CHP’de De, AK Parti’de De Kılıçlar Çekildi

Bu haber 01 Aralık 2017 - 0:17 'de eklendi ve 1.494 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile Vet. Hekim Yusuf Kayacık arasında neredeyse bir yıldır süren ve delege seçimleri ile birlikte dozu atan söz düellosu geçtiğimiz Salı günü noktalanmadı. Tersine kılıçlar çekildi.

Neden?

Galiba bugün CHP’de de kılıçlar çekilecek…

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bugün Muğla ilinin muhtarları ile Muğla il merkezinde buluşuyor.

Bir bakıma bu da kılıçların çekilmesi demek…

“Neden?” sorusunun yanıtını vermeden önce, Bodrum&Muğla kılıçlarının çekilmesine de bir bakalım…

 

xx        xx        xx

Bilindiği gibi geçen ay Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün dahil herkes, Cumhuriyet’in 94. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ve yönetiminin düzenlediği baloda boy gösterirken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon bir gün önce CHP Genel Merkezi’nde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile boy göstermişti.

Sözcü Gazetesi’nde çıkan haber herkesi şaşırtmıştı.

Galiba ben dahil kimse de ihtimal vermemişti.

Kocadon yine medyayı kullanıyor, şov yapıyor”  diye düşünülmüştü.

Sözcü’nün haberine göre, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Muğla mahallelerini tek tek incelemeye alalım, muhtarlara dönük çalışma hazırlayalım” talimatı verdiğini yazmıştı…

 

xx        xx        xx

Bu konuda iki yazı yazmıştım. İlki “Kocadon’a Büyükşehir Vizesi Mi?” başlıklı ve 01.11.2017 tarihliydi. Bu yazımda Sözcü’nün haberini sorgulamıştım.

Çünkü 2019 seçimlerine yönelik böyle bir talimatın öncelikle partinin Muğla’daki İl Başkanı’na verilmesi gerekirdi. Olmadı bu görevin yerine getirilmesi Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den istenirdi. Daha da olmadı, her ikisine birden talimat verirdi.

Ancak Kocadon görevlendirilmişti!

O yazımda “Görünen o ki Bodrum Belediye Başkanı Kocadon Bodrum’u çoktan garantilemiş. Sanki Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde söz almış! Ha Kocadon olmuş, ha Gürün, ne fark eder?” deyip, şöyle devam etmiştim:

Hele bir şu ‘muhtarlar operasyonu’ ile ilgili İl Başkanı Mürsel Alban ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün tepkilerini görelim…

Bir aydan fazla oldu. İl Başkanı Mürsel Alban ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün tepkilerini hala göremedik…

Ayrıca haber CHP Genel Merkezi tarafından da tekzip de edilmedi

Belki bugünkü buluşmaya tepkileri görürüz. Görmeyebiliriz de… Ben 23 Kasım 2017 tarihli yazıma da “CHP Tekzip Etmedi” başlığı atmıştım. Şöyle de noktalamıştım:

Yoksa CHP’yi Muğla’da 2019 seçimlerine Başkan Kocadon’mu götürecek? Henüz Kocadon’un muhtarlara dönük bir çalışma hazırlığı görülmedi, ama Sözcü’nün haberi hala CHP Genel Merkezi tarafından tekzip edilmedi…

Hayırlı olsun…

 

xx        xx        xx

Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş’ün verdiği bilgiye göre, Muğla ilinin 563 muhtarının en az 500’ü bugün “Demircioğlu Otel”de bir araya geliyor.

Kiminle derseniz, Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ile… Hem de “içkili akşam yemeği”nde…

Kılıçdaroğlu bu görevi Başkan Gürün’e verseydi, muhtarları GMKA Kültür Merkezi’nde toplar, bir çay içmeden gönderirdi!

Muğla’da AK Parti’nin sorunu da işte bu… AK Parti Muğla’da böyle bir yemekli toplantıyı yapamaz.

Demirci Otel” deyince aklıma geldi. Tarihe meraklı olanlar, en azından Muğla Tarihi’ni bilenler, bilecektir. Kurtuluş Savaşı günlerinde efeler arasında Aydın-Muğla Bölgesi’nin hakimiyet kavgaları vardı. Yörük Ali Efe lojistik desteği Muğla’dan alırdı. Demirci Mehmet Efe o zaman Muğla’yı basmıştı…

Sanki bugün ikinci Demirci Mehmet Efe vakası yaşanıyor. Kocadon adeta Bodrum’dan gelip, Muğla’yı basıyor! Kılıçlar çekiliyor…

 

xx        xx        xx

Dünkü yazımda “Kadem Mete ‘Ben demedim’ diyecektir” demiştim. Bunu hep yapıyor. Bir basın toplantısı düzenleyerek, “Demedim” dedi. Mete yazılı açıklama yaptı. Kayacık basın toplantısı yaparak yanıt verdi.

