adaylığını açıklayan ilk isim Mustafa Şahin oldu. O’nun ardından Hilmi Giresun aday adaylığını açıkladı. Şahin adaylığını açıklarken yanında yer almayan Başkan Gürün Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı avlusunda adaylığını açıklarken referans gibi, kefil gibi Hilmi Giresun’un yanı başında yer aldı.

Ardından İlçe Başkanı Bahattin Gümüş’ün adaylıktan çekilmesi için Başkan Gürün’ün telkinde bulunduğu söylentisi yayıldı. Herkes Gümüş’ün adaylıktan çekilmesini beklerken O kalktı “adayım” dedi. Bu gün da açıklayacak…

İşte bu yüzden Bahattin Gümüş’ün adaylığını destekliyorum. GümüşHarita Mühendisi” ve bir parti emekçisi… Parti üyeleri de olur verirse Menteşe Belediye Başkanlığı’na yakışmaz mı?

xx        xx        xx

Tabi şimdi herkes gibi ben de merak ediyorum. Senelerce Merkez İlçeyi yöneten İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay ne yapacak?

Bahattin Gümüş’e belediye başkanı adaylığını yakıştıran ilk isimlerden birisi Erol Kutlay

Bakalım şimdi Başkan Gürün ile birlikte Hilmi Giresun’un yanında mı, yoksa ilkeli davranıp bir bakıma adaylığına ön açtığı Bahattin Gümüş’ün yanında mı yer alacak?

Muğla merkezde turnusol kağıdı gibi bir seçim yaşanıyor. CHP’de Muğla siyasetinin geleceğine dair herkes sınavdan geçiyor…

Kıvırtmak, ikiyüzlü davranmak oldukça zor…

xx        xx        xx

Tabi gelinen noktada yanıtı çok merak edilen bir soru daha var. Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp adaylığını sürdürecek mi? O’na da “çekil” telkininde bulunulacak mı?

Muğla’da adayların atama ile gerçekleşmesinin beklendiği günlerde belde belediye başkanları ve özellikle Kafaca Belediye Başkanı Gökalp adeta Başkan Gürün’ün gözünün içine bakıyorlardı.

Artık atama yok. Ön seçim var. Başkan Gökalp “Ön seçime de varım” diyecek mi?

Kendi bileceği iş…

xx        xx        xx

Duyduğuma göre bazı belediye başkanı aday adayları meclis üyelerini belirlemeye başlamışlar. Hatta o aday adaylarından biri meclis üyesi adaylarının partiye adaplık başvurusu paralarını yatırdığını bile söylüyormuş!

Yanlış yapıyorlar… Bildiğim kadarıyla önümüzdeki Eylül ayında CHP üyelerinin önüne her ilçede üç ayrı sandık konulacak. Sandıklardan birinde Büyük Şehir Belediye Başkanı aday adayları oylanırken, birinde İlçe Belediye Başkanı aday adayları ve diğerinde de İlçe Belediye Meclisi Üyesi aday adayları oylanacak!

Yani Eylül ayında Muğla CHP’de “onun adamı, bunun adamı” dönemi sona eriyor.

xx        xx        xx

İşte bu noktada CHP’nin ortak aklı belde belediye başkanlarına, dolayısıyla emeğe ve deneyime sahip çıkacaktır. Eylül ayında yapılacak ön seçimde sandık başına giden her parti üyesi belediye meclisi sıralaması yaparken ilçesindeki belde belediye başkanlarına öncelik tanıyacaktır. Belde belediye başkanlarına liste başında yer vereceklerdir.

Sanıyorum tüm belediye başkanı aday adayları ön seçim çalışması yaparlarken bunu telkin edeceklerdir…

Tabi Murat Gökalp ne yapar bilemem, ama belde belediye başkanları belediye meclis üyesi adaylığını küçümsemezlerse akıllılık ederler.

xx        xx        xx

Yeri gelmişken bir yanlışı daha düzeltelim.

Sadece CHP’de değil, bütün partilerde Büyük Şehir Belediye Meclisi üyelerinin Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı tarafından belirleneceğini sananlar var.

Böyle bir şey yok.

Büyük Şehir Belediye Meclisi, Mart 2014’te yapılacak yerel seçim sonucu ortaya çıkacak ilçeler belediye meclislerinin ilk sıralarında yer alan meclis üyelerinden oluşacak. O ilk sıralardan kaçının Büyük Şehir Belediye Meclisi’nde yer alacağı ise o ilçede partinin alacağı oyların oranına göre belirlenecek.

Aklınızda bulunsun!

Bahattin Gümüş’e başarılar…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.