CHP’de Geri Sayım Başladı

Bu haber 14 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.428 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de geri sayım devam ediyor. Temayül yoklamasına 6 gün kaldı. 21 Mart Cumartesi günü 28 aday adayı için 7 bin 919 delege oy kullanacak. Aday adaylarından öğrendiğim kadarıyla ön seçim delegelerinin büyük bölümü önseçim delegesi olduklarını bilmiyorlarmış!

Yani haftaya bu gün 7 binin altında oy kullanılırsa şaşırmamalı.

O gün bin 200 oyu geçen de ilk 6’da yer alacaktır.

xx        xx        xx

Muğla’da bütün partilerde siyaset oyunu “Sakarın altı”, “Sakarın üstü” denklemine oturtulur. Sakarın üstünde; Bodrum, Milas, Yatağan, Menteşe, Ula… Sakarın altında; Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Seydikemer

Partilerin milletvekili aday sıralamasında ilk iki sıra genellikle Fethiye ile Milas arasında paylaştırılmıştır. Atamalarda da böyle olmuştur. Ön seçim yapılması halinde de Milas adayları ile Fethiye adayları anlaşma yoluna gitmişlerdir.

CHP’de bu Fethiye-Milas denklemini önce 18. dönemde Bodrum’dan Musa Gökbel, sonra 22. dönemde Ortaca’dan Dr. Ali Arslan bozmuştu.

xx        xx        xx

AK Parti ile MHP’de Sakarın altı, Sakarın üstü denkleminin veya Fethiye-Milas paslaşmasının pek bir anlamı yok.

AK Parti’de 2007 Genel Seçimi’nde ilk üç Yüksel Özden (İl Merkezi), Mehmet Nilhıdır (Marmaris) ve Tülin Tuna Şahin (İl Merkezi) den oluşurken, 2011 Genel Seçimi’nde Ali Boğa (Fethiye), Yüksel Özden (Merkez), Hayati Nizamoğlu (Merkez) ndan oluşmuştu.

Denklem filan yok… Zaten AK Parti ve MHP seçmeni denkleme filan da bakmıyor gibi…

MHP’de ise 2007 Genel Seçimi’nde denge tutturulmuş. İlk üç Metin Ergün (Milas), Süleyman Taşkın (Fethiye), Hasan Gezgin (Milas) olmuş. 2011’de ise sanki Sakarın üstü cezalandırılmış veya nasıl AK PartiNasıl olsa iki çıkıyor” havasına girmiş ise MHP’de sanki “Nasıl olsa bir çıkıyor” havasına girmiş…

Sıralama Mehmet Erdoğan (Ortaca), Süleyman Taşkın (Fethiye) ve Saim Gürsoy (İl Merkezi) şeklinde gerçekleşmişti.

xx        xx        xx

CHP her zaman dengeli!..

2007’de sıralama Fevzi Topuz (Milas), Ali Arslan (Ortaca), Emrah Doğu (Fethiye) şeklinde olmuştu. CHP bu sıralama ile o seçimde 4 çıkarabilirdi. 3. sıraya Gürol Ergin atandı ve Fethiye kırıldı… Delege 2011’de de dengeyi kurdu; sıralama Nurettin Demir (Fethiye), Tolga Çandar (Milas), Emrah Doğu (Fethiye) şeklinde oldu. Bu defa 3. sıraya Ömer Süha Aldan getirildi ve CHP’nin 4 çıkarma ihtimali bile kalmadı…

Ancak CHP Genel Merkezi önümüzdeki seçim için işin farkına vardı galiba… (!)

Tabandan gelen tepkilere rağmen atamada dayatmaya devam eden CHP Genel Merkezi bu defa kontenjanı üçten ikiye çekti.

Neden böyle yapıldı hala anlayabilmiş değilim. Emrah Doğu yine üçüncü çıkarsa, kontenjan ikiye uygulansa da ikinci çıkan üçe kayacağı için yine dördüncü sıraya gelmiş olacak.

Peki ya Emrah Doğu bu defa birinci veya ikinci çıkarsa?

Bana Emrah Doğu’nun canını yine yakacaklar gibi geliyor, ama  delege bazı başkanların baskısına rağmen bu defa işi şansa bırakmayacak gibi görünüyor… (!)

xx        xx        xx

Haziran Genel Seçimi öncesinde CHP’de delege dağılımına baktığımızda Sakarın altı, Sakarın üstü dengesinin ortadan kalktığı görülüyor. Çünkü delege sayısı 1000’i geçen ilçelerde Fethiye ve Milas’ın yanına Bodrum ve Menteşe de gelmiş bulunuyor.

Aslında bu yeni denklem genel seçimde de önemli!

Delege dağılımları ise şöye:

İl delegeleri; Bodrum 871, Dalaman 156, Datça 118, Fethiye 808, Kavaklıdere 31, Köyceğiz 165, Marmaris 488, Milas 790, Menteşe 575, Ortaca 237, Ula 146, Yatağan 273.

Kongre delegeleri; Bodrum 400, Dalaman 106, Datça 69, Fethiye 400, Kavaklıdere 50, Köyceğiz 112, Marmaris 278, Milas 418, Menteşe 364, Ula 107, Yatağan 221.