Gazeteler sözleşmiş gibi “Kılıçlar çekildi” dedi.

Dünkü yazımda “Bu kavga karakolda değil, kongrede biter” demiştim.

Hangi kongrede?

İl kongresi tarihi belli değil, ama yeni yılda… Menteşe İlçe Kongresi ise 9 Aralık’ta…

Kongrenin en güçlü ismi ise istifa ettirilen İlçe Başkanı Erdoğan Ünal, ama aday olmayacakmış. Erdoğan Ünal’ın desteğini alan kongreyi alır… Belediye Meclis Üyesi Eray Çiçek vazgeçmiş. Bazı isimler var. Kimse çıkmazsa “Kadem Mete’nin ilçe başkanı” diye anılan İlçe Başkanı Tamer Topal’ın karşısında Yusuf Kayacık’ın adaylığı kaçınılmaz olacaktır.

Eğer muhalifler aday bulurlarsa, Mete ile Kayacık düellosu İl Kongresi’ne kalacaktır… Ama muhalifler bir isim bulabilirler. Birinci raunt Menteşe’de, ikinci raund İl Kongresinde gerçekleşebilir, ama…

 

xx        xx        xx

Yusuf Kayacık kendisinin de bulunduğu ortamda, İl Başkanı Mete’nin “Muğla’da adam olsaydı ben il başkanı olmazdım” dediğini ortaya atmıştı. Başka iddiaları da vardı, ama İl Başkanı Mete önceki gün sadece bu konuda “yalanlamada” bulundu. Kayacık’ın siyasette hiç kazanamamış olmanın ezikliğini yaşadığını belirtirken özetle şöyle dedi:

Böyle bir laf etmedim, yapılan iftiradır. Bahse konu iftiranın yalan ve iftira olması kadar içeriği de çok çirkindir. Şahsi olarak, Muğla doğumlu olan hiç kimse ile ‘Muğlalılık’ yarışına girmem-giremem çünkü ben rabbimin takdiri sonucu Rize İyidere’de doğdum ve Rizeliyim. Ancak Muğla’yı sevme, Muğla’ya hizmet etme, Muğlalıya hizmetkar olma konusunda kendisini Muğlalı tarif etsin etmesin herkesle yarışırım. Bahse konu bu cümlenin tarafımca söylendiğini iddia etmek için insanın gerçekten kötü niyetli olması lazımdır. Sadece kötü niyet de yetmez. Başka hesap ve niyetlere de sahip olması gerekir. Partimizin içinde bulunduğu kongre süreci açısından bakılırsa bu niyetlerinin gerek kendisinin gerekse kendisini yönlendirenlerin nasıl bir hesaba sahip olduklarını apaçık ortaya koymaktadır.

 

xx        xx        xx

Kadem Mete açıklamasında Kayacık’a “ahlaksız” da demiş. Mete’nin “ahlaksız” ifadesini geri iade eden Kayacık da basın toplantısında özetle şu ifadelerde bulundu:

Sayın il başkanı yaptığı açıklamada şahsıma yalancı, ahlaksız demiş. Tüm bunları kendisine iade ediyorum. Bizim tüylü tüysüz, kıllı kılsız diye gaflarımız yok. İl başkanına ziyarete gittiğimizde kendisine yabancı il başkanına karşı olduğumuzu söyledik. Ve hatta kendisine Trabzon’lu birisi Rize’de il başkanı olabilir mi dedik. O da bize asla dedi. Bizde Muğla’da karşıyız dedik. O da ‘Muğla’da adam olsaydı ben il başkanı olmazdım’ dedi. Bu sözü söyledi. Ben kendisini delikanlı bilirdim. Sözünün arkasında durur sandım. İl başkanın ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Bir il başkanı söylediğinin arkasında olacak. Ya siyaseti düzgün yapacak ya da Rize’ye dönüp çay toplayacak

 

xx        xx        xx

Ben Yusuf Kayacık’a inanıyorum. Muğlalı olduğu için değil… Artık “Muğlalı olamamışRizeli Kadem Mete’yi tanıdığım için Kayacık’ın iddialarının yersiz olmadığını düşünüyorum. Ancak sormadan da edemeyeceğim; sevgili Kayacık bu muhabbet aranızda bir buçuk yıl önce geçtiğine göre, Muğlalılığınız 1.5 yılda mı aklınıza geldi?

Ayrıca “Muğlalılar” da bu ağız dalaşını ibretle izliyor. Yukarıda “Birinci raunt Menteşe’de, ikinci raund İl Kongresinde gerçekleşebilir, ama…” diye ifadem oldu. O sözümü tamamlayayım.

AK Parti İl Kongresi’nde ne Mete, ne Kayacık, üçüncü bir isim İl Başkanı olacaktır…

Bir de unutmadan, ben bu akşam Demirci Mehmet efe Kocadon’un muhtarlarla buluşmasında olacağım. Bakalım bu ayın 14’ünde Muğla’da olacak olan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da “Kocadon” mu, “Gürün” mü der? Yoksa “Sizden bir halt olmaz” mı?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Kürşat Altaylı 01 Aralık 2017 / 10:57

Sırayla soralım o zaman.!
1-Chp bu güne kadar sözcü gazetesinin kaç haberini tekzip ettirmiştir?
2-Aday gösterilmediği zaman parti değiştiren Kocadonu son ana kadar elinde tutmak için böyle birşey söylemiş olamaz mı?
3-Chp Muğla’yı da Bodrum gibi imara açıp talan etmek mi istiyor? Şimdi gitseniz Bodrum’da kıçınızı koyacak boş bir yer bulabilir misiniz?

En önemlisi dördüncü madde!!

4-İlçe kongrelerinden sonra il kongresi il kongresinden sonra da büyük kurultay var. Kemal Kılıçdaroğlu kurultayda tek aday olmak istediği için şu an bütün herkese boncuk dağıtıyor, göz kırpıyor olamaz mı?

Bende sana göz kırpıyorum Özcan bey. Bu dediklerin maalesef olmayacak. Büyükşehir için Kemal beyin planı başka.

aylin keser 01 Aralık 2017 / 14:30

Sayın Özgür, yazılarınızı ilgiyle takip ediyor , muğlada siyasi gelişmeleri sizinle öğreniyoruz. Bende size bir katkıda bulunmak isterim ; C.H.P nin büyükşehir Bld Başkanlığını Kocadon ve Gürün arasındaymış gibi bir algı yarattınız , en azından böyle algılanıyor . Ancak Muğla Büyük Şehir Belediye başkanlığının enbüyük favorisi Oral KARAKAYA dır . Lütfen bunu bir yere not ediniz.

hakansonmez 01 Aralık 2017 / 14:32

Sayın Özgür, yazılarınızı ilgiyle takip ediyor , muğlada siyasi gelişmeleri sizinle öğreniyoruz. Bende size bir katkıda bulunmak isterim ; C.H.P nin büyükşehir Bld Başkanlığını Kocadon ve Gürün arasındaymış gibi bir algı yarattınız , en azından böyle algılanıyor . Ancak Muğla Büyük Şehir Belediye başkanlığının enbüyük favorisi Oral KARAKAYA dır . Lütfen bunu bir yere not ediniz.

salihdemir 01 Aralık 2017 / 16:10

Genel Başkan Kemal Kılçdaroğlu Muğla’da CHP’ye oy vermiş kişilerin feryatlarını bilmemesi mümkün değildir. 2014 Mahalli İdareler seçimlerinden sonra Muğla’da CHP belirli bir grup tarafından işgal edilmiştir. Partiye oy verenler yok sayılmıştır. Büyükşehir Belediyesinde Osman Başkan tarafından oluşturulan kadrolaşma Belediyede CHP’li, Atatürk’çü ve solcuları yok etmiştir. Partiye oy verenlere kimse sahip çıkmamıştır. İl yönetimi ve ona biat eden İlçe yönetimlerinin tek yaptığı icraat konuşan her partiliye disiplinle tehdit etmiştir. CHP’nin Muğla’daki durumunu Genel Başkan çok iyi okumuş olup, Büyükşehir Belediye Başkanı adayı için Mehmet Kocadon’da karar kıldığı ortaya çıkıyor. İnşallah Kocadon Başkan adayı olurda partililer rahat bir nefes alır.

Yasemin Apan 01 Aralık 2017 / 17:12

BÜYÜKŞEHİRDENDE BELEDİYE BAŞKANINDANDA BIKTIK MUĞLA BÜYÜKŞEHİR OLMADAN EVVEL DAHA İYİYDİ HERKES CHP CEKETİNİ KOYSA KAZANIR DİYOR AMA BEHÇET SAATÇİ GERÇEĞİ Nİ UMUTMAMAK GEREKİR KANIMCA! MEHMET KOCADONJN YARATTIĞI BODRUM GÜNDEN GÜNE ERİYOR KAYBOLUYOR. BÜYÜKŞEHİRDE ADAY KOCADON YADA GÜRÜN OLURSA BEHÇET SAATÇİ NASIL BELEDİYE BAŞKANI OLUYOR BAKIN HELE!!! MUĞLADA HİZMET GÖRÜR BÖYLELİKL!!