Önseçim delegeleri; Bodrum 100, Dalaman 20, Datça 15, Fethiye 104, Kavaklıdere 5, Köyceğiz 21, Marmaris 62, Milas 104, Menteşe 74, Ortaca 30, Ula 19, Yatağan 36.

Toplamda; Bodrum 1371, Fethiye 1312, Milas 1312,  Menteşe 1043, Marmaris 828, Yatağan 530, Ortaca 413, Köyceğiz 298, Dalaman 282, Ula 272, Datça 202 ve Kavaklıdere 86 delegeye sahip.

xx        xx        xx

Aday adaylarına baktığınızda Milas’ta 8, Bodrum’da 4, Fethiye’de 4, Yatağan’da 5, Marmaris’te 3, Menteşe’de 2, Datça’da 1, Ortaca’da 1 aday adayı çıkmış durumda.

Seydikemer yeni bir ilçe ve burada CHP teşkilatı doğal olarak yeni kuruldu. Sanıyorum bir hafta sonra yapılacak seçimde Seydikemer’in oyu olmayacak.

Gerek ilçeler bazında delege dağılımına, gerekse aday adayı dağılımına baktığımızda aday adaylarının birbirleri ile anlaşıp paslaşma yapabilecekleri zor gibi görünüyor.

Ancak ben çoktan anahtar listelerin çalışmaya başladığını düşünüyorum. Başlamadı ise de çeçime bir iki gün kala ittifaklar kurulacaktır.

Bunu CHP İlçe Başkanları engelleyemeyecekleri gibi, ilçe başkanlarının ilçelerinin delegelerine hakim olacaklarını da söylemek zor olacaktır.

Tabi Sakaraltı, Sakarüstü dengeleri ne denli bozulursa bozulsun, Milas ve Fethiye delegasyonu yine ‘blok’ hareket etme kararlılığı içinde olacaktır.  Hatta bu anlamda bu iki ilçeye “Marmaris Bloğu” da eklenebilir!

xx        xx        xx

Bu ön seçimde Bodrum, Fethiye, Milas; Fethiye, Milas, Menteşe; Bodrum, Fethiye, Milas, Menteşe şablonları uygulanabilir. Ancak bu şablonlar üzerinden kurulacak ittifakları blok hareket edecek Marmaris bozabilir. Kimin lehine, kimin aleyhine bozar belli olmaz.

Burada Belediye Başkanı Ali Acar’ın sevip, sevmediklerine dikkat etmek lazım…

Ancak şunu söylemek mümkün;

Bu seçimde eski milletvekillerinden Musa Gökbel ve Fevzi Topuz ile Belediye Başkanlarından Ali Acar ve Haşmet Işık etkili olabilir.

Bu isimlerin içinde dikkat edilecek isimler ise Musa Gökbel ve Fevzi Topuz

xx        xx        xx

Aslında 28 aday adayı içinde kimlerin kimlerle anlaşıp anlaşmayacakları, ittifak kurup kurmayacakları belli de spekülasyon yapmış olmak istemiyorum.

Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; İlk altıda kesinlikle Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve Emrah Doğu yer alacaktır.

Milletvekili Demir başarılı bir dönem sergiledi. Emrah Doğu’nun iki dönem hakkı yenmiş olarak mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini düşününler hala hiç de az değil…

Dengelere bakılınca bu isimlere en son ADD Başkanlığı yapan eski il genel meclisi üyelerinden Av. Burak Erbay, eski Ören Belediye Başkanı Kazım Turan ve blok olarak Marmaris’in oyunu alabilirse eski il genel meclisi üyelerinden Suat Esin eklenebilir.

Bir de Zühra Dönmez sürpriz yapabilir.

xx        xx        xx

Emrah Doğu’nun liseye giden ‘Tuğçe’ adında bir kızı varmış. Okul Başkanlığı’na aday olmuş. Adaylık sürecinde neler yapması gerektiğini babasına sormuş. Taktik gereklidir. Afiş, broşür gibi propagandaya yönelik malzemeler için de kaynak… Emrah Doğu kızından gelen isteği geri çevirmez. Lojistik desteği garantiye alan Tuğçe, bütün sevimliliğiyle babasının yanına gelir, kulağına eğilir ve “Baba ben sandıktan birinci çıkarım çıkmasına da, okul müdürü kontenjan kullanabilir.” der…

Fıkra bu işte… Biliyorum, Tuğçe okul başkanı olabilmiş mi merak ediyorsunuz. Tuğçe, okul idaresinin kontenjan ihtimali karşısında adaylıktan çekilmiş!

Görünen o ki artık Muğla’da kontenjanın cılkı değil, fıkrası bile çıkmış durumda…

xx        xx        xx

Emrah Doğu önceki gün Karabağlar Yaylası’nda Sadettin Ünsal’ın mekânı Süpüroğlu Kahvesi’nde Muğla Basını ile bir araya geldi. Biz mağduru severiz. O gün Muğla Basınını da aldı arkasına. Arkadaşlardan biri “Yine sürpriz olur mu?” diye sormaya kalktı. Doğu’nun yanıtı kısa ve netti:
Siyasette her zaman sürpriz vardır, ama ben her zaman örgüt iradesine inanıp, güvenmişimdir. Ben kendimi örgütüme teslim ettim. Onların takdirine saygı duyarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.